Skocz do zawartości
  • 0

Mundur II RP


rav1982

Pytanie

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to Kazimierz Przystup ur. w 1902 roku. Weteran wojny 1920 roku, zamordowany w dniu 8.02.1943 przez okupanta (podobno wzięty do niewoli jeszcze w '39 w Modlinie lub okolicy). Tyle wiem, a chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kolego, to jest dokładnie ta odznaka. Przy okazji odnalazło się jeszcze kilka innych.
No i fakt jest też taki, że nikt z żyjących nie wie co się z nim stało ani skąd wzięła się data śmierci na symbolicznym grobie.
Napiszę do Łambinowic, może faktycznie coś podpowiedzą. A jeśli nie? Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz to wrzuć zdjęcia innych odnalezionych odznak, to dużo pomoże w ustaleniu przebiegu służby wojskowej (przy założeniu że wszystkie te odznaki należały do jednego człowieka). Może zachowały się jeszcze inne fotografie w tym wykonane w niewoli (a było to częste wśród jeńców wojennych, oprócz jeńców rosyjskich). Było by to bardzo pomocne w ustaleniu obozu jenieckiego albowiem wszystkie fotografie wysyłane do domu" przechodziły przez cenzurę obozową i w większości były stemplowane. Oprócz Łambinowic możesz jeszcze spróbować napisać do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ewentualnie do Centralnego Archiwum Wojskowego, do CAW-u oczywiście tylko w sprawie przedwojennego przebiegu służby wojskowej. Tu sprawa jest łatwiejsza ponieważ masz dane co do daty urodzenia, udziału w wojnie polsko-bolszewickiej, odznaczenia Medalem pamiątkowym za wojnę 1918-1920", przydziału służbowego (1 Pułk Artylerii Ciężkiej) oraz hipotetycznego stopnia wojskowego w chwili wybuchu wojny w 1939 r. A więc jeśli Kazimierz Przystup na fotografii ślubnej jest w stopniu plutonowego czyli podoficera zawodowego (mundur wskazuje iż fotografię wykonano po 1930 r.) to przy założeniu iż w latach późniejszych nie odszedł z wojska to w 1939 r. zasadniczo powinien być w stopniu ogniomistrza (sierżanta) choć nierzadko zdarzały się przypadki pozostawania w stopniu plutonowego po 10 i więcej lat, aczkolwiek niezbyt już częste pod koniec lat trzydziestych i to w przypadku podoficera zawodowego mającego na ten czas 37 lat. A więc jeśli możesz to dodaj zdjęcia pozostałych odznak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna drobnostka" co do przedwojennej służby wojskowej. Odznaki pamiątkowej danej jednostki czyli w tymże przypadki 1 PAC-u nie otrzymywało się ot tak sobie, nawet w przypadku żołnierza zawodowego. Każda odznaka posiadała swój regulamin, kolejny numer indywidualny i legitymację a odznaczony nią żołnierz musiał nienagannie przesłużyć w pułku określony okres czasu. Zasadniczo odznaki emaliowane przyznawane były oficerom, zaś wersje jednolite" szeregowym, czyli według ówczesnej klasyfikacji podoficerom i szeregowcom (kanonierom w artylerii). Jak było w przypadku 1 PAC-u oraz czy istniały dwie wersje odznaki 1 PAC-u czyli oficerska" i żołnierska" tego nie wiem. Pozdrawiam i życzę owocnych dalszych poszukiwań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te odznaczenia udało się odnaleźć, na pewno wszystkie są po Kazimierzu.
O zdjęciach jeszcze nic nie wiem, ale postaram się czegoś więcej dowiedzieć.
W rodzinie nie ma już nikogo, kto zanł by jakieś sczegóły dotyczące Kazimierza i to jest problem. Nikt nawet nie wie, skąd wzięła się dokładna (dzienna) data śmierci na jego grobie. Muszę jeszcze pogrzebać w tym temacie i nie pozwolić, żeby odszedł już w całkowite zapomnienie.
Edmundo bardzo Ci dziękuję za wszystkie bardzo cenne rady. Ale myśl dalej, obyś jeszcze wpadł na jakiś dobry pomysł odnośnie Kazimierza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od góry
Medal Pamiątkowy Za Wojnę 1918-1920;
Brązowy Krzyż Zasługi (1923-1938 nadano 93558 krzyży brązowych);

Odznaka Pamiątkowa 1 PAC=prawo do uzyskania odznaki mieli oficerowie i szeregowi, którzy pozostawali w szeregach pułku w czasie działań wojennych od 1 listopada 1918 do 21 marca 1921 roku na froncie co najmniej przez 3 miesiące lub w formacji poza frontem przez rok. W czasie pokoju wymagana była służba przez dwa lata dla nadań oficerskich lub rok dla szeregowych-na wniosek d-cy baterii.
Oficerowie otrzymywali odznaki srebrne, oksydowane, z emalią.
Szeregowi-odznaki mosiężne, srebrzone, bez emalii.

dalej:
Medal Za Długoletnią Służbę-brązowy;

Krzyż Niepodległości (1930-1938 nadano 35258). Odznaczenie w hierarchii wartości umiejscowione było przed Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (IV klasa OOP).

C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Udało nam się nawet znaleźć tą odznakę. Ciekawi mnie jedno, skoro był wzięty do niewoli w '39, to co działo się z nim do '43... Data śmierci na jego grobie to 8.02.1943 z dopiskiem zamordowany przez okupanta". Grób jest symboliczny ponieważ rodzina nigdy nie odzyskała ciała. Macie pomysł jak można ustalić co się z nim stało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego rav1982 czyli jak dobrze zrozumiałem ta odnaleziona odznaka to jest ta odznaka pamiątkowa 1 PAC którą to człowiek z fotografii miał na mundurze w chwili wykonywania powyższej fotografii. Jeśli tak to moje gratulacje. Co do dalszych poszukiwań to może warto napisać do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Może tam mają jakieś dane odnośnie pobytu w niewoli. Z drugiej strony z tego co piszesz to nie wiadomo czy zginął z rąk okupanta podczas pobytu w obozie jenieckim (stalagu) czy też podczas prac przymusowych (jeńcy szeregowi a do tych zaliczali się także podoficerowie który to nierzadko zwalniani byli ze stalagów do pracy w rolnictwie i przemyśle na terenie Rzeszy) czy też zwolniony został i powrócił do domu po czym powtórnie został aresztowany a następnie zamordowany. To tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie