Skocz do zawartości

Historia jednego zdjęcia - Sd.Kfz.251/23


Młody duchem

Rekomendowane odpowiedzi

W zbiorach NARA znajduje się zdjęcie, które może wywołać pewne wątpliwości i zamieszanie. Na pierwszy rzut oka tytułowy bohater. Skrzyżowanie dróg w pobliżu miejscowości Le Neufbourg, Normandia. Niestety zdemolowany Sd. Kfz.251 Ausf. D z wieżyczką z Sd.Kfz.222 ( działko 2 cm KwK i Mg34 z podstawą). Zdjęcie zamieszczono w zeszycie Panzerwrecks no.11, z wiadomych względów nie mogę umieścić na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

mikrofilmami aleksandryjskimi, tu pomocny zapewne będzie @merten.

Mikrofilmy Aleksandryjskie to w Polsce tylko się nazywają a szerzej to będzie z amerykańska NARA, z rosyjska CAMO i z niemiecka Bundesarchiv. Korzystanie z tych zasobów jest kosztowne, ale te archiwa nie mogą sobie zastrzec praw autorskich, bo przecież autorami są nazistowskie Niemcy (jako "wytwórca" tych materiałów) i w tej sytuacji prawa autorskie nie istnieją.

Co do zdjęć robionych przez niemieckich korespondentów sprawa wygląda podobnie.

Ze zdjęciami robionymi przez np. zachodnich aliantów już nie jestem taki pewien, ale to i tak minęło od tego czasu ponad 70 lat i nie wiem czy one obowiązują.

Tak czy owak - z polskich archiwów zginęły setki zdjęć i pewnie dziesiątki kilogramów materiałów archiwalnych i jakoś o procesach żadnych nie słyszałem. 

Zresztą ewentualne problemy mogłyby się zacząć gdyby ktoś chciał wykorzystać te materiały komercyjnie i to też bardzo powątpiewam. Jak niby wydawca "Panzerwrecks" miałby udowodnić, że te materiały są tylko jego i skąd miałby mieć do nich prawa autorskie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SRR..a cóż to sie stało ze zawitałeś ponownie:))) no tak, żaholecki las jest duży, można pobłądzić....co do zdjęcia na razie tu jedynego: to podobno fotomontaż..masz inną wiedzę?

Mer, MJ: dziękuję za odpowiedzi i przepraszam, że Was prowokuje do dyskusji o prawach autorskich. Bardzo interesująca /no i logiczna/  jest informacja o wyłączeniu niektórych materiałów spod w/w praw.. Zresztą, gdyby tak tego pilnowano bardzo wiele zdjęć, dokumentów -częstokroć bardzo interesujących -które wypływają na różnych forach, sprzedażach itp leżało by w szufladach.

Zostawmy zatem ten temat: jesteśmy w końcu dorośli i swój rozum mamy...każdy będzie robił po swojemu i sam brał za to odpowiedzialność:)). A bezterminowej odpowiedzialności jakoś się nie boję - mój zawód tego wymaga "na codzień"...

Jeszce raz dzięki za tych kilka słów w tym temacie..

MJ: wiesz czemu napisałem o płaceniu? zdobycie dużej ilości PW to wydatek 2.46...ot, taka prawda..

Kaz

     

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Młody duchem napisał:

SRR..a cóż to sie stało ze zawitałeś ponownie:))) no tak, żaholecki las jest duży, można pobłądzić....co do zdjęcia na razie tu jedynego: to podobno fotomontaż..masz inną wiedzę?

 

Sorry MD za niedokładność, chodziło mi o to zdjęcie z Panzerwrecks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dla celów dyskusji TYLKO w tym temacie i TYLKO na tym forum , wklejam zdjęcie z wydawnictwa Panzerwrecks 11 strona 2. Zdjęcia proszę nie rozpowszechniać. 

Tak jak pisałem wyżej , patrząc na to zdjęcie to mam wrażenie , że jest to SdKfz 251 Ausf.D z zamontowaną podstawą z działkiem 2CM i MG, dla mnie nie ma żadnych śladów montażu wieżyczki osłaniającej działko.

SdKfz 251-23.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Nie widzę powodu, zwłaszcza, że na pierwszym planie stoi Sd.Kfz. 250. Tym bardziej, że widoczny w tylnej ścianie kadłuba otwór drzwiowy umieszczony jest na płycie nachylonej ku przodowi - jak dla mnie to bez wątpliwości 250/9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie