Jump to content

Polska kupi 116 używanych czołgów Abrams od USA. Pierwsze dostawy na początku przyszłego roku


Recommended Posts

Polska kupi używane czołgi Abrams od armii Stanów Zjednoczonych. Chodzi o 116 egzemplarzy. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział IAR, że umowa z administracją USA została uzgodniona.

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej pierwsze dostawy używanych Abramsów powinny rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Polska kupi używane czołgi Abrams od USA

Maszyny będą uzupełnieniem braków, które powstały po tym, jak nasz kraj przekazał ukraińskiej armii czołgi T-72. W ramach dostaw uzbrojenia na Ukrainę trafiło ponad 240 zmodyfikowanych pojazdów.

W czerwcu w radiowej Jedynce szef MON mówił o negocjacjach na temat przyspieszenia dostaw amerykańskiego sprzętu wojskowego do Polski. Chodzi między innymi o systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, czołgi Abrams, wyrzutnie rakiet HIMARS i samoloty F-35. - Jesteśmy zdeterminowani, żeby w jak najkrótszym czasie Wojsko Polskie było wyposażone w jak najlepszą broń. Maksymalnie stawiamy na polskie przemysł zbrojeniowy, a tam, gdzie polski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie wyprodukować broni, która jest potrzebna dla Wojska Polskiego, tam zamawiamy za granicą - mówił.

Z kolei w tym tygodniu w Polsat News szef resortu obrony przypomniał, że Polska prowadzi negocjacje dotyczące dostaw broni z Korei Południowej. 

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28691544,polska-kupi-116-uzywanych-czolgow-abrams-od-usa-pierwsze-dostawy.html#s=BoxOpImg1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

spoko, skoro juz weszliśmy w abramsy to niech będą kolejne. Jakis sens to ma choć dobrze by wiedzieć ile ich przyszla modernizacja bedzie kosztować. szkoda , że nie ciut wiecej tak , ze 125-130, a nie na styk dla 2 bat.

Link to comment
Share on other sites

Te 116 M1A1SA będzie akurat na styk, tak samo jak na styk są (były ?) "Twarde". Rezerwa zapewne będzie z nadwyżki 250 M1A2C czyli M1A2SepV3 i "wypożyczonych" M1A2B czyli M1A2SepV2. Zresztą "Za PRL" nowsze wersje czołgów też zazwyczaj były prawie na styk, w rezerwie stały stare typy i ich wersje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information