Skocz do zawartości

Pocisk w dębowej desce.


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem do przetarcia na deski potężną kłodę dębową, długą na 4m i około metr średnicy. Podczas cięcia w okolicy rdzenia drzewa natrafiłem na ciemną smugę świadczącą o obecności metalu w drewnie. Podczas kolejnych cięć okazało się, że przeciąłem pocisk o długości około 5cm. Licząc po słojach, tkwił w drewnie ponad sto lat. Czy taka deska o długości 4m, szerokości 94cm i grubości 5cm, z widocznym ponadstuletnim pociskiem, jest dużo warta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Polobroda napisał:

 Licząc po słojach, tkwił w drewnie ponad sto lat.

  Nie wiesz ile lat tkwił, wiesz tylko w jak starej części pnia utkwił.  Trzeba by ocenić uszkodzenia drewna na trasie wlotu i ustalić od których słojów rana się zabliźniła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, takafura napisał:

  Nie wiesz ile lat tkwił, wiesz tylko w jak starej części pnia utkwił.  Trzeba by ocenić uszkodzenia drewna na trasie wlotu i ustalić od których słojów rana się zabliźniła.

 

Słuszna uwaga! Mam pociętą całą kłodę i poukładaną po kolei, tak jak były cięte deski. Można ustalić te zabliźnienia. Z tego co pamiętam, to już na kolejnej desce nie było śladu wlotu pocisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety fant bez wartości  Na terenach gdzie były prowadzone działania wojenne bardzo często zdarzają się drzewa z występującymi w nich odłamkami , pociskami i innymi rupieciami wbitymi i zarośniętymi i zabliźnionymi przez czas i przyrodę. Rozmawiając z pilarzami czy stolarzami to żaden nowość na szczęście z wyminą drzewostanu z roku na rok jest tego coraz mniej . Dla stolarzy to istna gehenna bo taki pocisk jak się nie zauważy niszczy tak ostrza heblarek jak i zęby w piłach . Obecnie zęby w piłach talerzowych coraz częściej to zęby z węglików spiekanych osadzanych w pile na mosiądzu które takie odłamki wyrywają niszcząc piłę bezpowrotnie a w heblarce zmusza stolarza do wymiany ostrzy w heblarkach i ich powtórnego ostrzenia. Także nie jest to jakiś rarytas , deska felerna bo raz przebarwiona dwa do zakołkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie