Skocz do zawartości

Zdjęcie naszego samolotu - część 34


Rekomendowane odpowiedzi

Nie tak szybko, panie Rysiu.

Betonka we Wrzeszczu była tylko przed zabudowaniami dworca i przed hangarami. Tu w tle są jakieś stogi, więc te samoloty mogły stać gdzieś na skraju lotniska, które pomimo formalnego statusu lotniska cywilnego wykorzystywane było jako tranzytowe - czyli wojskowe też miały tam prawo lądować.

To jednak MOŻE być Wrzeszcz. Chociaż intryguje mnie ten rządek ciężarówek w tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jakby to nie była fotografia podpisane przez Niemca. Po niemiecku Gdańsk-Wrzeszcz byłoby Danzig - Langfuhr (to nazwa urzędowa), a tutaj jakby pisał to ktoś silący się na niemczyznę, ale ówczesnej nazwy dzielnicy już nie użył. Użył za to spolszczonej.
To wg mnie fotka z polskiego albumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KayFranz napisał:

Nie tak szybko, panie Rysiu.

Betonka we Wrzeszczu była tylko przed zabudowaniami dworca i przed hangarami. Tu w tle są jakieś stogi, więc te samoloty mogły stać gdzieś na skraju lotniska, które pomimo formalnego statusu lotniska cywilnego wykorzystywane było jako tranzytowe - czyli wojskowe też miały tam prawo lądować.

To jednak MOŻE być Wrzeszcz. Chociaż intryguje mnie ten rządek ciężarówek w tle.

1.Betonowanie płyty lotniskowej trwało cały czas  podczas istnienia lotniska. Najwięcej wybetonowano i nie chodzi tu o teren przed zabudowaniami dworca i przed hangarami ale o płytę startową w latach 1929 -1931 (w 1926 wybetonowano plac przed hangarem a w 1927 został przedłużony i płyta betonowa obejmowała całą jego długość).

2.Datowanie 1934 r. ? To już okres w WMG ostrego działania hitlerowców i NSDAP i nie sądzę by na taki postój aż tylu polskich samolotów wojskowych pozwolono

Wg mnie zdjęcie nie ma żadnego związku z Gdańskiem (WMG) i jego lotniskiem.

Aha - w moim pierwszy wpisie nie napisałem, że są to Potezy XXVA2 ?

Zainteresowanych odsyłam do książki M.Bakuna -  "Lotnictwo na Ziemi Gdańskiej 1910-1945" (Toruń 2012)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie