Jump to content
  • 0

półmisek sygnowany Rosenthal z swastyką


Małgosia

Question

Witam serdecznie. Z babcinego kufra, w trakcie porządków znalazłam jeden półmisek sygnowany jako Rosenthal z swastyką, doatkowo napis: MODELL BES AMTES  SCHON... DER AP... (nie potrafię rozczytać), czy i gdzie można dowiedzieć się o nim więcej ? Czy jest coś wart dla kolecjonera, jesli wogóle tacy istnieją? Niestety nie potrafię zamieścić jego zdjęcia, nie jestem aż tak biegła w tych nowoczesnych klockach. Może znajdzie się jakaś uprzejma osoba, ktorej mogłabym wysłać zdjęcia na maila? Będę wdzięczna za pomoc i oczywiście wszelkie informacje.

Link to comment
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

W sygnaturze, na samej górze jest znak korony,  pod nią dwa krzyżujące się miecze, a po bokach po jednej literze: po lewej K lub R, a po prawej na pewno C. Nie wiem czy to jest godło o którym Pan wspomniał. Chętnie przyśle zdjęcia na jakiegoś  maila, bo tu niestety nie potrafię.

Edited by Małgosia
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Firma Rosenthalto gigant posiadający kilka fili , produkujący tak porcelanę wysokiej jakości jak i w trakcie wojny masówkę do kantyn , jadłodajni, barów, kolei itp. W trakcie wojny zamówienia państwowe w tym wojskowe były sygnowane niemiecką wroną , w większości to gładka porcelana praktycznie bez zdobień , gruba aby wytrzymała masowe użytkowanie w kantynach czy jakichkolwiek jadłodajniach. Niestety wartość niewielka , niektórzy fani II wojny ją cenią przez tego "ptoka" ale nie wiadomo dla czego bo sama posiada znikomą wartość. Sam napis mówi " Wzór dla najlepszego biura niemiecki frontu pracy " lub coś koło tego

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Bardzo dziękuję za informacje, ogromnie poszerzyły moją znikomą wiedzę na ten temat.  Jednak intryguje mnie jeszcze jeden detal w sygnaturze, brak "ptoka" (wrony), inicjały literowe oraz dlaczego jest zdobiony półmisek, skoro był w produkcji masowej?

"W sygnaturze, na samej górze jest znak korony,  pod nią dwa krzyżujące się miecze, a po bokach po jednej literze: po lewej K lub R, a po prawej na pewno C"

 

 

20231120_234041zmZM.jpg

20231120_234010zm.jpg

Edited by Małgosia
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Napis brzmi dokladnie w tlumaczeniu

Modell des Amtes - Model uzedu

Schönheit der Arbeit - Piekno Pracy

"Ptoka" nie ma, bo godlo "Sluzby Pracy" Reichs-Arbeits-Dienst (RAD) bylo bez takowego

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reichsarbeitsdienst

RAD wywodzil sie i podlegal pod "Deutsche Arbeitsfront" (Niemiecki Front Robotniczy) - swego rodzaju zwiazki zawodowe.

I z godla tej organizacji bierze sie Hakenkreuz w kole zebatym jako godlo z naszego polmiska

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reichsarbeitsdienst

 

RAD mozna moze nieco porownac do powojennego SP

Koszarowane sluzby pracy, ktore zawieraja w sobie sporo paramilitarnych idei. W przypadku RAD byl to rok przed sluzba w Wehrmachcie. 

Przygotowanie bylo raz fizyczne, a dwa cwiczenia z lopatami przygotowywaly do cwiczen z karabinami itp.

Polmiski jak to w kantynach sluzyly na wystawienie plasterkow sera, lub wedlin lub tym podobnych. Nie tylko talerze i kubki byly potrzebne.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

W większości jest sygnowany "Wiatraczkiem" lub czasami wroną "ptokiem". Założycielem firmy  był Philip Rosenthal w 1879 roku. w Roku 1937 z uwagi że to była rodzina żydowskiego pochodzenia wyemigrowali do Wielkiej Brytanii a firmę przejęło państwo po wojnie firmę zwrócono rodzinie która obecnie zatrudnia ponad 5 tys pracowników w kilku firmach filiach. Sygnowania firmy Rosenthal sa tak dokładne że można po podsygnowaniach określić dokładnie w jakim roku dany talerz czy filiżanka zostały wyprodukowane. pokazana sygnatura przez abcd została wyprodukowanaw 1942 r. a twoja z sygnaturą R/C stosowana była w latach 38-52 produkcja Kronach Rosenthal

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zimny człowieku wiem mam katalog sygnatur Rosenthala a że sygnatura R/C jest od końca XIX wieku stosowana z przerwami to wiadomo tyle że ten typ sygnatur nie ma żadnych kropeczek , paseczków i innych znaków rozpoznających datę produkcji jak inne . Trzeba przyjąć że produkt z tym oznaczeniem to istotnie Kronach z lat 38-45  a datację wyznacza właśnie sygnatura RAD-u czyli wiatraczek w zębatce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information