Jump to content

Question

Posted (edited)

Witam, pytanko od czego to jest? Z tego co mi się udało dowiedzieć (od wujka -rolnika) od żadnej z nowoczesnych maszyn rolniczych i na jego oko to przedwojenna robota kowala (nie widział tylko po zdjęciu) kwadratowy łeb, śruba 53cm długości a samego gwintu 8cm. fi nie pamiętam za późno 😜 Na tym polu byłem z 3 miesiące temu ale ponoć tam się coś działo, chciałbym by się potwierdziło i wracam na zimę 🙂 Dzięki z góry za identyfikację.
/edit: niestety żadnych historycznych wzmianek, więc tylko domniemania (oby )

chętnie bym się pochwalił ale to mrzonki raczej...

sruba.jpg

Edited by Koperacho

10 answers to this question

Recommended Posts

• 1

Być może to śruba do wiązania murów, czasem na starych budynkach są takie "x" z dwóch płaskowników w centralnym pkt mocowane taka śruba 

• Thanks 1

• 1

Dla mnie też wygląda jak śruba do wiązania elementów budynków - np takie dwie i z jednej strony np duże kwadratowe podkładki a z drugiej płaskownik i elementy np ściany związane. Widać to w starych chatach na wioskach...

• Thanks 1

• 1
32 minuty temu, hipolit-O4 napisał:

Może być od słupa ielegraficznego czy energetycznego.

Też racja, drewniany słup w betonowych gniazdach miały śruby ale u mnie to one chyba były walcowate

• Thanks 1

• 1

Czołem. 

Na sto procent śruba od belek stropowych, oddzielających piętra. Tak jak piszą przedmówcy często wystają takie na starych ceglanych budynkach. 

Pzdr Adrian. 

• Thanks 1

• 0
6 godzin temu, awe napisał:

Czołem. 

Na sto procent śruba od belek stropowych, oddzielających piętra. Tak jak piszą przedmówcy często wystają takie na starych ceglanych budynkach. 

Pzdr Adrian. 

W starych ceglanych budynkach to się nawet gwoździ przy belkach nie używało. Wszystko łączone na wpusty, pióra itp + drewniany klin 

Przynajmniej na terenach byłych Prus nie wiem jak na innych terenach polskich 

Jak stary dom masz na myśli? Bo mnie to zaciekawiło 

• 0
Posted (edited)

Czołem. 

Poniemieckie budynki gospodarcze. Miasto Szczecin. Budynek jest dosyć długi, cały wykonany z cegły. Konstrukcja dachu oczywiście z drewnianych belek łączonych poprzez wpusty, kolki itd. Natomiast cała podłoga wykonana jest z cegieł. Mniej więcej co metr wkomponowany jest profil stalowy. W środek idą cegły. Profile łączone są ze ścianami poprzez takie śruby. Z tą tylko różnicą, że na wystającą poza ścianę śrubę, dawany jest żeliwny okrąg o średnicy 20-25cm (ozdobna podkładka) i następnie idzie nakrętka. W budynku trzymane były konie. 

Pzdr Adrian. 

Edited by awe

• 0
W dniu 9.10.2020 o 19:53, Kee napisał:

W starych ceglanych budynkach to się nawet gwoździ przy belkach nie używało. Wszystko łączone na wpusty, pióra itp + drewniany klin 

Przynajmniej na terenach byłych Prus nie wiem jak na innych terenach polskich 

Jak stary dom masz na myśli? Bo mnie to zaciekawiło 

Zdjęcie budynku

20201023_100404.jpg

20201023_100414.jpg

• 0

Ankry, kotwy budowlane. Talerz czy tam inny element zdobniczy jest tylko zewnętrznym zakończeniem prętów ciągnących się przez całą długość i szerokość budynku.