Skocz do zawartości

Historia jednego zdjęcia SdKfz 251/5 i SdKfz 251/7


merten

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzięki wszystkim za kolejne info:)

Mer: też szukam z jedna kładką..i nie ma.. Niestety, ten zewnętrzny atrybut tylko na p15 jest mocowany na pancerz..reszta zawsze na standardowych podstawach. Ponieważ wiele typów {w tym /5} zewnętrznie nie różni sie od /1 pewnie przy prezentacji 251/1 - a będzie to na samym końcu- może ktoś coś wypatrzy..

A zdjęć nie miałem:)) słodko zaczynam dzisiejszy dzień:))

Kaz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam, chciałem się dołączyć do tego wątku z prośba o pomoc w identyfikacji zdjęć

nie ma na nich Sd.Kfz 251 ale jest oddział który ich używał Panzer-Abteilung (Fkl) 302

na zdjęciach podobno jest wyładunek transportu przed Powstaniem Warszawskim;

wyładunki te odbyły się między 11 a 26 Sierpnia 1944 na Warszawa Zachodnia (cześć w Błoniu)

Ponieważ w publikacjach pojawia się informacja o przygotowaniu pojazdów batalionu do walki w Powstaniu przy ul. Gniewkowskiej zakładam, że rozładunek odbył się gdzieś między stacjami Wwa Gołąbki a Zachodnią potocznie nazywanych dziś Odolany a formalnie Warszawa Głowna Towarowa;

Pojawiają się opisy tego zdjęcia że to rozładunek we Włochach (co teoretycznie pasuje do Wwa Głowna Towarowa) ;

image.thumb.jpeg.6b653491d4a47f66e096396ed760c131.jpeg

to pozostałe kadry "w prawo"

image.thumb.jpeg.4b5da030d0596a37ff12a4b44cdde327.jpeg

image.thumb.jpeg.34a40d3e4bd137be696e01fb5c5d8f4b.jpeg

będę wdzięczny za wszelkie uwagi 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 10 lat temu na Gniewkowskiej (w jej rejonie) były rampy do rozładunku czołgów, a cały teren był zabudowany magazynami zbudowanymi przez Niemców podczas wojny. Teraz nie ma już po tym śladu i piętrzą się wieżowce.

Trzecie zdjęcie może być właśnie z tego rejonu. Hala fabryczna (remontowa?) w tle jakoś nie pasuje do Błonia. Nie ten "rozmach".

Wiaduktu (czy może mostu?) szukałem chwilę na zdjęciach w internecie, ale nie potrafię powiedzieć skąd pochodzi.

Poszukam jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za te informacje

oznaczyłem na przedwojennej mapie rampy gdzie mógł być rozładunek; 

image.thumb.jpeg.ac8a7ffc856e2008dc734edc0663d2dc.jpeg

Gniewkowska miała trochę inny przebieg niż obecnie

jakbyś mógł na współczesnej lub starej mapie zaznaczyć tereny gdzie były te rampy? miejsce które oznaczyłem wydaje mi się że wyglądało raczej tak:

image.thumb.jpeg.d4d7d2cd3ce4533def5dc90bff62b085.jpeg

image.thumb.jpeg.700d14bf82a858c5ac9a7f38b87aa457.jpeg

ten wiadukt raczej tam nie był; pokazywałem go kilku osobą zajmującym się profesjonalnie identyfikacja zdjęć przedwojennej/okupacyjnej warszawy (w tym pracownikowi MPW) nikt nie kojarzy niestety tego miejsca z Warszawą lub okolicami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

prezentowane powyżej zdjęcia zostały zidentyfikowane; Niemcy z 302 Panz.Abt stacjonowali w podwarszawskich Włochach w szkole na Promienistej; zdjęcia wykonane są na dziecińcu tej szkoły; na zdjęciu z żurawiem widać stojący do dziś budynek Świetlna 14, na zdjęciu z "wiatami", które stały na terenie szkoły, widać budynki o dzisiejszych adresach Urszuli 35 i 37

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
On 10/19/2022 at 8:56 PM, merten said:

Fajnie, że udało się to wyjaśnić!

A ulica Świetlana (nie Świetlna, ale to pewnie zjadło literę). Budynek rzeczywiście można poznać na street view.

Hej dzięki za uwagę! na prawdę budynek szkoły ma obecnie adres Promienista 12a; mam przy okazji prośbę czy możesz sprawdzić w Panzertruppen a Powstanie Warszawskie Norbert Bączyk; czy ta nie ma czegoś o Włochach i w kontekście Pz.Abt. 302 [Fkl]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem do dwóch książek Norberta "Dawid kontra Goliat; Niemieckie Środki Specjalne..." i "Panzertruppen a Powstanie..."

Podaje to co znalazł w archiwach i najważniejsze co z tego wynika, to że batalion "gromadził się" przez prawie dwa tygodnie. Część składów dojechała do dworca Warszawa Zachodnia, a późniejsze już tylko do Błonia. Ale podał to tylko jako przykłady. Może jakiś eszelon był też rozładowany we Włochach? Nie można tego wykluczyć.

Poza wszystkim cały batalion, który miałby więcej niż 100 pojazdów pancernych (StuGi + Borgwardy) nijak nie zmieściłby się na terenie szkoły we Włochach. Nie znalazłoby się tam miejsce nawet dla jednej kompanii. Autor wspomina, że zaplecze remontowe batalionu znajdowało się w rejonie ulic Gniewkowskiej i Jana Kazimierza oraz na terenie gazowni. Wspomniana też jest fabryka/garbarnia Pfeiffera (ul. Okopowa). O Włochach ani słowa.

 

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie