Skocz do zawartości
  • 0

Historia służby mojego pradziadka


Serczer

Pytanie

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum wiec miejcie litość ?

Na zdjęciach jest mój pradziadek Kazimierz. Nie wiem w jakim okresie ale dość długo mieszkał w Równem.

Na pierwszym podpisanym zdjęciu wszystko jest jasne - KOP Hoszcza i rok 1925 - co może oznaczać, że służył od początku tego KOPu, czyli od 1924 roku. Później rok 1930 - Dziadek ma już inny mundur, jeśli dobrze rozszyfrowałem to jest to 44 Pułk Strzelców Legii Amerykańskiej... Jak to się stało? Był w KOP Hoszcza i został przeniesiony do 44 Pułku? Na drugim zdjęciu ma też medal - wiecie może co to za medal? Pozostałe trzy zdjęcia pochodzą z Równego z różnych okresów, potraficie rozszyfrować do to za mundury?

Do kogo/gdzie mógłbym się odezwać/napisać maile ws. służby mojego pradziadka? Czy gdzieś są przechowywane jego dokumenty wojskowe? Chciałbym poznać historie jego służby wojskowej...

1925 KOP Hoszcza Kazimierz Chaciński.jpg

1930 Klewań Kazimierz Chaciński.jpg

1936 Równe Kazimierz Chaciński.jpg

1939 Równe Kazimierz Chaciński.jpg

Równe Kazimierz Chaciński.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej a czy zwróciliście uwagę na kołnierz z ewidentnie widocznymi patkami, bez "wężyków" WP,  ale za to z bliżej nie zidentyfikowanymi oznakami. Tyczy to fotografii podpisanej "Równe ok. 1936-7 r." oraz fotografii w płaszczu z także widocznymi patkami i owymi oznakami podpisanej "Równe 1939 r.". Czapki na tychże fotach są okrągłe charakterystyczne między innymi dla KOP-u a więc wersje są dwie albo Pan na fotografii był podoficerem-instruktorem oświaty i propagandy KOP (właśnie owe charakterystyczne dla tychże oznaki na kołnierzu ale tu znowu zgodnie z przepisami kołnierz kurtki powinien być wykładany plus koszula i krawat) albo Pan z fotografii nie był już w służbie czynnej za to należał "aktywnie" do któregoś ze związków rezerwistów a patki i oznaki kołnierzowe plus okrągła czapka na to wskazują.

Co do fotografii podpisanej "Równe" to moim zdaniem tak jak napisali wcześniej Koledzy Barbapapa i formoza58, ewidentnie są to żołnierze "LWP", Równego nie wykluczam, przecież w okolicach tegoż miasta w 1944 r. formowano jednostki WP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Serczer napisał:

A medal, może taki?

Może być i taki tylko zwróć proszę uwagę na to iż prawdopodobnie fotografia została wykonana w atelier fotograficznym a Pradziadek jest w letniej bluzie polowej a do tejże nigdy (oczywiście regulaminowo) nie noszono medali ani w sumie żadnych innych "odznak zaszczytnych", natomiast na "stanie" zakładów fotograficznych był różne "cuda" które to często, ówczesną modą, przywdziewali żołnierze wykonujący sobie pamiątkowe fotografie, temat był "wałkowany" już kilka razy na forum. Oczywiście nie zakładam że tak było ale mogło. A i jeszcze jedna uwaga, na fotach z oznakami kołnierzowymi widać także jakąś oznakę na naramiennikach powyżej oznaki stopnia kaprala a więc skłaniam się ku któremuś ze Związków Rezerwistów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, formoza58 napisał:

Niektórym  trudno pojąć, ale właśnie etap " wojska ludowego" nie wyklucza obecności w Równem w 1933 roku. Pradziadek będąc w szeregach owego wojska, mógł być " w przelocie"  w  mieście swojej przeszłości... Oprócz " kuricy" widoczny stopień sierżanta na naramienniku.

Miałem naturalnie na myśli rok 1944, za póżno było, aby poprawić. Odnośnie formowania oddziałów, to jeszcze odbywały się  ze wschodu przemarsze sformowanych wcześniej jednostek, z postojami, choćby oddziałów 4 DP. Tak, że możliwość odwiedzenia bliskiego sercu miejsca, jak najbardziej realne..

Edmundo, również pomyślałem o ZR ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem, co miałem przejrzeć? i stwierdzam iż na dwóch wcześniej wspomnianych przeze mnie fotografiach widać niewątpliwie mundur Związku Rezerwistów. 

A więc teraz jedno zasadnicze pytanie do najbardziej zainteresowanego czyli Kolegę Serczera który wstawił fotografie swojego Pradziadka. Czy Twój Pradziadek był na pewno żołnierzem zawodowym ?

Dlaczego zadałem to pytanie? Mam troszkę wątpliwości co do tego, pokrótce opiszę w "czym rzecz". Na pierwszej z fotografii jest niewątpliwe żołnierz KOP-u w stopniu starszego szeregowca (starszego strzelca), zdjęcie jest podpisane, datowane itd. (1925 r.), tu nie ma żadnych wątpliwości ale KOP nie szkolił rekrutów, do KOP-u trafiali żołnierze po kilkumiesięcznym szkoleniu w wybranych pułkach piechoty. Na drugiej z fotografii datowanym na 1930 r. widać żołnierza w stopniu kaprala z numerem 44 a więc niewątpliwie jest to 44 Pułk Piechoty. Czyli jeżeli Twój Pradziadek nie był żołnierzem zawodowym to teoretycznie jego macierzystym oddziałem mógł być 44 Pułk Piechoty skąd po przeszkoleniu trafił do Batalionu KOP "Hoszcza" a po zakończeniu służby czynnej odszedł do cywila (rezerwy) ale jego macierzystym oddziałem nadal pozostał 44 pp gdzie mógł być powołany na ćwiczenia w 1930 r. i własnie wtedy wykonano powyższą fotografię (o medalu na bluzie letniej pisałem wcześniej). Oczywiście po zakończeniu czynnej służby wojskowej mógł jak najbardziej wstąpić do Związku Rezerwistów (proszę nie mylić tejże organizacji z pozostawaniem w czynnej rezerwie WP, to co innego). Podkreślam iż jest to tylko moja hipoteza. I tu wracamy tu punktu wyjścia, Czy masz pewność iż Twój Pradziadek był żołnierzem zawodowym ? Bo jeśli nie, to wielce prawdopodobne iż było tak jak napisałem powyżej.  A jeśli Pradziadek był podoficerem (kapralem) przed wojną (nie istotne czy służby czynnej bo tak do 1938 r. nazywano zasadniczą służbę wojskową czy też zawodowej) to nic nie stało na przeszkodzie żeby w czasie wojny awansował na sierżanta co było powszechną praktyką w owym czasie. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pradziadek nie był zawodowym wojskowym. 

Zachód by się zgadzał, nie mam potwierdzenia tej informacji ale kiedyś ktoś w rodzinie mówił, że pradziadek w czasie wojny poszedł na Berlin... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spiker napisał:

Na ostatniej fotce widać na ścianie oznaczenie schronu przeciwlotniczego (LSR) - czy to nie świadczy o terenach na zachodzie raczej?

Może tak być, ale może to być Równe i ślady bytności niemców w latach 1941- 1944.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pradziadek urodził się w Ruskowie w 1902 roku.

Nie wiadomo dlaczego wyjechał do Równego. 

"a. etap KOP to okres służby poborowej, b. etap 44pp to już kariera wojskowa (zawodowa)" ->ja czytam na wikipedi to: "Zmobilizowany w 1939 roku batalion został włączony w struktury rezerwowej 38 Dywizji Piechoty jako I batalion 98 pułku piechoty[22], dzieląc losy innych jednostek armii Karpaty." Ale też czytałem o 44pp wiec mam zawrót głowy!

Może faktycznie ostatnie zdjęcie nie jest z Równego, może to już czas wojny? Widać, że pradziadek trochę starszy....

 

A medal, może taki?

73876_1m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Barbapapa napisał:

Etap wojska ludowego zatem - a to raczej wyklucza Równe jako miejsce wykonania fotografii.

Niektórym  trudno pojąć, ale właśnie etap " wojska ludowego" nie wyklucza obecności w Równem w 1933 roku. Pradziadek będąc w szeregach owego wojska, mógł być " w przelocie"  w  mieście swojej przeszłości... Oprócz " kuricy" widoczny stopień sierżanta na naramienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie