Jump to content
YARD

Festung Posen 1945 - pancerne wraki.

Recommended Posts

Witam jestem nowy na forum co prawda nie jestem mieszkańcem Poznania ale bardzo lubię to miasto i ciekawi mnie jego niedaleka historia muszę powiedzieć że sam zlokalisowałem niektóre miejsca w których stały czołgi na wildzie i na Św. Marcina, ale nie o to chciałem się zapytać. Mam takie małe pytanko parę lat temu rozmawiałem z moim dziadkiem który mieszkał od urodzenia w poznaniu a w latach 60 przeprowadził się do obecnego woj lubuskiego, niestety już nie żyje i nie jestem w stanie ponownie potwierdzićtej informacji czy to prawda że pomiędzy rokiem 1944 a 1945 miasto było bombardowane przez amerykańskie bombowce Boeing B-17 Flying Fortress.

Bombardowały, sporo zniszczeń (niestety nie mieli jeszcze wtedy bomb kierowanych laserem) narobiły...Do dzisiaj widoczne np. na Chwaliszewie.

Dobry artykuł o bombardowaniu Poznania:
http://www.wojennypoznan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=56:amerykaskie-naloty-bombowe-na-pozna-w-1944-roku&catid=31:general&Itemid=46

Zdjęcie nałożone na mapę:
http://img24.imageshack.us/img24/8797/mbp2010081600001.jpg

Tego ujęcia jeszcze nie było!
Opis aukcji:sowieckie ISU-152. Format pocztówki. Zdjecie opisane oryginalnie na foto. "Poznan 1945 -Fragment z wałów Zygmunta Starego Zdjecie wykonano na papierze F-y "LEONAR."
Mój tysięczny post!

Kolejna fotka Isu-152, zniszczonego przy moście Chwaliszewskim. foto pochodzi z albumu Poznań 1945- autor Mirosław Pomorski.

Z okazji dzisiejszej [kolejnej, okrągłej] rocznicy wyzwolenia Poznania [zdobycia Cytadeli] zamieszczam taką oto fotkę.
Su-76
Znaleziona na ruskiej stronce z zdjęciami z Poznania z 1945r.
Podpis pod foto :В Познани начались уличные бои."
Może ktoś rozpoznaje miejsce wykonania zdjęcia??

Zdjęcie Su 76 pasuje mi do kroniki z walk o Lublin. Dokładnie jest tam nakręcoan taka scena. Może to tylko podobne ujęcia.

Poznań, defilada, listopad 1944r.
StuG'i z 500. SEuAA
Foto z Facebooka, z fanpage'u Pomostu.

Witam rozważacie czy to Posen czy Konigsberg a ja kiedyś to zdjęcie widziałem z podpisem że to ...Breslau wiem że mące teraz ale ciekaw jest temat tego zdjęcia

Pozdrawiam

Witam. Moim zdaniem to zdjęcie przedstawia wylot ulicy 23 lutego z widokiem na skrzyżowanie z Alejami Marcinkowskiego w kierunku Starego Rynku. Po lewej stronie są teraz modernistyczne kamienice a na wprost kamienice w stylu neo soc. Zamieszczam zdjęcie.

Pozdrawiam

Faktycznie, cały czas myślałem że to p-ń. Wyloty ulic są podobne. Szkoda że moje zdjęcie nie weszło ale jest z google street więc może takich nie można zamieszczać na forum.

Witajcie,
Chciałem troszkę kontynuować rozmowę na temat pancernych wraków z Poznania, i dlatego chcę się dowiedzieć, czy 500 batalion dział szturmowych w okresie letnim i jesiennym mógł mieć swój pancerny sprzęt malowany jednolicie na kolor panzer dunkelgelb, który obowiązywał w wermachcie od 1943 roku.
Natrafiłem tylko na dwie fotografie z defilady batalionu przed zamkiem Cesarskim w 1944 r.
Wedle mojej oceny StuG-i na fotografii posiadają jednolite malowanie. Natomiast w okresie walk o Posen na zdjęciach wraków widać nakładany biały kamuflaż, ktoś jest w stanie określić, czy pancerniacy zamalowywali wapnem rezerwę pancerną? Dodatkowo chcę się też dowiedzieć, czy Niemcy na stanie nie posiadali Pak-a 36 z nad kalibrowym pociskiem przeciwpancernym w formie nakładanego granatu na lufę?

Czekam na odp.
Maciej

http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl%2Fnode%2F4464

super filmik z wyzwolonego Poznania, nawet wrak Tygrysa jest!

Foto znane, ale jakoś ciężko z lokalizacją było. ;)
Wykonane w Poznaniu na [dzisiejszej] ul 26 czerwca 56r skrzyż. z ul. Traugutta.
Czołg jedzie w kier. Zakł. H. Cegielski.
Proszę zwrócić uwagę na brak kółek ;)

Obok jeszcze jedno zdjęcie wykonane przed gmachem Dyrekcji Kolei" ISU-152
Tej fotki jeszcze nie było w temacie.
Foto z F.B. Festung Posen 1945

Wrak StuG III z Poznaniu , przy Drodze Dębińskiej.
Foto pochodzi z albumu Mirosława Pomorskiego.