Skocz do zawartości

BUNKRY, UMOCNIENIA na opolszczyżnie


Rekomendowane odpowiedzi

Cze
Znalazłem informacje w necie, że pod Górą św.Anny znajdują się jakieś podziemia. Tylko nie jest dokładnie wyjaśnione co to jest. Mam więc pytanie: czy to pozostałości po jakiejś kopalni, czy może jakieś bunkry, a może coś jeszcze innego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 237
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Na Opolszczyźnie jeśli chcesz pozwiedzać fortyfikacje , nie bunkry to największe 150m od mojego domu - Nysa mam tylko fotki nocne , ale mogę ci popstrykać w dzień.
Zwiedzania jest na dwa dni tak ogólnie bo szczegółowo żeby zwiedzić wszystkie podziemia i reduty to z tydzień łażenia. Fortyfikacje to była moja piaskownica i tam sie wychowałem. Może zrobię jakąś galeryjkę jak będzie czas.
Bo narazie to białe szaleństwo na motorze do póki śnieg leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wróciłem z Nysy...
Piekne miasto i piękne forty wokół niego...
Aż ręka sama rwie sie do saperki...
Bywam w Nysie kilka razy w roku i bardzo żałuję, że te wszystkie forty i umocnienia znajdują się w bardzo uczęszczanych rejonach. Ale nie wszystkie :-)

Pozdrawiam!

Zwierzak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do saperki to muszę was zmartwić marne szanse na trafienie czegoś na fortach . Nie było praktycznie działań wojennych . Ale zwiedzanie jak najbardziej jest godne polecenia. Są oczywiście miejsca , które zachowam dla siebie warte zainteresowania , ale są to tylko zrzutowiska i kilka lasków , gdzie były potyczki . Nysa została zdobyta prawie bez strzału a zniszczona przez wielkiego brata po pijaku bo to było niemieckie. Jest jeszcze kilka niezbadanych korytarzy , do których się właśnie szykuję . Ale to tylko z kamerką . Jest miejsce , gdzie można trafić fanty po FJ ale to kilkanaście km od Nysy . Znam dokładnie trasę wycofywania się Niemców i tam też można trafić nawet sporo fancików . Jak ktoś łączy saperkę z enduro może kidyś na wiosnę zorganizujemy jakiś rajdzik po fntonośnych terenach .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam prośbe-chodzi mi o jakieś zdjęcia schronów niemieckich w oklolicy jeziora Otmuchowskiego.Szczegóły na Fortres http://www.fortress.hg.pl/mapa/data/pd/129_otmuchow.htm
Co to za typ obiektów i z którego są roku?
A i jeszcze pytanie o kochbunkry w Raciborzu-widziałem ich sporo w tej okolicy ale niemiałem okazji poznac jak przebiegała ta linia -gdzie się kończyła.Może są one tylko w rejonie Raciborza?Może wchodziły w skład lini b3 opartej o Odre.Znalezc je mozna na obecnym lewym brzegu Odry w rejonie miasta a na północny -wschód przechodzą na prawy brzeg i trafiają się wzdłuż lini kolejowej na Gliwice i Kędzierzyn do m.Markowice( na tamtejszej stacji PKP kilka leży wykopanych).
Pozdrawiam
IwoJima
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do grove, chetnie sie dolacze, nie licze na zadne udzialy w znaleziskach, interesuje mnie przygoda.w nysie jestem w szkole 3 x w mies na week.pozdr.
a w fortach sie szuka z latarka, haha, znalazlem ta fajowa koncowke do lampy naftowej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z miłą checią możemy poszukać ale ja mam jeszcze jednego konika , którego łaczę z poszukiwaniami i to on jest na 1 miejscu .Więc jeżeli ktoś jeszcze używa jakiegoś enduro do poszukiwań to możemy zrobić jakiś rajdzik . Nie musi być na 4 kołach na wiosnę kupuję coś na 2.Połączenie tych dwóch rzeczy jest perfekcyjne .
Na fotce mój faworyt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chetnie pojezdze z toba , mam bzika na punkcie 2 sladow w teren ale nie tykam sie na razie tego bo mnie nie stac.
kiedys chcialem juz zamienic sammochod ale ojciec mi pokrzyzowal plany. a ja cie chyba widzialem kiedys pod nysa na polach na 4 kolkach.
pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Witam!
Wiele informacji o umocnieniach na opolszczyźnie można znaleźć w książce D.Tomczyka Śląsk Opolski 1945 - militarne i polityczne problemy okresu wyzwolenia".
Jeden z działów tej książki opisuje bardzo szegółowo właśnie te umocnienia.
Poza tym można się wspomóc zdjęciami lotniczymi tych terenów - krążą po internecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Jeden z działów tej książki opisuje bardzo szegółowo właśnie te umocnienia.
Poza tym można się wspomóc zdjęciami lotniczymi tych terenów - krążą po internecie."
Książkę mam ale co do fotek to daj jakieś linki .
Ja nie mogę lotniczych żadnych trafić .
Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie