Jump to content

Kniejówka zamurowana w ścianie domu. Sprawdzili, czy była użyta do przestępstwa


Recommended Posts

Podczas remontu domu mieszkaniec Jaworzna (województwo śląskie) znalazł w ścianie broń. Przekazał ją policjantom, którzy wykluczyli, że była użyta do przestępstwa. Odkryli za to, że jest zabytkiem. I tak kniejówka z przełomu XIX i XX wieku trafiła do muzeum.

Kniejówka to dwulufowa broń myśliwska. Jest krótsza, niż sztucer czy dubeltówka, dlatego łatwiej z nią polować, poruszając się w kniei - stąd nazwa.

Taką broń odkrył podczas remontu w swoim domu mieszkaniec Jaworzna. Była zamurowana w ścianie.

Jaworznianin poinformował o odkryciu policję. Funkcjonariusze ustalili, że była to znakomicie zakonserwowana, niemiecka dwulufowa kniejówka Conrad Heym Suhl, wyprodukowana na przełomie XIX i XX wieku.

Broń została poddana specjalistycznym badaniom w laboratorium w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Eksperci z zakresu broni i balistyki wykluczyli, aby była ona kiedykolwiek użyta do popełnienia przestępstwa.

Kniejówka trafiła ponownie do składnicy dowodów rzeczowych w jaworznickiej komendzie. Jak informują policjanci, postępowanie w tej sprawie zostało zakończone i sąd orzekł przepadek broni na rzecz Skarbu Państwa. Nie określił jednak, w jaki sposób ten przepadek należy wykonać.

"Byłoby stratą ją zniszczyć"

Zabytkiem zainteresował się jaworznicki policjant - aspirant sztabowy Paweł Tabor, miłośnik broni i instruktor wyszkolenia strzeleckiego jaworznickiej komendy. - Aspirant wiedział, że broń ma wartość historyczną i ogromną stratą byłoby przekazanie jej do zniszczenia - relacjonuje jaworznicka policja.

Komendant Miejski Policji w Jaworznie, po uzyskaniu informacji o możliwości przekazania broni do zbiorów muzealnych, uruchomił procedurę. Decyzję musiał ponownie podjąć sąd. Broń ostatecznie trafiła do Muzeum Zamkowego w Pszczynie i w ten sposób została uratowana przed zniszczeniem.

We wtorek komendant osobiście przekazał kniejówkę dyrektorowi Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

https://tvn24.pl/katowice/jaworzno-bron-kniejowka-zamurowana-w-scianie-sprawdzili-czy-byla-uzyta-do-przestepstwa-i-przekazali-do-muzeum-5135822

FREE_840.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe swoją drogą jak sprawdzili czy nie była użyta do przestępstwa. Sprawdzili balistyczne? Porównali pociski wyciągnięte z ofiar na przestrzeni ostatnich np. 100 lat z tym, który sami odpalili? Ciekawe... Grunt, że nie została zniszczona i to się chwali...

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information