Skocz do zawartości

BUNKRY, UMOCNIENIA na opolszczyżnie


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 237
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
profos, jesteś może w posiadaniu skanu jakiejś mapki, gdzie pokazane jest którędy dokładnie przebiegał zewnętrzny pierścień Festung Oppeln w okolicach Groszowice - Falmirowice - Dąbrowice - Daniec?

Widziałem takie foto w pdf'ie zawierającym książkę Tomczyka jednak jego jakość jest mizerna...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steel, właśnie ten rów ciągnie się przez cały las aż do jego wschodniego skraju. Byłeś może w tym miejscu? Ciekawi mnie w jakim jest stanie.

Tboniasty, nie mam takiej mapki. Ale wiem o jakie foto z książki Ci chodzi. Rzeczywiście, jakość jego jest słabiutka.
Kiedyś bawiłem się w powiększanie tego zdjęcia i porównywałem jego przebieg ze współczesną mapą, ale i tak otrzymałem mało dokładne dane. A przebiegał on tak (wg Tomczyka): ...pierścień przebiegał od południowo-wschodniego rogu Jeziora Turawskiego (na wschód od rzeki Małej Panwii) przez Ozimek, skręcał na południe, a po przekroczeniu Małej Panwii przez wschodni skraj Dańca, zachodni skraj Raszowej, nieco na południe od skrzyżowania dróg Opole - Strzelce Opolskie - Raszowa - Tarnów Opolski w ogólnym kierunku zachodnim przez północny skraj Grotowic..."
Kiedyś łaziłem po tym terenie szukając śladów tego pasa umocnień. Znalazłem jedynie okopy przy skrzyżowaniu Opole - Strzelce Opolskie - Raszowa - Tarnów Opolski (niestety, puste).
Jeżeli masz zamiar wybrać się w teren szukać śladów tych umocnień, to nie zapominaj, że były to umocnienia drewniano - ziemne i być może niewiele już po nich zostało. No i ta pozycja nie była całkowicie ukończona. Wojskiem też chyba nie była obsadzona bo obiecane trzy dywizje Wehrmachtu potrzebne do jej obsadzenia nie dotarły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profos, dziękuję za informację. Oprócz wielkiego dołu, który był wcześniej naniesiony na messtischblatt'ach faktycznie był tam cały system okopów - bawiłem się tam z 20 lat temu ;) Jutro się tam wybiorę i naniosę ślad z gps'a na mapkę by upewnić się, że mówimy o tym samym miejscu.

Co do książki Tomczyka to podobno w Krapkowicach w bibliotece jest egzemplarz, tylko jakoś nie mogę się zebrać by tam dotrzeć, by dokonać ew. skopiowania mapki do postaci cyfrowej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Szakal, te bunkierki znajdują się nie w Krasiejowie, ale nad Małą Panwią przed miejscowością Zawadzkie jadąc od Opola:
http://img.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/p9030045.jpg
http://img.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/zdjecia_004.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profos tak te są z Zawackiego a ten schron na pierwszyh fotah jest z Krasiejowa za starą szkołą


Szakal88 nie z Zawackiego ale z ZawaDZkiego
nie na pierwszyh ale na pierwszyCH
nie na fotah ale na fotaCH

Są różne programy pozwalające na wklejenie poprawnego ortograficznie tekstu na forum - szczególnie Ci któryś polecam.
Grzebiuszka


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 00:38 11-03-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto wie, moze po tylu latach to wszystko sie juz dawno zawalilo.
zasypane wejscia sa po lewej stronie bloku, zdjecie wejscia jest w tym watku jako ostatnie z obiektow przy stacji pkp fosowskie.
jak macie blizej to mozna by bylo podpytac, ja bede w okolicy dopiero w kwietniu. z opowiesci wiem ze po wojnie bylo tam swiatlo, mozna bylo plywac jak to mowili w ali".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie