Skocz do zawartości
  • 0

Element przedwojennego samolotu? Polskiego?


Idontcare

Pytanie

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, predi888 napisał:

 te "uszy" przypominają trochę stary pojemnik na klucze do roweru

Niby masz rację- te uszy przypominają uszy do zamykania zasobnika na klucze do roweru, jednak ten element z rowerem- jak i zapewne z samolotem- nie ma nic wspólnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz oko :) Logo nie znajdę, bo te części poszły do kolegi, który przyjechał z lawetą. Fanty były naprawdę ciekawe, m.in. niekompletna stacyjka do PF508, części do Opla Kadetta K38 czy bębenkowy prędkościomierz do Czapajewa. Najstarsze graty zalegały w betonowym kanale od lat 30. Gość prowadził tam warsztat, części, które zostawały po naprawach, chomikował, stąd dwie lewe połówki silnika a nie cały. Jego syn, też mechanik i zawodnik motocyklowy, prowadził warsztat po wojnie, jednocześnie pracując m.in. w FSO. Jak byłem na sprzątaniu następnym razem, to znalazłem m.in. prototypowe odlewy obudowy sprzęgła do Poloneza.

059.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Idontcare,

ten dziadek mechanik ma fajnie fanty… na zdjęciu widać m.in. dwie lewe połówki silnika, połówkę skrzyni biegów i dwie głowice od …Vw Kübelwagena lub Schwimmkübela o poj. 1131 cm³.

1.thumb.png.4d632f9c47e35041c1a15f00c5e19f0e.png

W roku 1954 zwiększono o 2 mm średnicę cylindra co zaowocowało wzrostem pojemności skokowej z 1131 cm³ do 1192 cm³ (najlepszy silnik z stajni Vw Käfer). Karter tego silnika był z specjalnego stopu i wykonany mieszanki aluminium i elektronu. Dlatego m.in. też był lekki…

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektron_(stop_magnezu)

Powiązanie osoby F. Porsche z lotnictwem są znane, m.in.przez silnik Mercedes Benz F-7502 

http://muzeumlotnictwa.pl/zbiory_sz.php?ido=114&w=p

https://www.muzeumlotnictwa.pl/index.php/digitalizacja/katalog/884

Jak masz farta, możesz tam też znajdziesz to logo:

3.thumb.png.9b60915fce99cfecd93f07a2ec26fdb3.png

Tak trzymać! ?      Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info od właściciela, "polski samolot" nie musi oznaczać w tym przypadku, że polska produkcja, tylko że używany przez Polaków, co niestety poszerza obszar identyfikacji. Szopa do posprzątania, może być takich drobiazgów więcej i zastanawiam się czy warto się w to pchać czy to tylko podpucha. Raz już mi się taka akcja udała, rupieciarnia że strach, ale informacja, że dziadek mechanik chomikował części od lat 30 okazała się prawdą. Na dowód masz zdjęcie, nawet przestrzelony filtr powietrza do Harleya WLA się znalazł.

szopa1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę sobie uzmysłowić gdzie mógłby być zamontowany taki element i jakie zastosowanie miałby w samolocie. Te dwoje uszu wyglądają tak, jakby przez nie przechodzić miały jakieś paski czy linki, ale nijak nie mogę tego powiązać z konstrukcją lotniczą, tym bardziej, że prezentowany element nie wygląda na duży...

Jak już dotrzesz do tego elementu, to zrób lepszej jakości zdjęcia i podaj jego wymiary, jednak nie rób sobie nadziei, że to coś wyjątkowo cennego, bo opowieść o tym, że to fragment z samolotu, może okazać się bujdą, mającą na celu zmobilizowanie czy też zachęcenie Ciebie, do posprzątania szopy ze złomu...

Pozdrawiam życząc odnalezienia ciekawych fantów w szopie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lipa :( Dziękuję Ci za zainteresowanie tematem i komentarz. Właśnie dlatego pytałem, że nie jestem przekonany co do pochodzenia tego drobiazgu. Masz rację, ludzie różne cuda opowiadają jeśli mają w tym jakiś interes. Może wybiorę się na wizje lokalną jak śnieg stopnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie dopatrzyłem się nic ciekawego na zdjęciu, poza nic nie wartym- z punktu widzenia kolekcjonera- złomem. Kolega chyba miał na myśli, że takowy filtr znalazł, jednak nie ma go na zdjęciu. Nie mam powodów, aby mu nie wierzyć- na tyle kilogramów złomu, mogło trafić się rzeczywiście coś "innego", ciekawego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie