Skocz do zawartości

BUNKRY, UMOCNIENIA na opolszczyżnie


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 237
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
ciekawe jest przejscie przez kanal ponizej hamburgow(3 rury duzej srednicy -musialy zniesc odpowiedni ciezar), patrzac na mapy z ~1930r widac, ze w okolicy przebiegala siec kolejki z kamieniolomu w kierunku Zdzieszowic. zastanawiam sie dokad moga prowadzic te tunele,moze to wejscia do magazynow MW dla kamieniolomu. tylko dlaczego zlokaliwane pod droga, ktora w tamtym okresie juz istniala?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
---------------
zdjecia z lasku przy stacji fosowskie przedstawiaja nie schrony a magazyny zywnosci, z ktorej po odejsciu (zamordowaniu(?) zolnierzy pilnujacych stacji korzystala miejscowa ludnosc. niejednej rodzinie zawartosc tych magazynow uratowala zycie.

---------------
HAMBURGI- schrony przeciwlotnicze wybudowane w 1943r dla pracownikow zakladow w zdzieszowicach. po wojnie wysadzone przez lesnikow. byly kraty ale zlomiarze zrobili swoje. obecnie stanowisko nietoperzy.
zadnych tajemnic,niestety..

pozdrawiam
75 4B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam Szanowne Koleżeństwo.
Mieszkam w Strzelcach /GROSSTRECHLITZ/ i od dawna interesuję sie II WŚ -do tej pory głównie PSZ oraz walkami w Afryce. Aktualnie sięgam do kożeni - szukam informacji o przebiegu działań w 1945 roku oraz umocnieniach z tych terenów. Dużo piszecie o Kolonowskiem, Fosowskiem i innych okolicznych wioskach. Jeśli ktoś z odpowiednią wiedzą wybiera się w te strony to proszę ocynk - nie interesują mnie fanty a czysta przyjemność kontaktu z historią. Nie posiadam wykrywacza bo nie jest mi niezbędny ale mam samochód - więc jeśli coś to piszcie - baczyp@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
witam! co do Krapkowic to w Otmęcie w lesi pomiędzy fabryką, a stadionem znajdyje się pare grzybków to znaczy tych kochbunkrów;). A w okolicy stadionu w Krapkowicach jest jakiś schron czy bunkier (tam jeszcze nie byłem). No i warto pochodzic sobie za lot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ktos wie gdzie koncza sie tunele, do ktorych wejscia przedstawia zdjecie? wiem,ze po wojnie dzialalo tam oswietlenie,ale tunele byly zalane woda, obecnie 2 wejscia zasypane, zeby dzieciaki nie wchodzily (wersja lokalnej spolecznosci).
====
jezeli chodzi o obiekty w lasku przy stacji PKP to zostaly one wykonane na szybko przed zblizajacym sie frotnem. zolnierze zbudowali je w okolo dwa miesiace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
droga z Wyrek na Zawadzkie, za stara kuznia i na rozwidleniu w lewo. latem widzialem ze nawet pojawil sie przy drodze drewniany slup z tabliczka unkier".
dla osobo dzialajacych w okolicach: moze warto bylo by odkopac pierwszy kochbunkier i wyczyscic rowy wokolo niego? chetnie pomoge.
------------
troche z innej beczki. zostalo cos jeszcze z obiektow niedaleko stacji pkp i ul.kosciuszki w kolonowskim?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Odpowiedź na pytanie z wątku http://odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=637818#732527

W okolicach Ozimka rzeczywiście istnieją dobrze zachowane odcinki rowów przeciwczołgowych. Jest to część umocnień zewnętrznego pasa obrony Festung Oppeln. Rowy przeciwczołgowe zaznaczone są nie tylko na mapach zrobionych na podstawie map wojskowych, ale też jej odcinki widoczne są na mapach cywilnych. A przebiega on następująco: zaczyna się w okolicach południowego odcinka Jeziora Turawskiego (na zachód od Jeziora Małego), biegnie na południe , na wschód od Niwek zakręca w kierunku osady Podbory, za tą osadą skręca na południe i kończy się w lesie na zachód od Schodni Starej. Krótszy odcinek rowu przeciwczołgowego zaczyna się od skrzyżowania drogi (prowadzącej z Dębskiej Kuźni do Schodni Nowej) z torem kolejowym i biegnie do drogi na zachód od Krzyżowej Doliny na południe od Małej Panwii. Następny odcinek zaczyna się w lesie na wschód od Krzyżowej Doliny. Nie wiem gdzie on się kończy, bo mapy dalszych okolic już nie mam. Być może te dwa odcinki w okolicach Krzyżowej Doliny były kiedyś połączone w jeden dłuższy odcinek, ale rów ten został częściowo zasypany, ponieważ przebiegał częściowo przez pola uprawne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zamieszczonej obok mapie dokładnie widać w jaki sposób biegnie w terenie ten rów. Zaznaczony jest cienką przerywaną niebieską liną jak ciek wodny. Na mapie nie jest zaznaczony początek rowu, ale zaczyna się w okolicach Jeziora Małego około sto metrów na północ od drogi. Głęboki jest na jakieś 3 metry, a szeroki na 5-6 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny odcinek rowu przeciwpancernego (wg powyższej mapy) zaczyna się na południowy wschód od miejscowości Zawadzkie, przecina drogę Zawadzkie - Strzelce Opolskie, dalej przez las aż do skraju lasu na północ od miejscowości Świbie. Nie wiem w jakim stanie jest ten odcinek rowu, ponieważ nie sprawdzałem tego w terenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie