Skocz do zawartości

Festung Posen 1945 - pancerne wraki.


YARD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum co prawda nie jestem mieszkańcem Poznania ale bardzo lubię to miasto i ciekawi mnie jego niedaleka historia muszę powiedzieć że sam zlokalisowałem niektóre miejsca w których stały czołgi na wildzie i na Św. Marcina, ale nie o to chciałem się zapytać. Mam takie małe pytanko parę lat temu rozmawiałem z moim dziadkiem który mieszkał od urodzenia w poznaniu a w latach 60 przeprowadził się do obecnego woj lubuskiego, niestety już nie żyje i nie jestem w stanie ponownie potwierdzićtej informacji czy to prawda że pomiędzy rokiem 1944 a 1945 miasto było bombardowane przez amerykańskie bombowce Boeing B-17 Flying Fortress.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry artykuł o bombardowaniu Poznania:
http://www.wojennypoznan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=56:amerykaskie-naloty-bombowe-na-pozna-w-1944-roku&catid=31:general&Itemid=46


Zdjęcie nałożone na mapę:
http://img24.imageshack.us/img24/8797/mbp2010081600001.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Tego ujęcia jeszcze nie było!
Opis aukcji:sowieckie ISU-152. Format pocztówki. Zdjecie opisane oryginalnie na foto. "Poznan 1945 -Fragment z wałów Zygmunta Starego Zdjecie wykonano na papierze F-y "LEONAR."
Mój tysięczny post!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

Z okazji dzisiejszej [kolejnej, okrągłej] rocznicy wyzwolenia Poznania [zdobycia Cytadeli] zamieszczam taką oto fotkę.
Su-76
Znaleziona na ruskiej stronce z zdjęciami z Poznania z 1945r.
Podpis pod foto :В Познани начались уличные бои."
Może ktoś rozpoznaje miejsce wykonania zdjęcia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 1 month later...
Witajcie,
Chciałem troszkę kontynuować rozmowę na temat pancernych wraków z Poznania, i dlatego chcę się dowiedzieć, czy 500 batalion dział szturmowych w okresie letnim i jesiennym mógł mieć swój pancerny sprzęt malowany jednolicie na kolor panzer dunkelgelb, który obowiązywał w wermachcie od 1943 roku.
Natrafiłem tylko na dwie fotografie z defilady batalionu przed zamkiem Cesarskim w 1944 r.
Wedle mojej oceny StuG-i na fotografii posiadają jednolite malowanie. Natomiast w okresie walk o Posen na zdjęciach wraków widać nakładany biały kamuflaż, ktoś jest w stanie określić, czy pancerniacy zamalowywali wapnem rezerwę pancerną? Dodatkowo chcę się też dowiedzieć, czy Niemcy na stanie nie posiadali Pak-a 36 z nad kalibrowym pociskiem przeciwpancernym w formie nakładanego granatu na lufę?

Czekam na odp.
Maciej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 8 months later...

Foto znane, ale jakoś ciężko z lokalizacją było. ;)
Wykonane w Poznaniu na [dzisiejszej] ul 26 czerwca 56r skrzyż. z ul. Traugutta.
Czołg jedzie w kier. Zakł. H. Cegielski.
Proszę zwrócić uwagę na brak kółek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie