Skocz do zawartości

Historia jednego zdjęcia - Sd.Kfz. 251/18


Młody duchem

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Przyznam, że dziwne są te oznaczenia na "SdKfz 251 ze stolikami". Większość wygląda na 1. PzDiv (liść dębu), ale oznaczenia numerów kompanii bez sensu. Może na czas Barbarossy przydzielono takie transportery dla dowódców kompanii tej dywizji nawet w batalionach strzelców, w których transporterów jeszcze nie było? Pewności nie mam, ale może tak być - w końcu 1. PzDiv też była traktowana trochę bardziej priorytetowo, no bo w końcu ""pierwsza"!

Na bazie jakich SdKfz 251 powstały te wersje ze stolikami trudno powiedzieć, ale to ewidentnie pełniło funkcję "wozu dowódcy" więc jakaś solidna radiostacja musiała tam być.

 

Wracając do prawdziwych SdKfz 251/18, to znalazły się one w etacie sztabu dywizjonu artylerii pancernej KStN 407 z 1.6.1944 i w baterii haubic pancernych KStN 431 z 1.6.1944. Te pojazdy miały służyć "wysuniętemu obserwatorowi artylerii", więc były czymś zupełnie innym niż w swoim założeniu miały być SdKfz 251/12, które do produkcji nie weszły. 

W sztabie dywizjonu miał być jeden SdKfz 251/18 i służył adiutantowi dowódcy dywizjonu (dowódca i oficer dywizjonu mieli czołgi obserwacyjne), a w baterii zastępcy dowódcy (tu dowódca baterii też miał swój czołg). No i było po jednym SdKfz 251/18 w każdej z 3 baterii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirosław Jastrzebski dziękuje zarumieniłem się :))))

Dla mnie Sdkfz 251 ze "stolikiem" takim jak na zdjęciach to zawsze był 251/6

Cytat

Zapytam: -czy na pokazanych zdjęciach bazą dla montażu stolika jest zawsze 251/1? A może to któraś z podwersji "3" lub "6"?

  Podstawą dla 251/3czy 6 defa-kto również jest 251/1

Na podstawie wyglądu nie można moim zdaniem jednoznacznie identyfikować wersji 

Samych 251/3 jest 9(?) podtypów do tego / 6,/18 na rożnych podwoziach plus zmiany polowe wymiana starszych radiostacji na nowsze (w Rosi jest taka sytuacja).

Ze względu na konstrukcje dużą ilość miejsc skręcanych (nie mylić z pancerzem) mogła istnieć możliwość skompletowania w polu którejś z rzadkich wersji w oparciu o części standardowe.

Wersje /13 czy /14 jeśli były mogą,  być nie rozpoznawalne bez kontekstu jeśli pojawi się zdjęcie 251 z nasłuchownikiem może chodzić właśnie o którąś z nich , analogicznie jak 251/4 nie holuje działa to wygląda jak 251/1.  

 

Telepie mi się po głowie jedno zdjęcie 251D z lornetą nożycową które może być 251/18

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SRR..Pytaj mnie a ja Ciebie::::))

image.thumb.jpeg.4f87835e053af3a442baf5fcf92a096e.jpeg

a/ dzięki za kolejne ciastko.. zaczynam tyć od tych słodkości:))

b/ kto wie czy to nie ten sam egzemplarz /tło też trochę zbliżone/? jakieś inne info o Twoim zdjęciu?

c/ jeżeli stolik  nie jest atrybutem "18" to jest to ausf A 3 lub 6 /kolejny temat na długie zimowe wieczory../. nie chce tego tematu tu rozwijać bo to 18...ale jak trzeba  założę kolejny..:))) jeżeli tylko ktoś wyrazi chęć dyskusji o tym/tych typach..

Kaz

PS. tata Rumcajs może być z Ciebie dumny:))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

Myślisz o tym zdjęciu ?

Tak o tym

Cytat

A czy na tym zdjęciu , też mamy wersję ze stolikiem czy z daszkiem ?

Zwał jak zwał wygląda mi to jednak na twórczość własną, wydaje się że na obu jest ten sam wóz .

Barbapapa jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie umieszczone przez Cypisa. Sd.Kfz.251/6 mit Wurfrahmen. Zaskakująca kompilacja. Zdjęcie przedstawia pojazd z Gespensterdivision ( straszydło na prawym błotniku ) czyli 7.Panzer Division. Litera K to chyba Armeegruppe Kleist. Zatem Rosja 1941 lub 1942.

Namiot był standardowym wyposażeniem mittlere Kommandopanzerwagen. H.Doyle twierdzi, że pólka- stolik była także montowana przez warsztaty polowe.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yoony & Cypis

To zdjęcie SdKfz 251 D z lornetą nożycową to też nie będzie SdKfz 251/18.

To zdjęcie z Normandii z wizytacji 12. SS-PzDiv "HJ", a wtedy jeszcze ich nie produkowano. A nawet jeśli podana data rozpoczęcia produkcji (październik 1944) jest nieprawdziwa, to i tak dywizja "Hitlerjugend" tych pojazdów nie miała.

Swoją drogą późno się obudzili z tą wersją, bo jeśli zaczęli ją robić od października 1944, to przecież po Powstaniu Warszawskim i zwinięciu fabryki URSUS nigdzie indziej nie produkowano już Hummeli i Wespe. Oczywiście transportery dla obserwatorów przydać się mogły zawsze, ale w tej sytuacji już mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, merten napisał:

Wracając do prawdziwych SdKfz 251/18, to znalazły się one w etacie sztabu dywizjonu artylerii pancernej KStN 407 z 1.6.1944 i w baterii haubic pancernych KStN 431 z 1.6.1944.

Jeżeli to jest Normandia , to może to być Czerwiec 1944 , a w Twoim poście jest info , że dywizjony artylerii miały te pojazdy na stanie na dzień 01.06.1944. więc moęe jeden zawieruszył się do Normandii do 12 DPanc HJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy..dzięki za dyskusję..ogrom nabywanej wiedzy zaczyna mnie przerażać../tzn. uzmysławiam sobie moją niewiedzę../

               dopóki nie sięgniecie po "ciężkie" argumenty  /nie zdążę po prostu wezwać karetki.../ - piszcie, piszcie, piszcie...

              Mam cichutką nadzieję, że wnioski wynikające z tych postów przydadzą się innym pasjonatom 251..

Mer: chyba siejesz panikę wśród dyskutującej braci:)))))) ale żeby zebrać trzeba siać..:))

SRR: mam to foto..trudno mnie czymś zaskoczyć skoro mam ich już ponad 1500..:)) ale dzięki:)) /chyba Twoja rozdzielczość jest

         lepsza więc podmienię:/

        szczerze powiedziawszy subiektywnie oba sklasyfikowałem jako "15" - ale teraz już niczego nie jestem pewien:(((

MJ: dodatek do 251 czyli wersja  "Stuka zu Fuss" to też obszerny wątek..poczekaj ciut, ciut...pojawi się jako oddzielny temat:))

        a jako dodatek 3 lub 6 mam jeszcze co najmniej jedno:))

Yo: trafiłeś w sedno: jak zwał tak zwał:)))

Ba: jak zwykle w postach piszesz to co ja mam w głowie ;tyle tylko, ze Ty umiesz to przenieść "na papier": krótko i treściwie - mi Matka

       Natura /albo geny przodków/ tego nie dała..:))

Gr: funkcja korektora to też ważny i potrzebny etat:)))

uffff..chyba nadrobiłem zaległości...

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wiem skąd to moje skojarzenie.

No właśnie nie tylko Tobie. Często ten błąd jest powielany.

A były dwa oddziały znane jako "Gespenster-": dywizja (7. Panzer-Division) i brygada (11. Schutzen-Brigade). Duch po walkach we Flandrii znalazł się w "logo" 11. Brygady, a z niej powstała 11. Panzer-Division.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam trochę zaległości w odniesieniu się do Waszych postów..trochę mieszją się tematy..ale to samo zycie:))

Mam jednak prośbę: nie jestem totalnie żadnym specjalistą i czasami Wasza korepondencja miedzy sobą na w tym temacie jest dla mnie

trudna do ogarnięcia. Jak pewnie wiecie, z Waszych dyskusji wyciągam wszystko to, co dotyczy konkretnego zdjęcia ale resztę też czytam z ciekawością /i się uczę/. Zatem rozmowy które jako "eksperci" prowadzicie między sobą oznaczcie w jakikolwiek sposób bym nie musiał ciężko dumać czy mnie to dotyczy czy nie:)) To tylko prośba..pod żadnym pozorem wymóg:))

MJ: sprawa Zu Fuss jest opisana w innym temacie: 251/3 lub /6.. pewnie zaraz na końcu bo to pisałem rano:))

Mer ,Ba i SRR: dzięki za wszelkie info:))

Kaz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dla porządku: dyskusja o Gespensterdivision, to tylko "odpryski" wątku SdKfz 251/6 mit Wurfrahmen umieszczonych tutaj przez kolegę Cypisa, ale też w wątku o SdKfz 251/3 i 251/6 pod numerem X15 i X21.

Skoro pytasz Młody Duchem o wszelkie informacje, to i "wszelkie informacje", no to się pojawiają. Ja nie jestem kolekcjonerem i zdjęciami nie dysponuję, więc co najwyżej mogę wspierać przy przypisaniu pojazdów do jednostek i ich pododdziałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mer: dzięki..takie info na które mogę liczyć u Ciebie też dla mnie są bardzo interesujące. :)))

         ponieważ temat "mit  Wurfrahmen"  /mnie to raczej znane jest jako Stuka Zu Fuss:)/ pojawia się coraz częściej siłą rzeczy pewnie

        lada chwila  pojawi się jako  oddzielny... /podobno są prognozy ze dzień wydłuży się do 36 godzin.../

        już trochę stary Kaz /ale młody duchem/:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie