Skocz do zawartości

BUNKRY, UMOCNIENIA na opolszczyżnie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Jestem Nowym na tym forum.
Poszukuję informacji na temat Bunkrów i umocnień oraz innych fortyfikacji znajdujących się w miejscowości Jełowa (Ilnau) lub w sąsiedztwie.
Bardzo mnie interesują wszystkie informacje na temat narady sztabowej 12.09.1939r która odbyła się prawdopodobnie w pociągu F-Amerika na bocznicy stacji Kolejowej w Jełowej. Na tej naradzie byli A.Hitler, W.Keitl, W.Canaris i J.Ribbentrop. Dotyczyła ona Akcji AB" na Lubelszczyźnie.
Mam trochę info o pociągu Hitlera F-Amerika, chętnie się nimi z Wami podzielę.
Spotkałem się również z informacją że w tym sąsiedztwie może znajdować się bunkier sztabowy a może nawet bunkier na pociąg Hitlera.
Pomóżcie mi proszę w tym temacie i jego zakamarkami...
Mieszkałem kiedyś w Jełowej i dlatego ten temat chciałbym zgłębić.
Pozdrawiam
Piotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 237
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Piotr, witaj na Forum.
Z tym bunkrem w Jełowej to chyba jakaś bzdura. Jedenaście lat temu w NTO (TO) ukazał się artykuł Wojenne znaki zapytania" w którym autor wspomniał o tym bunkrze. Informacja się rozniosła i zauważyłem, że już parę osób pytało o ten bunkier na różnych forach. Osobiście uważam, że autora poniosła fantazja. Fotę tego artykułu zamieściłem obok w dwóch częściach --->

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, kiedy spotkałeś się z informacją o tym bunkrze? Było to przed ukazaniem się tego artykułu w gazecie?
Autor w tym artykule wspomina o zdjęciu tego pociągu z postoju w Jełowej. Może ktoś ma te zdjęcie i tu wklei?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne już je kiedyś widziałeś:
http://images.google.com/hosted/life/l?imgurl=69ad53fe09b78e87&q=Oppeln%20source:life&prev=/images%3Fq%3DOppeln%2Bsource:life%26hl%3Dpl
http://images.google.com/hosted/life/l?imgurl=b44fdd7b450bbcf2&q=Oppeln%20source:life&prev=/images%3Fq%3DOppeln%2Bsource:life%26hl%3Dpl%26lr%3D%26safe%3Doff%26sa%3DG%26um%3D1

Zastanawiam się, czy na drugim zdjęciu idzie Hitler w otoczeniu swojej świty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam, na forum jestem pierwszy raz. Z ciekawością przeczytałem wszystkie wpisy no i pooglądałem foty - super. Mam pytanie linia Małej Panwi to zewnętrzna linia obrony Festung Oppeln. A do czego służyły rowy przeciwpancerne w miejscowości dalej na północ położonej w Siemysłowie. Niestety zostały one zaorane bo dzieliły pola uprawne, ale do dziś pozostałością tamtejszych umocnień jest potężny blok betonowy przy drodze z miejscowości Siemysłów do Starościna. Drugi jeszcze większy wedle lokalnej ludności miał być wysadzony przez saperów ileś lat po wojnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, Olafy:)
Rowy przeciwpancerne, o których wspominał Olaf777, to część linii umocnień pozycji Barthold". Ta część umocnień była wybudowana dla obrony granicy polsko-niemieckiej z 1939 roku. Umocnienia te budowali między innymi jeńcy z Powstania Warszawskiego (około 500 osób). A tu masz przebieg umocnień tej lini w okolicach Siemysłowa (mapka nr.4).Rowy przeciwpancerne oznaczone są w ten sposób -->
http://www.wykop.republika.pl/mapa.htm
Jak będziesz w w tamtych rejonach to zrób foty tego bloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję za info o Linii Bertholda", czy wiadomocoś więcej o przymusowych robotnikach, którzy ją wybudowali? Możesz podać tytuły jakiś prac na temat fortyfikacji na Opolszczyźnie? Obok wklejam zdjęcie bloku nr 1. Jest on umieszczony z lewej strony szosy z Siemysłowa do Starościna. Na mapce, którą wskazałeś miejsce bloku można umieścić na skrzyżowaniu linii B" z drogą łączącą Siemysłów ze Starościnem. Mój znajomy twierdzi, że była to przeciwpancerna zapora drogowa złożona w sumie z trzech bloków betonowych. Dwu mniejszych umieszczonych po obu stronach drogi i jednego większego położonego z góry na mniejszych. Pod górnym blokiem założone były ładunki wybuchowe, które miały być odpalone w stosownym momencie, blokując przejazd przez drogę. Do naszych czasów zachował się w całości tylko jeden blok na którym jakiś wandal umieścił reklamę zakładu kamieniarskiego. Z drugiego bloku zostały tylko odłamki, trzeci miał zostać wywieziony. Czy tak było naprawdę, należy jeszcze sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.To moj debiut w tych progach.Od dawna interesuje sie tymi tematami a II ws i resztki pozostale po niej na naszych ziemiach to moj konik;)Chcialbym zapytac czy moze ktos szperal po terenach poligonu w Łambinowicach i okolicach.Znajduje sie tam wiele bunkrow poniemieckich,wiekszosc z nich tworzyla kordon zabezpieczajacy wokol obozu jenieckiego.Moze ktos z Was siedzi w temacie glebiej i ma jakies ciekawe info?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednej książki opisującej niemieckie umocnienia na Śląsku Opolskim. Jeżeli chciałbyś się bardziej zagłębić w ten temat to zaglądnij do książek, których tytuły podali koledzy na początku tego wątku.
Dla robotników budujących umocnienia w Namysłowskiem Niemcy utworzyli obozy pracy przymusowej. Ulokowane one były w miejscowościach:
1. Bąkowicach (dla ok.500 Polaków, mężczyzn i kobiet przywiezionych po Powstaniu Warszawskim i robotników przymusowych ściągniętych z Wrocławia),
2. Głuszynie (ok. 800 mężczyzn z Powstania Warszawskiego),
3. Miejscu (ok.300 osób: Polaków, Włochów, Rosjan),
4. Namysłowie (ok.900 osób różnych narodowości),

Prócz wymienionych powyżej robotników przymusowych przy budowie umocnień pracowały tysiące mieszkańców Namysłowskich miejscowości, a nawet batalion Volkssturmu przywieziony z Bystrzycy Kłodzkiej. Prace te trwały około 5 miesięcy (od sierpnia 1944 do stycznia 1945).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Czy ktoś się orientuje gdzie mogło być zrobione to zdjęcie? Fota przedstawia zęby smoka" pod Opolem. Tak mówi opis tego zdjęcia ze strony http://wroclaw.hydral.com.pl/238032,foto.html
Wydaje mi się , że po prawej stronie widać charakterystyczną barierkę mostku. Może ktoś rozpozna to miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia. A te zęby smoka" (?) stały kiedyś pod Namysłowem. W oddali widać Namysłowską wieżę ciśnień. Czy ktoś wie czy zostało jeszcze coś po tych umocnieniach?

Słaba jakość zdjęcia, bo było zrobione z odbitki ksero (z książki D.Tomczyka Przełamanie lini Odry...").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
trochę czasu minęło niestety nie udało mi się zlokalizować miejsca przecięcia rowu przeciwczołgowego i drogi Zawadzkie - Strzelce, teren przy drodze jest zniwelowany i nie ma szans zobaczyć nic z samochodu, jedyna możliwość to dobra mapa i GPS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steell, obawiam się, że z auta tego rowu nie namierzysz. Biorąc pod uwagę skalę mojej mapy (1:100000) rów ten znajduje się na 1100 metrze po wjechaniu do lasu od strony miejscowości Zawadzkie i jest oddalony jakieś 50-100 m od drogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie