Skocz do zawartości

Przodek do armaty Schneider 75mm


cieciwa

Rekomendowane odpowiedzi

Poza znanymi fotkami juz chyba nic wiecej nie mam (ale przejrze jescze raz). Ale mam za to pytanie dodatkowe (przepraszam!)
a) Czy interesujace nas obiekty to sa niejako jaszczo-przodki poniewaz spelniaja role i jednego i drugiego (i jezeli tak to ile ich bylo w dzialonie - 2 czy 3?), czy tez w dzialonie art. mot. byla podobna organizacja jak w art o trakcji konnej tzn 2 przodki i jeden jaszcz a ciagniki oczywiscie zastepowaly zaprzag (chyba na pewno byly w dzialonie 2 ciagniki)?
b) Czy byly te jaszcze (czy co tam one byly) zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce czy tez importowane lub produkowne z licencji francuzkie? Dla ignoranta jak ja wygladaja zupelnie jak francuzkie - jezeli tak to mozna sporo oberzec fotek tych wynalazkow z francji.

Jednostki ognia na dzialo:
75mm w plutonie piechoty = 30 pociskow
75mm w DAK = 60 pociskow
75mm w artylerii polowej = 60 pociskow

Dane z oryginalnego Regulaminu Sluzby Uzbrojenia w polu, Czesc II z 1939r wiec dosc miarodajne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Wracam do tematu po dluzszym okresie nie zajmowania sie tym tematem.

Pozbierałem materialy (różne) min. zaopatrzylem sie w pozycje wydawnictwa ROSSAgraph No 26
Jest tam min. zdjecie z 2004-11-03 22:13:00", jest troche rysunkow kotre sie juz pojawialy w innych watkach.
Ale analiza tych materialow nadal nie pozwolila na uzyskanie wszystkich odpowiedzi - co jest normalne, Im wiecej odpowiedzi poznajemy, tym wiecej nowych pytan one powoduja :)

- na stronie : http://www.wojsko18-39.internetdsl.pl/wrzesien/armata75.html
sa opisane dwa typy jaszcza wz.1910 i wz.1897, ten drugi byl napewno stosowany jako jaszcz konny, ale czy z tego wynika, ze w trakcji motorowej uzywano tylko jaszczy wz. 1910 ?,
Jak byly rozmieszczone pociski w tym jaszczu ? 2 strony" i po 5 pociskow w 10 rzedach ?
- czy jaszcze byly w jakikolwiek sposob amortyzowane ? z analizy zdjec i rysunkow wynika, ze nie - a moze sie myle?
- czy jaszcz wz.1910 mial arcze ochronne"? - wychodzi mi, ze nie, bo bedac wiekszy sama jego skrzynia pozwalala na utrzynamie odpowiedniej pozycji przy wyjmowaniu pociskow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
Jeszcze gwoli uzupełnienia kwestii ilości naboi w rosyjskim przodku i jaszczu łódkowym: według A. Konstankiewicza, rosyjski przodek mieścił 36 nabojów, jaszcz 44, natomiast w innym artykule można spotkać pojemność jaszcza 48 nabojów.

Właśnie znalazłem rosyjską książkę Российская полевая артиллерия 1382-1917", z której wynika, że sprawa nie była jednoznaczna:
- przodek działa artylerii lekkiej miał 10 gniazd (40 nabojów) i skrzynkę na wyposażenie na wysokość 2 gniazd
- przodek jaszcza artylerii lekkiej miał 11 gniazd (44 naboje) i skrzynkę na wyposażenie w 1 gnieździe
- przodek działa i jaszcza artylerii konnej miał 7 gniazd (28 nabojów) i skrzynkę na wyposażenie na wysokość 2 gniazd
- jaszcz w obu wersjach miał 12 gniazd (48 nabojów).

Wszystkie powyższe przodki i jaszcze wz.1910. Przodki i jaszcze artylerii lekkiej miały siedzenia na wierzchu. Istniały też jaszcze z lekkim opancerzeniem, mającym chronić obsadę.

Z rosyjskich danych wynika więc, że przodek artylerii lekkiej powinien mieć większą pojemność, niż 36 nabojów, chyba, że kolejne gniazdo zaadaptowano na coś innego podczas polskich przeróbek (i tak jedno lub dwa były już zajęte przez szufladę na wyposażenie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi.Der
Z tego co kojarzę przeróbką poddawano tylko sprzęt gniazdowy-włoski. Jaszcze/przodki łódkowe (carskie) nie ulegały modyfikacjom. Masz rację - w zależności od przydziału do rodzaju artylerii stosunek szuflad amunicji do szuflad ze sprzętem był różny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna zagwozdka: na zdjęciu w wątku o artylerii https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum5/8012926661_jpg21.jpg (nieco większe na stronie http://derela.republika.pl/art_75putilov.htm ) widać przodek właśnie z 9 gniazdami (36 nabojów), czyli liczba się zgadza z informacją Konstankiewicza.
ALE: rosyjskie przodki artylerii lekkiej miały o jeden rząd gniazd więcej - a ten wygląda, jakby to był przodek artylerii konnej (7-gniazdowy), w którym środkową szufladę na wyposażenie zamieniono na dwa gniazda i dodano nieistniejące w oryginale siedzenia dla obsady...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To potwierdza 36 dla przodka i 44 dla jaszcza - ale jednocześnie nie wyjaśnia, dlaczego jaszcz nie przenosił 48 nabojów (chyba, że pudełko na ogniwa zapasowe" - nie wiem co za ogniwa - zajmowało miejsce dwunastej łódki). Zapalniki były przenoszone w dwóch pudełkach dorobionych na wierzchu.

Jednocześnie nabrałem innych wątpliwości, do jakiego stopnia posunięta była standaryzacja. Może dokumenty to wyjaśniają, ale myśląc logicznie: czy dysponowano aż taką ilością przodków 9-gniazdowych, żeby wyposażyć w nie wszystkie działa piechoty i jaszcze (około 186 dział), odrzucając przodki 10- i 11-gniazdowe? (Przypominam, że przodki 9-gniazdowe miały 3 rzędy gniazd, a większe - 4 rzędy).

Przodki z 4 rzędami być może mogły być przerobione na jaszcze, ale przodków potrzebowano 3 razy więcej. Zakładam też, że pojemność jaszcza kolumny amunicyjnej u Konstankiewicza 36 to musi być błąd?

Zastanawiam się też, skąd wzięto włoskie przodki i jaszcze dla wszystkich ok. 210 dział artylerii konnej, jeśli włoskich dział w 1920 roku mieliśmy 120?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi.Der

Jaszcze i przodki włoskie, gniazdowe, były w DAKach tylko w bateriach. Czyli w 3 bateryjnym dywizjonie było 12 jaszczy gniazdowych i 24 przodki gniazdowe. Kolumny amunicyjne wyposażone były w sprzęt łódkowy. Taka informacja jest wyraźnie zapisana w instrukcji utrzymania sprzętu dla armaty 02/26. Pamiętaj, że zmodyfikowany w starachowicach sprzęt gniazdowy pojawił się w DAK najwcześniej ok 1927 roku. W 7DAK ok 1928-1929r. Potwierdzają to zdjęcia jakie mamy jako GRH 7DAK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie