Jump to content

pepsijames

Forum members
 • Content Count

  133
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ja osobiście uważam, że jedna strona jest oryginalna, a druga domalowana później.
 2. Ostatnio dostałem taką pamiątkę. Mam z nią pewien problem. Jest tak piękna, że aż nie wierzę do końca, że prawdziwa. Niestety z powodu panującej epidemii, nie mogę fizycznie jej pokazać specjalistom w przedmiotowej materii, dlatego zbieram tyle opinii ile mogę online. Hełm został przekazany przez starszego pana, którego siostra była w powstaniu sanitariuszką, a brat walczył na Woli (kawaler VM V klasy za udział w PW). Ponoć został wykopany przez kuzyna Ofiarodawcy jakiś czas po wojnie, na jednej z budów na Mokotowie. Od tamtej pory stał sobie na półce, w gablotce pomiędzy innymi pamiątkami-relikwiami. dokładnie pomiędzy kurtką mundurowa z dywizji gen. Maczka a kurtką Brygady Strzelców Karpackich. Hełm, zdaje się niemiecki policyjny, ma nietypowe malowanie. Poza powstańczą flagą na skroniach ma coś jakby "kuricę". Proszę o wasze opinie na temat tego eksponatu, dodam, że jest już bezpieczny w lokalnym muzeum (niestety z uwagi na ilość skarbów jakie ten Pan posiada nie podam póki co więcej szczegółów).
 3. Napisałem do Towarzystwa Przyjaciół Pragi, może mają jakieś zdjęcia z wnętrza. Warto te zdjęcia dobrze opisać i wydatować, bo to bardzo ciekawa pamiątka z II RP. Dobrze jakby tez zdjęcia służyły innym pasjonatom historii polskiej broni pancernej.
 4. Istotnie, na wskazanej przez Ciebie stronie jest hala, potencjalnie pasująca do zdjęcia.
 5. Największa hala na zdjęciu ma widoczny świetlik w dachu. Vickers wygląda na fabryczny, przed naszymi modyfikacjami. Na pierszym zdjęciu w tle stoi coś, co wygląda na częściowo zdemontowany samochód pancerny. Widoczny na nim numer to 1960.
 6. Tylko to datowanie. Na aukcjach podobne datowane są na XIX wiek, ta niby XVII-XVIII. Napisałem już do autora artykułu, zobaczymy.
 7. Prezentuję ponownie zdjęcia w pewnych zakładów naprawczych. Poprzednim razem skany wywołały pewną dyskusję, ale nie przyniosły rozwiązania. Tym razem mogę pochwalić się skanami w lepszej jakości, a ponadto mam dwa kolejne z tej serii. O pochodzeniu wiadomo jedynie tyle, że należały do mechanika kolejowego ze Skierniewic, który przez jakiś czas uczył się fachu w Warszawie i prawdopodobnie przez pewien okres tam też pracował. Co to może być za fabryka/zakład? Może ktoś rozpoznaje oficerów ze zdjęcia?
 8. Udało mi się znaleźć łudząco podobną ikonę z opisem XVII-XVIII wiek, maryjna. http://ojczyzna-suwalszczyzna.pl/krzyzyki-medaliki-ikonki/
 9. Witam, Proszę o pomoc w identyfikacji przedmiotu. Został pozyskany podczas likwidacji pozostałości po XIX wiecznym grobie (w ramach wykopalisk ratunkowych podczas inwestycji). Oczywiście, znalezisko będzie w przyszłości opracowane, ale wstępna identyfikacja ułatwi pracę. Metal to prawdopodobnie mosiądz.
 10. Wzór beretu kojarzy mi się z przedwojennymi dla czołgistów. Można było je naciągnąć na głowę w taki sposób, że było możliwe nałożenie na niego hełmu.
 11. W zasadzie to racja, miało być "carskie" żetony od podobieństwa w czcionce. Opuściłem cudzysłów i w sumie zrobiło się to dyskusyjne
 12. Witam,Jak w temacie, co to może być. Niestety dostałem tylko takie zdjęcia. Na kartce przepisany napis z odznaki. Czekam na lepsze fotki, dodam jak tylko dostanę.
 13. Witam, Jak w temacie... Co to może być... Niestety osoba, która je mi oferuję dostała już te liczmany "fachowo" wyczyszczone
 14. A może to są zwiadowcy? Przynajmniej niektórzy. Ten motor z koszem to może być MW-750. Prawdopodobnie zwiadowcy spotkali cywilnego motocyklistę i sobie pogadali. Jeden stoi wśród żołnierzy w skórzanym kombinezonie a drugi robi zdjęcie.
 15. Zdjęcie przedstawia ulicę w Skierniewicach i pasjonatów sportów motorowych. Prawdopodobnie okolice 1957 roku (wtedy to miasto zostało gruntownie odnowione z okazji 500-lecia nadania praw miejskich). Intrygujące są te pałatki maskujące, które mają na sobie. Co to mogą być za mundury?
×
×
 • Create New...

Important Information