Skocz do zawartości
  • 0

Stara aluminiowa łyżka Posrebrzana?


Prais

Pytanie

Witam! Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu łyżki. Jestem zainteresowany dowiedzeniem się więcej na temat jej pochodzenia i wieku. Z góry dziękuję za poświęcony czas i zrozumienie mojej prośby.

image.thumb.png.cab7fde110f71932b58c2ff57cc1ad0b.pngimage.thumb.png.7296d1a69ea81afdb9d7582e5253df6a.pngimage.thumb.png.25dfc09545e6ff566fa54119890ca5fe.pngimage.thumb.png.ae4dd5cffc5e1df080a13383208c80ed.png.image.thumb.png.b1a2585b12dbf24590fd1978dfec9a95.pngimage.png.e736b3fda78a42369764e3e6bfd446af.pngimage.thumb.png.fe9c753ee50be9be0f7385c9a506ac51.png

Edytowane przez Prais
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie słuchaj bzdur które pisze SQR..... bo on ołowianymi łyżkami zajada i dlatego takie brednie pisze. ZnAL jest stopem Cynku i Aluminium lub Cynku Aluminium z domieszką Miedzi. Jest to stop bardzo twardy a z uwagi że cynk jest metalem szkodliwym dla zdrowia stop ten jest zakazany do wyrobu naczyń czy sztućców. Czasami firmy robiły niektóre przedmioty do środka stołu tak zwanej galanterii stołowej z uwagi właśnie na dużą twardość stopu np szczypce ozdobne do ciast ale.. musiały je galwanicznie pokryć Niklem aby nie następowało uwalnianie Cynku ze stopu do potraw. Twoja łyżka jest wykonana z czystego aluminium , efektem leżenia w ziemi aluminium zaczęło się rozkładać z uwagi że ziemia ma odczyn albo zasadowy albo kwaśny a zasady i kwasy utleniają aluminium, dlatego są wżery. W okresie PRL-u istotnie częstym sztućcem były sztućce wykonane z czystego aluminium ale po latach badań stwierdzono że niestety aluminium koroduje i pokrywa się cieniutka warstwą tlenku aluminium które też nie jest za zdrowe dla naszego organizmu . W dodatku czyste aluminium najszybciej pokrywa się tlenkiem aluminium w ... wodzie. Dlatego obecnie także praktycznie nie robi się już sztućców z aluminium oraz naczyń choć ich szkodliwość dla zdrowia jest kilkaset razy mniejsza od pochłaniania Cynku. Tyle cynku co spożywamy w potrawach jest zdecydowanie wystarczająca dla naszego organizmu i układu nerwowego. ZnAl obecnie i od lat jest używany jako bardzo twardy stop np do budowy modeli samochodzików "karoserie , podwozia" tak zwane "resoraki".

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I jeszcze jedno SQR..... pisze że ZnAl to cynkal . On miał dwóję z chemii w podstawówce dlatego takie brednie pisze Zn - wzór chemiczny Cynku,  Al - wzór chemiczny Aluminum stop tych metali zwany jest Znalem . Cynkal to stop Cyny + Aluminium Wzór chemiczny Cyny to Sn i jest to stop SnAl .  Tyle że dla SQR...... Cynk i Cyna to jedno i to samo.

  • Słabe 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Landszaft napisał:

 Zn - wzór chemiczny Cynku,  Al - wzór chemiczny Aluminum stop tych metali zwany jest Znalem . Cynkal to stop Cyny + Aluminium Wzór chemiczny Cyny to Sn i jest to stop SnAl . 

Zn, Sn, Al to nie są "wzory chemiczne" tylko symbole danych pierwiastków. Stopów różnych metali też nie powinno się określać "wzorami" gdyż nie są to związki, a mieszaniny, gdyż poszczególne elementy nie są chemicznie związane. Coś tak jak mieszanina gazowego tlenu (O) i wodoru (H) - nie jest związkiem, do momentu aż nastąpi pierdut, czyli reakcja chemiczna prowadząca do powstania  związku tych dwóch pierwiastków czyli monotlenku diwodoru, głównego składnika chemtrails.

PS H2O dla kumatych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Landszaft napisał:

...z uwagi że cynk jest metalem szkodliwym dla zdrowia stop ten jest zakazany do wyrobu naczyń czy sztućców.

Nie rozpędzaj się.

Ocynkowane naczynia dla wojska były produkowane podczas II w.ś. Nikogo nie obchodziło, czy to jest szkodliwe dla zdrowia, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Erich masz rację - me culpa to symbole chemiczne pierwiastków - Stopy nie określa sie wzorami tylko składem , jezeli znamy skład stopu to określamy go też ilościami metali Np na amunicji podawano skład stopu mosiądzu na łuski np cyfra 67 czyli miedzi było w stopie 67 % a cynku 33 % . Jedburgh - fakt robiono ale wojna ma swoje prawidła gdzie cenny metal idzie na armaty a dla wojska i cywilów idzie ersatz. Wtedy też bito pieniądz z żelaza i cynku najbardziej nietrwały i tani pieniądz. Po wojnie wiadra dla bydła też były cynkowane i można do dziś takie kupić , ale dla ludzi i przynoszenia wody spożywczej robiono wiadra emaliowane i nadal takie są w sprzedaży.

  • Słabe 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kto miał mierny z chemii, to właśnie widać. Dla kogo wzór i symbol to, to samo. Znowu panie bezmozg chciałeś błysnąć, a wyszło jak zwykle. 

Edytowane przez sqr
  • Słabe 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie