Skocz do zawartości

Kamuflaż zimowy w Wojsku Polskim.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 119
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

14 minut temu, Szary_PL napisał:

Pancerny w cudzysłowie, bo był zrobiony z dykty.

😃 Jeśli tak, to wierna kopia. I jeszcze z ciekawym kamuflażem wkomponowanym w zimową scenerię. W opisie zdjęcia nie było wzmianki, że to atrapa. Skąd wiadomo, że z dykty i gdzie można o tym przeczytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca wierna kopia, było sporo różnic. W różnych archiwaliach są informacje, że propagandowe były robione na kształt pancernych z dykty 15 mm. Jest o tym np. w WLU numer specjalny, "Samochód pancerny wz. 29"

Edytowane przez Szary_PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2022 o 11:56, ArturSZ2 napisał:

Wiem o jakim zdjęciu piszesz ( zawsze  robi mi się wesoło gdy rozmawia się o znanych fotografiach  bez ich oglądania i "wiadomo o co chodzi"  :-) ) Niestety chyba go nie zapisałem na dysku, nie widzę go. ale jak się odnajdzie warto je tu wrzucić, bo jak najbardziej "na temat".

Tymczasem wrzucam jeszcze jedno zdjęcie  z 1929 roku.  To polska ekipa na zawodach FIS w Zakopanem startująca w wojskowym biegu patrolowym ( nazwy "biathlon" jeszcze wówczas nie znano). Widać ubiory śniegowe określane  jako wz. 29 lub też można nazywać je "TYP II".  Zastanawiałem się nad prawdziwym przeznaczeniem poziomych rozcięć bluz na klatce piersiowej w tych ubiorach jak i w ubiorach wz. 35. Próbując to logicznie wytłumaczyć  ( wobec barku informacji w żródłach jaki znalazełem) zakładałem umożliwienie dostępu do górnych kieszeni kurtki. Ale dochodzę do wniosku, że to nonsens, bo mundury sukienne szeregowych noszone pod spodem bluz jako zasadnicze umundurowanie  - nie miały przecież wówczas górnych kieszeni. Moim zdaniem w zamierzeniu projektantów chodziło raczej o zapewnienie możliwości zaczepienia szelek plecaka do ładownic w sytuacji gdy plecak noszono na ubiorze śniegowym a pas z ekwipunkiem dla lepszego maskowania pod ubiorem śniegowym. Co ciekawe taki patent działa ( rekonstrukcja historyczna jako metoda badawcza  :-) )   W ubiorze śniegowym wz. 36 plecy bluzy powiększono o integralny pokrowiec na plecak/ tornister i tym samym całość ciemnego ekwipunku mogła być okryta/ zamaskowana. Zniknęły także tym samym poziome rozcięcia na wysokości klatki piersiowej jako zbędne przy tej koncepcji.

 

narc Fis zakopana luty 1929 por Artur Kasprzycki (2).jpg

Uzupełnienie do biegu patrolowego w 1929 roku.

mask zaw 29rok.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2022 o 19:30, formoza58 napisał:

Czy na twarzach maski  maskujące( notabene makabryczne nieco w wyglądzie), czy pgaz.?

Maski pgaz. raczej odpadają, nie widać pochłaniaczy, a nawet jakby były to maski wz. 32 z odkręconymi rurami od pochłaniaczy to przecież część twarzowa nie była biała tylko szarozielona. Poza tym po powiększeniu fotografii u żołnierza pierwszego z prawej widoczne są oczy i usta. Maski są ewidentnie zimowe, zapewne wykonane własnym sumptem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2022 o 19:29, formoza58 napisał:

Kiedyś widziałem zdjęcie z zimowych ćwiczeń artylerii. kanonierzy bez kamuflażu, natomiast koła dział zarzucone białymi płachtami. Taki osobliwy kamuflaż sprzętu, czy  zdjęte płaszcze maskujące kanonierów?

O tak to mniej więcej wyglądało, tyle, ze tarcze i lufa działa nie były uciapane na biało.

maskow fini.JPG

Edytowane przez formoza58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie