Skocz do zawartości
  • 0

Identyfikacja formacji


ptasznik

Pytanie

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ptaszniku, a może to nie są Niemcy ? Fakt, w służbie niemieckiej ale patrząc na naramiennik to pierwsze skojarzenie mam z formacjami obcokrajowców. W Osttruppen czyli formacjach rosyjskich, ukraińskich i kozackich, dwie belki na czarnym naramienniku to był sierżant a trzy belki sierżant sztabowy. U typa po prawej widać jakby dwie "grube" belki właśnie na ciemnym naramienniku.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przepraszam, ale dlaczego nie mogą to być zwykli podoficerowie wojsk lądowych? Zdjęcie jest słabiutkiej jakości, ale nie mogę dopatrzeć się elementów, które wskazywałyby, że to nie Niemcy. Ten z prawej ma naramiennik obszyty galonem i dwie gwiazdki, zatem Oberfeldwebel, ten z lewej naramiennik też obszyty, ale bez gwiazdek, zatem Unterfeldwebel lub Unteroffizier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, lukasz-41 napisał:

Przepraszam, ale dlaczego nie mogą to być zwykli podoficerowie wojsk lądowych? Zdjęcie jest słabiutkiej jakości, ale nie mogę dopatrzeć się elementów, które wskazywałyby, że to nie Niemcy. Ten z prawej ma naramiennik obszyty galonem i dwie gwiazdki, zatem Oberfeldwebel, ten z lewej naramiennik też obszyty, ale bez gwiazdek, zatem Unterfeldwebel lub Unteroffizier.

Pełna zgoda , ja również nie dopatruję się formacji obcokrajowych, tym bardziej przy słabej jakości zdjęcia .  Jest ono opisane jako Wisła z sugestią, że to wiosna 1940 rok. I jest wiadome jak jej szerokość wyglądała na wiosnę po obfitej zimie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kołnierze kurtek są w ciemnozielonym butelkowym kolorze, co wskazuje że jest to ogólnowojskowa Feldbluse m36. Które w 1940 roku były używane, to samo można powiedzieć ze względu na jaskrawego orła na piersi nad kieszenią. Formacji jako tako nie da się określić, gdyż barwę broni na czarnobiałym zdjęciu trudno zobaczyć, a saperzy mają żyłkę w kolorze czarnym. Tak jest to wojsko, nie policja

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tresa dystynkcyjna wokół kołnierza jest to taśma o charakterystycznym wzorze w zależności od rodzaju wojsk. Np Wehrmachtu była różna niż luftwaffe, kolory tych tres również się zmieniały w zależności od okresu wojny. Natomiast srebrna metalowa ala bajorek była używana przez cały okres wojny. Wracając, tresa wokół kołnierza była naszywana na kołnierz i oznaczała że żołnierz należy do korpusu podoficerów. Szeregowi i oficerowie takich tres na kołnierz nie naszywali. 

"Chodzi o żyłkę na belce, na patce ?"

na patce, na naramienniku i furażerce

Początkowo tak, wczesne patki kołnierzowe miały na sobie barwę broni, Natomiast po wprowadzeniu ogólnowojskowych patek M38 te kolory barwy broni na patkach zastąpiono ciemnozielonym i już po nich nie można było rozpoznać formacji.

Mnie chodziło o wypustkę na naramienniku, żyłkę na krawędzi naramiennika, która oznaczała rodzaj wojsk. We wcześniejszych naramiennikach tzw trójkątnych, barwę broni można było tylko i wyłącznie stwierdzić na podstawie koloru wyszytego numeru jednostki na tymże naramienniku, z powodu takiego że  nie posiadał on,  żyłki wypustki barwy broni.

 

 

Edytowane przez Slajmi130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Slajmi130 napisał:

na patce, na naramienniku i furażerce

Na tym zdjęciu tego nie wypatrzymy.

Mundur ''N'' nigdy nie był  strefie moich szczególnych zainteresowań, może poza pomalowaniem ze trzech zestawów 1/72. Do tej skali wystarczyły mi dwie książeczki - ''Wehrmacht 1939'' i ''Niemcy-- mundury 1939-45'',jednak nie wszystko jest tam opisane, nie doczytałem tam nic o tej podoficerskiej lamówce na kołnierzu choć miałem już takie przypuszczenie. Aż tu taki ambaras z tym kutrem. Czyli raczej jest to początek wojny i nie Ostfront ?

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, Slajmi130 napisał:

kutra nie widzę

No tak. Specjalnie okroiłem, żeby ktoś nie wpadł na pomysł, że to Kriegsmarine.

To nasz kuter meldunkowy KM 12 lub KM 13 ze składu Oddziału Wydzielonego ''Wisła'', tylko nie wiadomo czy na Wiśle 1939/1940, czy Dniepr 1941.

341834771_FotoPolenKriegsmarineWeichselPatrouilleFlugzeugFlakausFotoalbum-01.jpg.f4542b95852bf590eb4e5b8aa1413a68.jpg

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co to może być za formacja? Był chyba starszym szeregowym? To pierwsze zdjęcie zrobione na pewno w koszarach w Warszawie w czerwcu 1944 roku. Urodził się w 1924 roku. Był potomkiem kolonistów niemieckich z centrum Polski.

Teofil_1944.jpg

IMG-20230102-WA0056.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 28.01.2022 o 16:53, ptasznik napisał:

A tutaj ?

nieuchwytny2.jpg

Tutaj też nie bardzo się da określić, nie ma żadnych oznak charakterystycznych, ot stoja sobie typy w drillichanzug i jeden w regulaminowym mundurze. Stawiałbym na wehrmacht

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie