Skocz do zawartości

Poniemieckie pozostałości w Warszawie


BLACK JACK

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 170
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Miałem o tym nie pisać bo to nie W-wa. Ale załadowane zdjęcie z Pruszkowa i w końcu
b.ścisłe powiązanie obiektu z historią W-wy
zainspirowały mnie:
Zakłady Naprawcze Taboru.Kolejowego w Pruszkowie
wzniesione na kilkudziesięcio-hektarowym terenie
jeszcze przed wojną, otoczone do dzisiaj kilkukilometrowym murem z bramami, z resztkami oryg.drutu kolczastego i z murowanymi wieżami
wartowniczymi ze strzelnicami. Po upadku powstania najwiekszy obóz przejściowy dla ludności cyw.(dla powstańców Ożarów - fabr.kabli). Od strony pd, od torów kol. napis pam.Tędy przeszła Warszawa" Od strony pn wzdłuż tego muru też przedwojenna droga z kostki bazalt
niestety akt. zalany asfaltem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Jacek62 - więcej o Pruszkowie i tym co zostało po Dulagu 121 napisałem tu:
http://www.legionstratega.org/techwojsk/twierdze/cyklbj.htm
Na chwilę ob ecną mogę uzupełnić info, że zainrteresowałem kilka osób wieżą i jest szansa na uporządkowanie" tej sprawy. W każdym razie na złom juz nie pójdzie!

BJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mieszkam niedaleko pruszkowa, bylem takze na tym terenie juz wiele razy, Blach Jack, masz racje te psy obok tego bunkierka sa niemozliwe, nawet zakaska na nie nie podzialala, poprostu ni do zdarcia:) Ciekawe sa tez kamienice na ulicy 3 maja, cichej, narodowej. Mieszka tam jeszcze troche ludzi co pamieta. I stryszki tez sa ciekawe.
Kilka zwiedzielem ale bez wiekszych efektow.
A wieza przy bramie to naprawde piekna sprawa, apropo to ciekawa sprawa, koles chce ja opylic po cenie zlomu, dobrze ze nie dal chasla ze za darmoszke, to by sie zlomiarze ze zbikowa ucieszyli:)

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrumiś - domy przy wymienionych przez Ciebie ulicach silnie przypominają mi warszawską ... Pragę, ale muszę je sobie baczniej oglądnąć, bo nigdy specjalnie tego nie robiłem, a przez Pruszków przemykam codziennie.
Co do wieży to jeszcze raz USPOKAJAM jeseśmy w trakcie uregulowania sprawy i jest gwarancja, że nie będzie puszczona po cenie złomu"!
A skoro jesteś z tamtych okolic - czy coś typu militarnego gdzieś jeszcze w okolicy spotkałeś? A co z przemysłowymi" okolicami Piastowa? Tamtędy też przechodziła Warszawa"!
BJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jezeli chodzi o piastow to nie bardzo sie orientuje, zreszta czesc piastowa od strony papierni, to z tego co sie orientuje to nic ciekawego tam nie spotkalem. Mozliwe ze jakies pozostalosci tam sa, ale ja czesciej bywam w pruszkowie, poniewaz tam pracuje, a ze prace mam nie typowo biurowa, to zdazaa mi sie mykac po pruszkowie dosc czesto. Jest ciekawy budynek na ulicy kraszewskiego w pruszkowie, niedaleko sadu. Nie wiem co to moglo byc, ale wyglada na dsoc stary, budynek charakterystyczny bo ma wielki komin, caly z czerwonej cegly wiec trudno go nie zauwazyc. Ciekawy budyneczek jest tez na ulicy kraszewskiego, pomiedzy budynkiem sadu a urzedu miejskiego, teraz jest tam poradnia lekarska, a w czasie okupacji, miescilo sie tam gestapo.Mozna wejsc do srodka i sobie pozgladac. A teraz mi sie przypomnialo, na terenie dawnej fabryki olowkow, st. Majewskiego, przy ulicy, Ołówkowej sa jeszcze widoczne schrony. Mozna tam wejsc i pozgladac. Takze na terenie dawnych zabudowan MECHANIKOW, sa resztki jakiejs dziwnej konstrukcji, przypomina to troche stanowisko plot, ale moge sie mylic. Widac od strony ulicy staszica.

Pozdro, Black Jack, jak chcesz mozemy pogadac na gg.
Daj znac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Taka ciekawostka saperska, raczej pozostałości nie ma

Niemcy mieli most przez Wisłę, nie wiem jednak czy pontonowy czy stały, pomiędzy Burakowem a Kępą Tarchomińską. Zniszczyli go w X 1944, podczas odwrotu na Legionowo. Kolejny zbudowali dalej na płn, pomiędzy Cegielnią a Kępą Kiełpińską.

Ciekawe czy zostały ślady tych przepraw...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Szubienica na Mszczonowskiej stoi. Bylam tam dzisiaj. Jest oryginalna - zbudowana z 3 slupow telegraficznych wyprodukowanych przed wojna w Otrowii Mazowieckiej. Niegdys staly tam dwie szubienice obok siebie, aby mozna jednoczesnie wykonac egzekucje na 10 polskich zakladnikach (5 osob na kazdej) oskarzonych o udzial w Akcji Wieniec" - wysadzenie torow kolejowych wokol Warszawy w 5 miejscach 7/8.10.1942. Hitlerowcy przez 48 nie mieli mozliwosci wyslania zadnego transportu na front wschodni przez te akcje dywersyjna. Egzekucja odbyla sie 16 pazdziernika, co upamietnia tablica na miejscu.
Pewnej ciezkiej zimy ktos polasil sie na drewno i druga szubienica zostala najprawdopodobniej rozebrana na opal. Wstrzasajace miejsce, ale ciekawostka niewatpliwie godna uwagi.
Dojazd od Ulicy Kasprzaka, skret w lewo w Ordona i w prawo w Mszczonowska. Trasa niezbezpieczna, trzeba uwazac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
witam.
wyjaśnienie ulicy Rawskiej - obiekt opisany przez Miniewicza jak najbardziej BYŁ w okolicy tej ulicy tylko zmieniono jej nazwę w latach 70-tych - a naprawdę chodzi o tobruk w nasypie kolejki obwodowej (plan z 1963)
Co do strażnic w murze na Bemowie to conajmniej dwie zachowane idealnie, a w tej przy wjeździe obok kościola zachowana lekka pancerna oslona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Re: Duncun

Co do pozostałości po niemieckicg przeprawach przez Wisłę to mam 2 typy:
- przystań wyłożona płytami na Burakowie - przy tych wysokich słupach energetycznych zaraz za granicą Warszawy
- drugie miejsce używane jest jako sezonowa przystań promowa w tej chwili - możesz sobie z rowerkiem przepłyńać na Tarchomin i z powrotem.

To są moje typy, choć słyszałem o utwardzonej przeprawie, którą ponoć w PRL-u miały móc czołgi pzrejeżdżać po dnie rzeki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...
Witam,
przy okazji ....
na rogu kobielskiej i garwolińskiej na tyłach nowego wierzowca jest w parku taka górka , gdzie jak wieść gminna niesie jest podobno schron zasypany zupełnie .....jest to okolica szpitala przy szaserów ....czy jest to możliwe żeby ta górka kryła schron ????


PZDR PATRON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie