Skocz do zawartości
  • 0

Mundur SS


pepsijames

Pytanie

27 kwietnia 1944r. zmarł burmistrz Skierniewic Franciszek Filipski. Swoją pracę dla samorządu zaczął na długo przed wojną. Był też posłem ostatniej kadencji Sejmu II RP. Po ustanowieniu cywilnych władz okupacyjnych, Niemcy przywrócili go na stanowisko burmistrza. Filipski cieszył się bardzo dużym uznaniem mieszkańców, dlatego władze okupacyjne zgodziły się na pogrzeb z honorami. Zamienił się on w duży pochód, zarówno Skierniewiczan jak i jego przyjaciół i współpracowników spoza miasta. Jak widać na zdjęciach, na krótki czas wojna się zatrzymała. Na zdjęciu widać zarówno Policję jak i Straż Pożarną. Obok SS-Mana idzie przedstawicielka mniejszości Romskiej. Moje pytanie dotyczy właśnie owego SS-mana. Jaki to stopień? Prawdopodobnie druga patka jest bez runów SS. Naramienniki błyszczą się jak oficerskie, chociaż patka wygląda na podoficerską...

ssman.jpg

ssman1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Istotnie, większość Romów została eksterminowana. Możliwe, że to jedynie podobieństwo fizyczne, a nie rzeczywista przynależność narodowościowa. Potencjalnie jest to prawdopodobne, że mógł być to ktoś na legalnych papierach. Magistrat wyrobił ich kilkaset w początkowym okresie okupacji. Źródłem były prawdziwe blankiety i pieczęcie wyniesione przez jednego z pracowników magistratu tuż przed wkroczeniem Niemców. Na ich podstawie wyrabiano potem legalne dokumenty niemieckie. Pewna Żydówka, Anna Lipszyc, już jako Anna Wójcik, pracowała przez cała okupację jako służąca w domu Niemców. Dopuszczam jednak możliwość, że sama niezwykłość tego zdarzenia mogła spowodować zbyt pochopne wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pepsijames napisał:

 Obok SS-Mana idzie przedstawicielka mniejszości Romskiej.

ssman.jpg

ssman1.jpg

To nie jest żadna przedstawicielka mniejszości romskiej, tylko normalna kobieta w chuście na głowie. Moja babcia tak się nosiła w latach 90tych XX wieku. Choć ten strój traktowała jako folklor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie