Skocz do zawartości

Panzer '39 - wraki


Rekomendowane odpowiedzi

Tych nazwisk sobie nie wymyśliłem. Ustaliliśmy je wraz z Vincentem Vegą po pokazaniu zdjęć z Forum leciwym mieszkańmcom Mszczonowa pamiętajacym tamte czasy.
Mszczonów został w 80 % zniszczony i po tych budynkach nie ma już śladów. Na ulicy Rawskiej, tam gdzie stała czwórka" ostał sie jeden niewielki budynek, który jest na innym ujęciu tego wraku. Vncent Vega przygotował taką prezentację z nakładajacymi się wrakami na fotografie współczesnego Mszczonow. Ta prezentacja jest dostępna pod adresem

http://www.ergo.livenet.pl/foto/czolgi.html

Może to niewiele, ale zawsze coś. Mamy też przedwojenne zdjecie budynku Ojrowskiego (tego z jasnymi obramówkami wokół okien ), ale niestety nie od strony ulicy Rawskiej, tylko od strony Placu Piłusudskiego. Czyli mówiąc inaczej nie od strony Południowej, tylko północnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 426
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Piotrze, zdjęcia te oraz parę innych, które mam były na ebayu już dosyć dawno temu. Jako, że interesuję się tematyką września 1939, skopiowałem je sobie z internetu. Niestety, nie wiem kto mógł je kupić. W przyszłym tygodniu dostaniesz trochę lepsze kopie tych i innych zdjęć. Poszukam, może znajdę coś jeszcze u siebie.
Tobie Jotes też je podeślę.

Pzdr
Bodziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Jest jeszcze jeden ciekawy punkt odniesienia dla całej tej sytuacji mianowicie ulica ta idzie pod górkę( lub z górki - jak kto woli) a przy samym skrzyżowaniu jest malutka rzeczka. Oprócz tego dośc precyzyjnie mamy ustalone, w którym miejscu stał ratusz, widoczny (słabo) na niektórych fotkach.
Apropos wątku - Czy to ta sama maszyna", jestem w trakcie rysowania (odręcznego) planu sytuacyjnego itwy" jaka rozegrała się w Mszczonowie rankiem 11 września 1939 roku. Na podstawie posiadanych informacji postaram sie zaznaczyć skąd, gdzie i jak zaatakowali Polacy, rozkład budynków, które wtedy jeszcze stały( a przynajmniej murów) oprócz tego zaznaczę miejsca wraków z fotografii, które to dzięki Wam posiadamy (bardzo wielkie dzięki i niskie ukłony). Mam nadzieję, że zainteresuje to Was.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Bodzia i Jotesa

Dzieki. W rewanżu prześlę Tobie i Jotesowi dobre skany czterech innych fotek z września z Mszczonowa, które jeszcze nie były publikowane na tym forum. Jestem ich właścicielem (udało mi się kupić oryginały na Ebayu i Allegro)wykorzystujecie je zgodnie z wolą i wyobraźnią.
Pozdrawiam
Fotki wyślę zaraz po otrzymaniu waszych maili. Rano umieszczę je też w wątku o wrześniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Jotes

To spalone świństwo stoi faktycznie w Mszczonowie. Jest to ulica Zarzeczna, prostopadła do tej, na której stała cxzwórka" rozerwana wybuchem własnej amunicji.

Jotes, czy to jest gdzieś do kupienia, a jeśli nie to, czy mogę liczyć na dobry skan.

mszczonow1(małpa)neostrada.pl

Odwdzięczę się skanami innych wojennych fotek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiotrRadz: lepszych wersji nie będzie, to są zapisane zdjęcia z aukcji na ebay sprzed kilku lat.
I jeszcze jedno. Pomyślałem właśnie sobie, że możecie wziąść a tapetę" jeszcze jedno zdjęcie. Chodzi o wrak 7TP z dwoma przestrzelinami z prawego boku znany z bardzo wielu zdjęć. Jedno z nichy było opisane jako przy trasie Mszczonów - Rawa Mazowiecka. Osobiście nie sądzę, żeby to miejsce udało się dzisiaj rozpoznać (tych budynków w tle pewnie już nie ma), ale kto wie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jotes

Dzięki za odpowiedź w sprawie publikowanych fotek. Szkoda, że nie będzie lepszych skanów :( To były fajne ujęcia. Szczególnie podobało mi sie to z ulicy Zarzecznej. To drugie, jak też trzy fotki przedstawiajace polską siódemkę na trasie Rawa -Mszczonów już otrzymałem dzięki Bodziowi (któremu jeszcze raz dziękuję za okazaną pomoc).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu chodzi za mną pewna myśl - Jak wiemy, wraków broni pancernej było w kampanii wrześniowej stosunkowo niewiele. W dodatku spora ilość zdjęć przedstawia te same czołgi. Próbowaliście swego czasu posegregować zdjęcia 7TP, ale temat umarł z powodów naturalnych - było zbyt trudno. Forum nie jest narzędziem w którym możnaby robić takie rzeczy.

Mam możliwość zrobienia strony internetowej, łatwej w zarządzaniu, na której można by zakładać galerie. Każdą galerię poświęcić innemu egzemplarzowi czołgu, dodawać kolejne zdjęcia w miarę ich ujawniania, dodać opisy dotyczące identyfikacji i miejsca zrobienia.

Galerie podzielić wg typow, dać jakieś możliwości przeszukiwania....

Tak jak mówiłem, mogę to w miarę sprawnie napisać (myślę, że zdążyłbym zrobić wszystko do poniedziałku), mam miejsce na swoim serwerze. Nie obiecuję dobrej grafiki, bo nie mam talentów w tym kierunku.

Oczywiście chciałbym zrobić jakiś początek, potem będzie można zastanawiać się co z tym zrobić. Generalnie wiedza zgromadzona na tym forum jest olbrzymia. Gdyby ją posortować, byłaby jeszcze większa :)

Niestety nie zbieram zdjęć, nie monitoruję aukcji, takie przedsięwzięcie jest możliwe tylko wtedy gdy zdeklarujecie swój udział. To musi być projekt grupowy.

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie