Jump to content

Idontcare

Forum members
 • Posts

  61
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by Idontcare

 1. Mam starą zasłonkę PKP o wymiarach 115x115 cm, podłużny otwór wycięty i obszyty celowo, zasłonka wieszana na metalowych kółkach. Internet nic mi nie podpowiedział, zastanawiam się z jakiego okresu może pochodzić i gdzie mogła być używana. W wagonach, w budynkach? Może ktoś się z taką spotkał.
 2. Da się tylko to nieopłacalne przy symbolicznej produkcji. Silnik PZInż Junior sam w sobie jest prosty konstrukcyjnie, ale zapotrzebowanie musiałoby być spore, żeby zwróciła się inwestycja w jego wskrzeszenie.
 3. Znalezione na grupie fb "Старый Аэроплан/Old Aeroplane", wrzucił Евгений Аранов.
 4. PZInż Junior w kolekcji prywatnego muzeum "Polskie Drogi" w Modliszewicach. Jest to egzemplarz, od którego zaczął się niniejszy wątek. Zdjęcie z fb, autorstwa Roberta Stecia.
 5. O, serdeczne dzięki! Teraz to naprawdę jestem zdezorientowany... Zastanawiam się jakie one mają bicia na misce olejowej. Muszę ten Kraków odwiedzić :) podzielę się tym co zarejestruję.
 6. Dzięki za link, faktycznie znam ten silnik tylko nie skojarzyłem z tej perspektywy no i nie wiedziałem że ma polski gaźnik. Tak, to tłok i korbowód nr 3, niestety bez stopy. Za to w denku korbowodu znalazłem dwie bryłki metalu, które po wyczyszczeniu okazały się nakrętkami stopy korbowodu. Przy rozbiórce mojego silnika wychodzą różne ciekawostki, dwie załączam. Pierwsza to numer 892, cudem zachowany na dolnym półkarterze. Oczywiście połówki karteru były numerowane po to, żeby nie pomylić ich przy składaniu (dla niezorientowanych - otwory korpusu dzielonego w osi są obrabiane w złożeniu, przy finalnym montażu połówki muszą być złożone w komplecie, nie są zamienne). Zastanawiam się tylko czy numer 892 może mieć jakiekolwiek odniesienie do numeru seryjnego. Drugie to przedwojenny smar, który pokazał się po zdjęciu podpory wieszaka silnika. Niesamowity widok, kiedy mamy do czynienia z obiektem, który przeleżał 81 lat w wodzie, błocie a na końcu w ziemi. Oczywiście nie usuwałem, podpora wróci na swoje miejsce, a smar pozostanie wewnątrz.
 7. No proszę, nie wiedziałem że mają Juniora w MWP, bardzo ciekawe jaka jest jego historia. Z moim silnikiem został znaleziony kolektor ssący do Juniora, więc silnik też pewnie był. Można przypuszczać, że ktoś go po wojnie znalazł i wywiózł na złom.
 8. Jednak znalazłem :) Autor podpisał się u dołu po lewej. U mnie na dysku jest od 2018 roku, ciekawy jaki jest stan tego auta dzisiaj.
 9. Resztki ciężarówki też tam są, gdzieś mam zdjęcie z górną częścią kabiny (w strzępach), ale w tej chwili nie znajdę. Te, które wrzucam, były dostępne w sieci.
 10. Mam książkę z 1952 roku po polsku pt. Instrukcja o obsłudze i użytkowaniu samochodów FIAT mod. 666 N7, 666 RN, SPA mod. A.10000. Skoro Ministerstwo Transportu Drogowego i Lotniczego wydało taką instrukcję, to przypuszczam, że sprowadzono wcześniej do Polski większą liczbę takich pojazdów.
 11. Napisałem parę dni temu, jakby nie było na skrzynce to sprawdź spam.
 12. Jeden z kolegów zidentyfikował ten element jako dach od kabiny ciągnika Ursus :) W życiu bym nie wpadł, ale trafił. Wątek zamykam.
 13. Jak zobaczyłem to byłem przekonany że od Ziła 131, ale nie. Zdjęcie tylko jedno bo mnie spod płotu przegonił pies Baskerville'ów. Może ktoś skojarzy ciężarówkę, sam nie mam za bardzo pomysłów.
 14. Korpus od środka i element z tworzywa ze znaczkiem "V". nie upieram się, że przedwojenny.
 15. Elementy regulacji jakichś cięgien, tak myślę.
 16. Remanent garażowo-strychowy, może ktoś skojarzy któryś z tych elementów i przypisze do konkretnego pojazdu? Nie widzę żadnych czytelnych oznaczeń, jedynie na elemencie ze stożkiem (ostatnie zdjęcie, z prawej), który jest wykonany z jakiegoś tworzywa, jest znaczek "V". Kopułka firmy Magnet może być od Polskiego Fiata 508. Charakterystyczny jest element ze współśrodkowo umieszczonymi otworkami, wygląda jakby służył do pozycjonowania, tylko czego? Zdjęcia dodaję pojedynczo z uwagi na rozmiar.
 17. Skąd tego doktora wziąłeś :) Nie pamiętam, który to był numer, ale akcja była w sierpniu 2016, a materiał poszedł gdzieś dwa-trzy miesiące później.
 18. Masz oko :) Logo nie znajdę, bo te części poszły do kolegi, który przyjechał z lawetą. Fanty były naprawdę ciekawe, m.in. niekompletna stacyjka do PF508, części do Opla Kadetta K38 czy bębenkowy prędkościomierz do Czapajewa. Najstarsze graty zalegały w betonowym kanale od lat 30. Gość prowadził tam warsztat, części, które zostawały po naprawach, chomikował, stąd dwie lewe połówki silnika a nie cały. Jego syn, też mechanik i zawodnik motocyklowy, prowadził warsztat po wojnie, jednocześnie pracując m.in. w FSO. Jak byłem na sprzątaniu następnym razem, to znalazłem m.in. prototypowe odlewy obudowy sprzęgła do Poloneza.
 19. Jest i filtr :) A te półkartery to od VW Kubelwagen, jakieś blachy z komory silnika też były. Akcję opisałem w jednym z numerów Classicauto, naprawdę była to świetna przygoda.
 20. No to lipa :( Dziękuję Ci za zainteresowanie tematem i komentarz. Właśnie dlatego pytałem, że nie jestem przekonany co do pochodzenia tego drobiazgu. Masz rację, ludzie różne cuda opowiadają jeśli mają w tym jakiś interes. Może wybiorę się na wizje lokalną jak śnieg stopnieje.
 21. Info od właściciela, "polski samolot" nie musi oznaczać w tym przypadku, że polska produkcja, tylko że używany przez Polaków, co niestety poszerza obszar identyfikacji. Szopa do posprzątania, może być takich drobiazgów więcej i zastanawiam się czy warto się w to pchać czy to tylko podpucha. Raz już mi się taka akcja udała, rupieciarnia że strach, ale informacja, że dziadek mechanik chomikował części od lat 30 okazała się prawdą. Na dowód masz zdjęcie, nawet przestrzelony filtr powietrza do Harleya WLA się znalazł.
×
×
 • Create New...

Important Information