Skocz do zawartości

Poniemieckie pozostałości w Warszawie


BLACK JACK

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 170
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Tak, jak obiecywałem - przesyłam zdjęcie (dla odmiany wnętrza) schronu na tyłach Szpital Praskiego. Z dwóch niezależnych źródeł wiem, że w okolicy takich io podobnych schronów było sporo. Ostał się ino ten. Inny gość pracujący dla szpitala bąknął coś o zasypanych schronach na terenia samego szpitala, ale bez konkretów, więc to póki co żadna informacja ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie trzymajmy się kurczowo tzw. Festung Warschau.
Mnie wszelakie pozostałości powojenne, a militarne kręcą!
Przy okazji, czy ma ktoś informacje o unkrze", który jeszcze jakieś 10 lat temu stał w okolicach ul. Kaczej?
Podobno już go nie ma (zbinał podczas budowy osiedla). Mam dostać zdjęcie, właśnie z początku lat 90-tych.Ponoć znajdował się na terenie ówczesnego Getta.
Acha, a co z tymi obiektami na Kole, o których pisał kwojtek?

BJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos Rawskiej i umiejscowienia Festung Warschau:
Festung nie musi oznaczać jednego obszaru ogrodzonego linią czy liniami okopów. Na Wale Atlantyckim festungi" często składaja sie z kilku niezależnych punktów oporu (stutzpunktów), osłaniających się nawzalem lub/i blokujących drogi. Czemu nie miałoby tak samo byc z Warszawą? W SiMdHW jest mapka, pokazująca umocnienia niemieckie w Warszawie, i jako obszary umocnione poza popularnie rozumianą Festung Warschau można zobaczyć okolice Ursusa, Jelonek i Sadyby. Trzeba też zwrócić uwagę, że mapka była rysowana przez Rosjan lub Polaków, którzy w istniejących resztkach umocnień mogli dopatrywać sie jednej zamknietej twierdzy, a nie kilku oddzielnych stutzpunktów. No i jak widzieli, tak narysowali. A i tak nie jest powiedziane, że znaleźli wszystkie oddzielone punkty oporu.

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Kwojtek! Co do Twojego pytania o te dwa bunkry w lasku na Kole, to była to część umocnienia jednostki wojskowej zlikwidowanej chyba w 1990 r.(?) Bunkry były przedwojenne, teraz to już chyba tylko ruiny... A co do tego budynku to był to chyba jakiś magazyn(?). Kiedyś posiadał rampę, a z obu stron dochodziły do niego tory.
Pozdr. wars98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przy okazj mam pytanko czy to na zdjęciu to zapora przeciwczołgowa czy tylko element jakiejś budowlio nie militarnym przeznaczeniu.
Ten zabek ma coś około 1,70 metra. Jest wykopany, najprawdopodobniej nie pochodzi z miejsca w którym obecnie stoi, a stoi w okolicach Warszawy.
pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Black Jack- bunkierki są w Lasku na Kole- po drugeij stronie Trasy Toruńskiej vis a vis tylnej bramy Powązek Wojskowych około 100/150 m w głab lasku- idź ścieżką wzdłuż starego płotu koło magazynu! Gdzies mam ich zdjecia ale nie mam skanera :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na ul. Rawskiej. Nic nie zauważyłem. Krótka, wąska,ślepa i gęsto zabudowana uliczka odchodząca od współczesnych al.Jerozolimskich. NIE NEGUJĘ, że nie było.
Może jeszcze jest schowane przy jakiejś posesji.
Tylko , że w latach okupacji było to daleko od Ursusa.
Obszar pokrywały gospodarstwa. - gł. kolonistów niemieckich.
Niestety wielu (to nie znaczy wszyscy!) na ochotnika podpisało
volkslistę. Ponieważ czuli się zagrożeni (Gener.Gub.!) posiadali broń, syreny i gongi alarmowe i jakiś system łączn.
Może ten domniemany obiekt ma związek z nimi? Bo prawdę mówiąc
taki obiekt w tym miejscu, wtedy z dala od gł.dróg komun. i kolej. trochę wydaje się bez sensu. Tak na marginesie:
w marcu 44, volks. razem z żandarm. zamordowali 6 ćwiczących AK-ców, kilkaset metrów od tej ulicy (Opacz). Miesiąc później
Kedyw wziął tutaj odwet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zabek stoi w Ząbkach ;))) troche w bok od trasy na Wołomin, po lewej stronie, na nieużytkach pomiędzy ulicami Wiosenną i Poniatowskiego. Chyba nawet widać go jadąc od Warszawy ulicą Skorupki.
Zabek jest taki jak na zdjeciu. Ma widoczne ślady szalunków z desek, otworów nie zauważyłem.
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wars98; a czy możesz coś więcej napisać o fortach Bema?
Tam są piekne budynki przedwojenne, dalej starsze forty.
Obecnie budynki w stylu dworków zajmuje chyba Legia.
Proszę Ciebie lub innych o jakieś info.
Pozdrawiam
wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kwojtek,
W forcie Bema byłem równo rok temu, więc moje info jest trochę nieaktualne, ale może któryś z kolegów dopisze garść nowości, albo ja sam przy okazji wypadu do lasku na Kole zachaczę o Bema to uzupełnię.

W każdym razie rok temu zajeżdżałem się samochodem pomiędzy byłymi zabudowaniam i pałacykami" powojskowymi zupełnie bezkarnie. Zdaje się w jednym z budynków był hotel, w innym jakiś magazyn artystycznych" tworów. Z lewej strony fortu budowany był most przez fosę (wtedy leżały jedynie stalowe belki). Wejścia na teren pilnował ochroniaż, ale nie dało się wejśc, bo żądał pozwoleństwa z gminy. Wlazłem do fortu od tyłu, po zamarźniętej fosie. Wydaje mi się, że prowadzono jakieś prace wewnątrz kilku fragmentów fortyfikacji. Nie podchodziłem, więc nie jestem w stanie określić co dokładnie robiono. W każdym razie jakiś czas temu noszono sie z zamiarę zrobienia na terenie fortu, między innymi trasy rowerowej.
BJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podam trochę lepsze namiary na te bunkry: po prawej stronie trasy Prymasa, na pierwszym łuku, kończy się mur starych magazynów zaczyna się lasek na kole, wchodzisz w chaszcze, bardzo blisko jest czarny szlak rowerowy.
A może ktoś ma foty przedwojenne fortów Bema i najbliższej okolicy?
Pozdrawiam
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do schronu przy Szpitalu Praskim - jakieś 4 lata temu widziałem wewnątrz głównego budynku na ścianie mini wystawę zdjęć, coś w stylu z historii szpitala. Na zdjęciu tuż powojennym był właśnie ten bunkier. Kto wie może tego nie zdjeli? Z tego co pamiętam to musiało to wisieć długo. Kołacze mi się parter i pracownia gastroskopii ale głowy ani nawet małego palca za to nie dam.
Pozdrawiam
rorvik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie