Jump to content
  • 0

Niebieska menażka emaliowana.


raptor48

Question

Witam 

Chodzi mi książkę, wzór pierwszowojenna. Menażka emaliowana w środku - jasnoniebieski kolor. Z zewnątrz pomalowana wtórnie bo w niektorych miejscach przeswituje niebieski kolor. Moje pytania:

1. Jak usunąć wierzchnią warstwę farby nie uszkadzajac  tej pod spodem. Nie wiem czy z wierzchu jest również emaliowana.

2. Proszę o wszelkie inne informację na temat tej menażki.  Chodzi mi o kolorystykę,  dlaczego niebieska, czy były one stosowane powszechnie przez żołnierzy czy może jakieś jednostki pomocnicze?

20190624_095831.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

Tego środka raczej w casto nie dostaniesz. Poza tym jest bardzo drogi. Rozpuszczalnik nitro może nie zadziałać tak dobrze jak aceton. możesz na początku spróbować delikatnie zmywaczem do lakieru do paznokci na bazie acetonu. 

Link to comment
Share on other sites

Teorie mogą być różne. Albo zardzewiało, i ktoś pomalował zieloną farbą (tylko po co?), albo Niemcom, zwłaszcza w końcówce wojny brakowało menażek, więc dorwali niebieską i przemalowali. Zwłaszcza w okopach, ziemiankach itp. znaleźć można różne cywilne rzeczy, które żołnierze ściągali z okolicy.

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information