Skocz do zawartości

BUNKRY, UMOCNIENIA na opolszczyżnie


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 237
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam! Jestem nowy na tym forum. Pochodzę z Brzegu w którym również znajduje się kilka ciekawych obiektów(bunkrów?) poniemieckich. Czy ktoś może wie co to takiego jest? Budowla ta usytuowana jest w Parku Centralnym na wysokości kasyna wojskowego (część widoczna w tle).Widoczna jest tylko górna część - całość ma wewnątrz około 2 m. wysokości, a grubośc stropu to około 40 cm. Aktualnie wejście jest zamurowane i zamknięte stalowymi drzwiami przez OC, jednak dawno temu, jeszcze jako dziecko wraz z kilkoma kolegami byłem w środku przez rozbitą część stropu. W środku jest korytarz min. 50 m dł. ciągnący się do zamurowanej strzelnicy (?) - kolejne zdjęcie. Pamiętam też że w lewo (w kierunku kasyna)szła odnoga zamknięta stalowymi drzwiami bez klamki, z gumą na krawędzi i o zaokrąglonych narożnikach. Powyżej znajdują się prawdopodobnie kominy wentylacyjne. Kiedyś było ich więcej i biegły w obu kierunkach od wejścia. Dziś pozostało 7 lub 8. Ponadto w połowie korytarza ponad nim znajdyje się kolejny kwadratowy obiekt do którego jednak z bezpośrednio korytarza nie można było się dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wejście aktualnie znajduje się nad wykutym otworem - jest obmurowane, a OC wstawiło stalowe drzwi i zamknęło wszystko na kłódkę - i tak jest od końca lat 80- tych. Widać je na pierwszym dodanym przeze mnie zdjęciu - to ta kanciasta nadbudowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, troche mnie tu nie bylo. postaram sie dla was o pare wiadomosci i fotek, najpierw fakty: Kluczbork ul. dworcowa schrony, kluczbork ul. batorego schron, klb ul. sikorskiego/fabryczna schrony chyba 3, bąków( trasa nr 11) bunkier ze strzelnica na droge, od borkowice do bazany rów p/czołgowy, w bazanach zrezygnowalem ze sledzenia przebiegu...
w byczynie byl row p/czolgowy na polu, po exhumacji kilka lat wstecz kolo stadionu. moze uda sie to zrobie, powrzucam na serwer foty. pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kogoś to zainteresuje, to w ostatnim numerze Echa Gmin. Dobrzeń Wielki - Łubniany - Popielów" jest artykuł o ekshumacjach grobów z końca II wojny światowej. Szczątki żołnierzy i cywilów znajdowane na terenie gminy Łubniany (przez którą przebiegała zewnętrzna linia Festung Oppeln przenoszone są na cmentarz w Nadolicach Wielkich pod Wrocławiem.
A tak przy okazji nie uważacie, że pozostałości obu linii FO i LB nie powinny dziś zostać oznakowane i objęte ochroną, wszak umierali na nich nie tylko żołnierze niemieccy, ale zapewne także ich budowniczowie m.in. jeńcy z Powstania Warszawskiego oraz miejscowa ludność?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę, że spora częśc fotek podanych w tym temacie pokazuje różne schrony bierne (przeciwlotnicze, przeciw ostrzalowi artyleryjskimu itp.).
Ich usytułowanie w poblizu dworców kolejowych jest więc jak najbardziej zrozumiale, podobnie jak w poblizu szkól, czy budynków uzyteczności publicznej.
Spotykałem tez takie schrony przy ziemnych stanowiskach artyleryjskich lub plot (ale w innej części kraju).
W Kluczborku takie schrony znajduja sie niedaleko stacji PKP,bezpośrednio przy ulicy prowadzacej od kładki nad torami- za plotem ogródków działkowych (mocno zarosniete i zasypane smieciami przez kochajacych porzadek działkowiczów).
Inny schron z zasypanym i zamurowanym wejsciem jest przy wejściu do parku miejskiego (tam gdzie przed wojna stała synagoga).Dwa inne sa przy obu stronach szkoły podstawowej na ul.Wolnosci (widoczne od podwórka szkolnego-jeden słuzy jako magazynek szkolny a drugi jest calkowicie zasypany i niedostepny.
Kolejny znajduje się na tyłach posesji (domków jednorodzinnych) vis a vis gimnazjum na tej samej ulicy (lepiej widoczny jest z boiska szkolnego od strony ul.Jagiellonskiej).Wyglada na to, że słuzy jako piwniczka dla włascicieli dwóch sasiadujacych posesji. Schrony mają zachowane wystające kominki wentylacyjne.
Sa jeszcze dwa inne na terenie PKP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Wracając jeszcze do pociągu Hitlera w Jełowej, przypadkowo odnalazłem kolejne ciekawe zdjęcie. Wprawdzie w podpisie nie ma bezpośrednio Opola czy Jełowej, ale patrząc na drzewa, cień padania światła na skład i niebieską poświatę to zdjęcie jest niewątpliwie kontynuacją serii poprzednich zdjęć. Podpis podaje też poprawną datę wykonania fotografii - 4 września 1939.
http://images.google.com/hosted/life/l?imgurl=9a5d2598d5783001&q=train%201939%20source:life&prev=/images%3Fq%3Dtrain%2B1939%2Bsource:life%26ndsp%3D18%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26start%3D36

Załączam też linki do innych zdjęć pociągu, jak podaje podpis wykonanych w 1939 roku.
http://images.google.com/hosted/life/l?imgurl=57e5cd1c88b46956&q=train%201939%20source:life&prev=/images%3Fq%3Dtrain%2B1939%2Bsource:life%26hl%3Dpl
http://images.google.com/hosted/life/l?imgurl=8d8c97f630c48f17&q=train%201939%20source:life&prev=/images%3Fq%3Dtrain%2B1939%2Bsource:life%26hl%3Dpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy.

profos napisał
Czy ktoś wie czy zostało jeszcze coś po tych umocnieniach?"

Niestety ale nic z tych umocnień są na zdjęciu nie zostało teraz jest tam firma Dziedzic". Natomiast są inne budowle jak kompleks na północy miasta pod (w) parku słyszałem że była tam fabryka amunicji czy coś podobnego. Jest jeszcze mały bunkier w kształcie prostokąta podobny do tego w Sławicach tylko bez ściany grodzącej i miejsce to skraj lasu na południowym-wschodzie miasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
panowie a wiecie moze gdzie znajduje sie tunel w Krasijowie ktory prowadzi asz do strzelec z tego co sie dowiedziałem wybudowany przez jencow, wejscie jest podobno zamurowane wystaja wentylatory tez zamurowane jakby co kto wiedział to pisac albo poszukamy razem pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne a ze strzelec do berlina koleją podziemną,

Zastanów się kolego jaki by był cel takiej inwestycji, zobacz jaki tu jest teren i wyobraź sobie jakie nakłady były by potrzebne na coś takiego,dwoma słowami nie możliwe i nie realne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie