Skocz do zawartości
  • 0

półmisek sygnowany Rosenthal z swastyką


Małgosia

Pytanie

Witam serdecznie. Z babcinego kufra, w trakcie porządków znalazłam jeden półmisek sygnowany jako Rosenthal z swastyką, doatkowo napis: MODELL BES AMTES  SCHON... DER AP... (nie potrafię rozczytać), czy i gdzie można dowiedzieć się o nim więcej ? Czy jest coś wart dla kolecjonera, jesli wogóle tacy istnieją? Niestety nie potrafię zamieścić jego zdjęcia, nie jestem aż tak biegła w tych nowoczesnych klockach. Może znajdzie się jakaś uprzejma osoba, ktorej mogłabym wysłać zdjęcia na maila? Będę wdzięczna za pomoc i oczywiście wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

W sygnaturze, na samej górze jest znak korony,  pod nią dwa krzyżujące się miecze, a po bokach po jednej literze: po lewej K lub R, a po prawej na pewno C. Nie wiem czy to jest godło o którym Pan wspomniał. Chętnie przyśle zdjęcia na jakiegoś  maila, bo tu niestety nie potrafię.

Edytowane przez Małgosia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Firma Rosenthalto gigant posiadający kilka fili , produkujący tak porcelanę wysokiej jakości jak i w trakcie wojny masówkę do kantyn , jadłodajni, barów, kolei itp. W trakcie wojny zamówienia państwowe w tym wojskowe były sygnowane niemiecką wroną , w większości to gładka porcelana praktycznie bez zdobień , gruba aby wytrzymała masowe użytkowanie w kantynach czy jakichkolwiek jadłodajniach. Niestety wartość niewielka , niektórzy fani II wojny ją cenią przez tego "ptoka" ale nie wiadomo dla czego bo sama posiada znikomą wartość. Sam napis mówi " Wzór dla najlepszego biura niemiecki frontu pracy " lub coś koło tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję za informacje, ogromnie poszerzyły moją znikomą wiedzę na ten temat.  Jednak intryguje mnie jeszcze jeden detal w sygnaturze, brak "ptoka" (wrony), inicjały literowe oraz dlaczego jest zdobiony półmisek, skoro był w produkcji masowej?

"W sygnaturze, na samej górze jest znak korony,  pod nią dwa krzyżujące się miecze, a po bokach po jednej literze: po lewej K lub R, a po prawej na pewno C"

 

 

20231120_234041zmZM.jpg

20231120_234010zm.jpg

Edytowane przez Małgosia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Napis brzmi dokladnie w tlumaczeniu

Modell des Amtes - Model uzedu

Schönheit der Arbeit - Piekno Pracy

"Ptoka" nie ma, bo godlo "Sluzby Pracy" Reichs-Arbeits-Dienst (RAD) bylo bez takowego

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reichsarbeitsdienst

RAD wywodzil sie i podlegal pod "Deutsche Arbeitsfront" (Niemiecki Front Robotniczy) - swego rodzaju zwiazki zawodowe.

I z godla tej organizacji bierze sie Hakenkreuz w kole zebatym jako godlo z naszego polmiska

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reichsarbeitsdienst

 

RAD mozna moze nieco porownac do powojennego SP

Koszarowane sluzby pracy, ktore zawieraja w sobie sporo paramilitarnych idei. W przypadku RAD byl to rok przed sluzba w Wehrmachcie. 

Przygotowanie bylo raz fizyczne, a dwa cwiczenia z lopatami przygotowywaly do cwiczen z karabinami itp.

Polmiski jak to w kantynach sluzyly na wystawienie plasterkow sera, lub wedlin lub tym podobnych. Nie tylko talerze i kubki byly potrzebne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W większości jest sygnowany "Wiatraczkiem" lub czasami wroną "ptokiem". Założycielem firmy  był Philip Rosenthal w 1879 roku. w Roku 1937 z uwagi że to była rodzina żydowskiego pochodzenia wyemigrowali do Wielkiej Brytanii a firmę przejęło państwo po wojnie firmę zwrócono rodzinie która obecnie zatrudnia ponad 5 tys pracowników w kilku firmach filiach. Sygnowania firmy Rosenthal sa tak dokładne że można po podsygnowaniach określić dokładnie w jakim roku dany talerz czy filiżanka zostały wyprodukowane. pokazana sygnatura przez abcd została wyprodukowanaw 1942 r. a twoja z sygnaturą R/C stosowana była w latach 38-52 produkcja Kronach Rosenthal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zimny człowieku wiem mam katalog sygnatur Rosenthala a że sygnatura R/C jest od końca XIX wieku stosowana z przerwami to wiadomo tyle że ten typ sygnatur nie ma żadnych kropeczek , paseczków i innych znaków rozpoznających datę produkcji jak inne . Trzeba przyjąć że produkt z tym oznaczeniem to istotnie Kronach z lat 38-45  a datację wyznacza właśnie sygnatura RAD-u czyli wiatraczek w zębatce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie