Skocz do zawartości

Bombowce USA nad Polską


lokfan

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie znam dalszych losów tego samolotu. To ,że poszła na złom jest pewne ,ale kiedy? B-17 na dziedzińcu był poćwiartowany - kadłub i osobno odłączone skrzydła. Może ma ktoś zdjęcia tego samolotu z czasu jego służby w USAAF ,lub późniejsze z Kielc?

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Mam prośbę do simona1!
Może mógłbyś przesłać swój artykuł o tej fortecy do działu artykuły" W końcu to ciekawa historia i myślę ,że nie tylko ja i bjar_1 ,będziemy nim zainteresowani.
P.S.
Oczywiscie jeśli Przegląd Lotniczy wyrazi zgodę.
Pozdrawiam!
lokfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam!
Mam prośbę do kolegów! Czy ktoś może posiada dobre zdjęcie lub dokładny rysunek (najlepiej złożeniowy) układu hamulcowego b-17 , bądż b-24. Chodzi mi o głównie o szczęki hamulcowe. od simona1" wiem ,że hamulce były wyprodukowane przez firmę Hayes Industries i miały oznaczenie :
zestaw wewnętrzny H2-258-1
zestaw zewnętrzny H2-259-1
Proszę również o podanie średnicy bębna hamulcowego.
W publikacjach które posiadam ,nie ma niestety tych detali.
Pozdrawiam!
lokfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Witaj Szymek!
Szukam reszt załogi aszej" b17-Flak Happy Baby". Jak pewnie wiesz z forum Airforce wiemy,że jeden z nich Walter G.Brand był więżniem tego obozu. Według naszych ustaleń przynajmniej jeszcze jeden lub dwóch z tej załogi dostało się do niemieckiej niewoli . Reszta prawdopodobnie dała nogę do oddziałów partyzanckich. Jak już Ci pisałem co do reszty mamy bardzo zdawkowe informacje. Ktoś coś widział czy słyszał ale nie ma żadnego konkretu. Szukaliśmy i u Akowców jak i BCh.Wyszło mnóstwo innych ciekawych informacji, ale o aszych" chłopakach z Wisconsin niewiele. Co ciekawe dla Amerykanów figurują nadal jako M.I.A, a w końcu rzeczony mechanik Brand żył sobie spokojnie w Stanach ,aż do śmierci w 1996 roku, Dziwne? Z ciekawostek technicznych to to, że łopata śmigła na pomniku w Pogwizdowie pochodzi najprawdopodobniej z tej aszej" 17 -stkia nie z liberatora Szostaka.
Być może inni piloci osadzeni byli w innych obozach, ale od któregoś trzeba zacząć.
Pozdrawiam!
lokfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z kolegami znaleźlismy w lesie rozbity B-17.Sprawa jeszcze nie dokończona,Śląsk ,ogólnie okolice Oświęcimia. Samolot brał udział w nalocie na Zakłady Chemiczne w Oświęcimiu, został trafiony przez Niemców,pilotowi nie udało sie sprowadzić go na ziemię ,eksplodował nad lasem omijając wieś. W lesie dziura ,wokół niej mnóstwo aluminiowych blach.Jak temat wyjaśnię ,napiszę więcej Grzebiuszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...
B-17 na pomorzu to sprawa już znana od dawna. Jednak informacje o nim były dość skąpe. Od 2 lat pracuje nad pełną dokumentacją upadku tego bombowca oraz losów załogi.
Buduje www o tym zdarzeniu i uzupełnię wszelkie niejasności.
Generalnie to zebrane dokumenty pozwoliłyby na wydanie książki jednak talentu piśmiennego z mojej strony brak.
Nie mogłem pozostawić tej załogi w zapomnieniu dlatego postanowiłem zebrać pełne dane.
Jak ktoś zechce to polecam zaglądanie na moją stronę www.b17.keed.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był swego czasu w Militariach" artykuł Liberator w Jeleśni" o zestrzelonym tam samolocie i losach załogi. Tu: http://www.jelesnia.pl/szczegoly.php?8838 więcej informacji.

Poza tym, słyszałem o zestrzelonym koło wsi Żdżary (niedaleko Dębicy) samolocie, bodajże Liberatorze. Na obozie harcerskim kiedyś kolega zdobył - jak twierdził - kawałek spadochronu od naocznego świadka zestrzelenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło Dębicy mogły zostać zestrzelone dwa liberatory. Jeden omyłkowo przez Jaki z lotniska w Paszczynie. Ciekawe, że nie było o nim informacji zarówno po stronie USA jak i sowietów. Ten koło Żdżar, to było dzieło Gustava Francesi z 1./ NJG.100
http://www.beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?p=6836
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
@ lokfan 2004-12-28 19:57:00


Tak na przyszłość dla wszystkich, którzy znajdą B-17 albo B-24" i nie są pewni, co znaleźli, jak tutaj przez chwilę to brzmiało.

Na tym zdjęciu od razu widać, że jest to wieżyczka od B-17. A skoro pada pytanie o butlę tlenową to właśnie po niej rozpoznaje się, że to B-17, a nie B-24.

Na tym zdjęciu jest górna wieżyczka. Jest ona zaopatrzona w butlę F-1 (opisałem ją już w innym miejscu forum).

Gdyby to była wieżyczka od B-24 to miałaby w sobie dwie mniejsze butle tlenowe typu D-2 (też opisałem ją w innym miejscu forum).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie