Skocz do zawartości

Szukam inforamcji- Bitwa pod Kajetanowem


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem koleżanki i koledzy!

Szukam wszelkich informacji na temat bitwy pod Kajetanowem (woj.świętokrzyskie), która miała miejsce w dniach 5-7 września 1939 roku. Szczególnie interesują mnie raporty/opisy o ruchach wojsk- zarówno naszych i niemieckich, mapy sytuacyjne, etc. W internecie nie znalazłem zbyt wiele informacji na temat w/w działań. Jedyne co znalazłem to wpis na Wikipedii oraz e-book pt. "Boje Polskie 1939-1945". Najbardziej interesuje mnie sytuacja po wschodniej stronie drogi Kielce-Skarżysko w rejonie Barczy, gdzie swoje pozycje miał baon mjr. Hyżego z 16 DP. Równie przydatne będą informacje na temat działań w rejonie Dąbrowy, Wiśniówki i samego Kajetanowa.

Z niecierpliwością czekam na Wasz odzew w tym temacie. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się @bjar_1- bitwa miała miejsce 6 września, jednak chodzi mi o ruchy wojsk w dniach od 5-go do 7-ego września, na odcinku od Dąbrowy przez Wiśniówkę i Kajetanów do Barczy- skąd nadciągali niemcy, gdzie rozlokowane były nasze jednostki i którędy przebiegały zarówno ataki jak i odwroty obu walczących armii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzekomo jest to jedna z ważniejszych- pośród 150- bitew oręża polskiego w czasie II Wojny Światowej, a wiadomości na jej temat, jak na lekarstwo... Rozumiem, że działania były dynamiczne- wszystko odbywało się szybko, a same walki w tym rejonie trwały krótko. Lakoniczne opisy działań znalazłem w e-bookach: "Bitwy polskiego września" oraz "Boje Polskie 1939-1945".

Dzięki @Tyr za zdjęcie książki- właśnie czytałem ten fragment w wersji elektronicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Salieri16000 napisał:

Jakbym nie znał terenu, to na podstawie fragmentu z powyższej książki, pewnie szukałbym na mapie miejscowości "Kajdanów" i "Dąbrówka" ?

1165456100_bdy.thumb.jpg.e6cea727968ceb660712484e46ae8864.jpg

PS A jaka to publikacja o której piszesz @Tyr?

 

35c50bdf54e52ea6b84ead849d43dd03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barbapapa- wielkie dzięki za wklejenie artykułu, mapki i linku. Na laptopie- nie wiem czemu- nie otwierają mi się artykuły na stronie "Jodły", a na telefonie poszło... Odnośnie mapki zamieszczonej na ich stronie, to podają, że pochodzi ona z Wikipedii, a żywcem jest wyjęta z publikacji pt. Boje Polskie 1939-1945 ?

@bjar_1- zgadzam się z Tobą co do koloryzowania przez tę grupę historii- znam ich osobiście, łącznie z "dowodzącym" ?

@Tyr- dziękuję za zasugerowanie mi serii książek Mariana Porwita. Jutro zorientuję się, czy są w osiedlowej bibliotece.

Myślę, że informacje które zgromadziłem do tej pory to maksimum tego, do czego mogłem dotrzeć. Są one dla mnie na obecną chwilę wystarczające- dziękuję Wam wszystkim za poświęcony czas i pomoc okazaną mi w tym temacie.

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Salieri16000 napisał:

znam ich osobiście, łącznie z "dowodzącym" ?

Tak, to farmazoniarze dobrze znani na Kielecczyźnie i nie tylko. Robią wszystko i wszystko źle, ale krytyka nie działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Barbapapa napisał:

A przeglądałeś monografię Armii Prusy?

W wydaniu z 1986 roku jest trochę o tym etapie walk na stronach 178-199.


Jeśli chodzi o monografię Jana Wróblewskiego, to właśnie pobrałem PDF'a i biorę się za lekturę. Tej drugiej pozycji nigdzie nie widzę w wersji na kompa- zaraz zapytam w osiedlowej bibliotece.

Raz jeszcze wielkie dzięki za pomoc w tym temacie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie