Skocz do zawartości

Wojsko Polskie na rowerze


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 362
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Witam serdecznie wszystkich miłośników starych polskich rowerów. Mam pytanie do szanownego grona, czy rowery z wytworni Kaminskiego, dokladnie rowerki przeznaczone dla wojska mialy czernione elementy. Rower typ XX z PWU, wedlug opsiu z katalogu z 1939 roku mial czernione korby, sztyce, kierownice, co bylo logiczne i przemyslane. Od elementów niklowanych odbija sie slonce, od czernionych slabiej. Jestem na etapie odbudowy roweru Kaminskiego i chcialbym go wykonac w wersji dla wojska i nie wiem czy czernic czy niklować. Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoich papierach nie mam żadnych materiałów o wojskowej wersji roweru z farbyki Adama Kamińskiego. Nie przesądzam, że go nie było. Być może ktoś natknął się na jakiś ślad w dokumentach. Ja oprócz reklamy z hasłem owery dla wojska", na której jest rysunek... cywilnego roweru niczego w temacie nie znalazłem.

Natomiast rower przedstawiony na forum http://odkrywca.pl/polski-rower-wojskowy-z-1939-roku,105756.html jak i ten prezentowany w muzeum w Sochaczewie to są współczesne wariacje na temat i na ich podstawie nic nie da się powiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie. z tym, ze temat cywilnych rowerow w WP jest znany. mialem na mysli rower z wytworni Adama Kamińskiego (a może i od Jana Kamińskiego, bo i taka była) w specyfikacji wojskowej, bo tak rozumiem pytanie o rower przeznaczony dla wojska", jakie zadal Marcin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z nac i na temat :
Przekazanie wojsku stu rowerów ufundowanych przez oddział Związku Strzeleckiego przy Polskiej Fabryce Rowerów Adama Kamińskiego w Warszawie" lipiec 39

to NIE sa rowery PWU - maja nazwe wypisana na ramie w taki sposob, w jaki PWU nigdy nie mialo a np Kaminski mial.

czyli to by chyba bylo to, czego Marcin szukales (i ja tez)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie