Jump to content

pepsijames

Forum members
 • Content Count

  116
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Witam, Tak jak w temacie, co to za skorupa.
 2. Zdjęcie munduru opisane jako lekarz wojskowy z archiwum allegro
 3. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat tych mundurów. Znalazłem zdjęcie podobnego uniformu opisane jako lekarz wojskowy, tyle że Ci na zdjęciu wydają się być szeregowymi. Co za odznaki mają wpięte na piersi lub na kołnierzu (cywil). W jakim mundurze jest kobieta?
 4. Jest to bagnet wyciągnięty z piwnicy domu, w okolicy którego była kolonia karna. Więzienie skazanych za przestępstwo pospolite z wyrokiem poniżej 6 miesięcy. Zajmowali się wyrębem lasu i produkcja terpentyny. Zlikwidowane pod koniec 1917 roku. Więźniów pilnował Landsturm. Czyli w zasadzie bagnet może mieć kontekst.
 5. Istotnie, większość Romów została eksterminowana. Możliwe, że to jedynie podobieństwo fizyczne, a nie rzeczywista przynależność narodowościowa. Potencjalnie jest to prawdopodobne, że mógł być to ktoś na legalnych papierach. Magistrat wyrobił ich kilkaset w początkowym okresie okupacji. Źródłem były prawdziwe blankiety i pieczęcie wyniesione przez jednego z pracowników magistratu tuż przed wkroczeniem Niemców. Na ich podstawie wyrabiano potem legalne dokumenty niemieckie. Pewna Żydówka, Anna Lipszyc, już jako Anna Wójcik, pracowała przez cała okupację jako służąca w domu Niemców. Dopuszczam jednak możliwość, że sama niezwykłość tego zdarzenia mogła spowodować zbyt pochopne wnioski.
 6. 27 kwietnia 1944r. zmarł burmistrz Skierniewic Franciszek Filipski. Swoją pracę dla samorządu zaczął na długo przed wojną. Był też posłem ostatniej kadencji Sejmu II RP. Po ustanowieniu cywilnych władz okupacyjnych, Niemcy przywrócili go na stanowisko burmistrza. Filipski cieszył się bardzo dużym uznaniem mieszkańców, dlatego władze okupacyjne zgodziły się na pogrzeb z honorami. Zamienił się on w duży pochód, zarówno Skierniewiczan jak i jego przyjaciół i współpracowników spoza miasta. Jak widać na zdjęciach, na krótki czas wojna się zatrzymała. Na zdjęciu widać zarówno Policję jak i Straż Pożarną. Obok SS-Mana idzie przedstawicielka mniejszości Romskiej. Moje pytanie dotyczy właśnie owego SS-mana. Jaki to stopień? Prawdopodobnie druga patka jest bez runów SS. Naramienniki błyszczą się jak oficerskie, chociaż patka wygląda na podoficerską...
 7. Bardzo możliwe, że to Szeptycki. Leśniewski, jakkolwiek podobny, to na większości zdjęć z tego okresu jest zawsze w okularach. Nawet na obrazie został sportretowany w okularach, więc pewnie nosił je stale.
 8. Ja rozważam Józefa Leśniewskiego, ówczesnego ministra spraw wojskowych.
 9. Prawdopodobnie za Gen X stoi generał Stefan Majewski.
 10. Tutaj inne ujęcie tej samej sytuacji, msza polowa na rynku.
 11. Tutaj inne ujęcie tego oficera. Ta sama uroczystość.
 12. Doprecyzuję, głównie poszukuję wskazówek lub tropów, mogących pomóc w identyfikacji wzmiankowanego oficera.
 13. Na dwóch zdjęciach, przedstawiających uroczystość pożegnania zdemobilizowanych żołnierzy Błękitnej Armii, widzimy wysokiego rangą oficera. Na pierwszym zdjęciu widać go odbierającego defiladę, na drugim wchodzi na platformę dla honorowych gości, ustawioną na rynku. Niestety niewiele jest o tym wydarzeniu w literaturze. Może ktoś - coś?
 14. Żeton z koroną, może moneta? Jakieś sugestie?
×
×
 • Create New...

Important Information