Jump to content
Sign in to follow this  
pumpernikiel

Historia Żyda, który został uratowany przez AK.

Recommended Posts

niewygodne.info.pl piątek, 6.07.2018 r.

Historia Abrama Taubera - Żyda uratowanego przez AK, który po wojnie został szefem UB w Chodlu.

Ta historia pokazuje, że w sprawie relacji polsko-żydowskich - szczególnie w okresie powojennym - nie może być mowy o prostej, zero-jedynkowej narracji. Tak jak byli źli Polacy wydający Niemcom ukrywających się Żydów, tak i byli też ukrywający się Polacy mordowani przez komunistycznych oprawców, wśród których większość stanowili Żydzi. Abram Tauber w czasie wojny był ukrywany przez żołnierzy Armii Krajowej. Gdy wojska radzieckie pojawiły się w okolicach Lublina przeszedł na ich stronę. Wkrótce później został szefem UB w Chodlu i osobiście zamordował 4 żołnierzy AK.

Abram Tauber z racji swojego żydowskiego pochodzenia nie miał łatwego życia pod niemiecką okupacją. Musiał się ukrywać. Pomagali mu w tym żołnierze AK pod dowództwem majora Hieronima Dekutowskiego (ps. apora"). Wiele razy mógł on liczyć na schronienie w lokalizacjach kontrolowanych przez aporczyków".

W drugiej połowie 1944 roku, kiedy żołnierze sowieccy opanowali tereny Lubelszczyzny, Tauber postanowił przejść na ich stronę. Uznał, że zagrożenie dla jego życia będzie dużo mniejsze, gdy przedostanie się na tereny, z których Niemcy zostali wyparci.

Już na początku 1945 roku Tauber zostaje mianowany dowódcą posterunku MO i szefem UB w miejscowości Chodel. Jako szef tej komunistycznej jednostki skontaktował się on z czterema żołnierzami AK, których znał z okresu ukrywania się przed Niemcami (jeden z nich miał go ratować bezpośrednio). Żołnierze ci poszli na spotkani zupełnie dobrowolnie i bez broni. Nie wykluczone, że byli przekonani, iż uratowany przez nich wcześniej Tauber będzie chciał się wobec nich jakoś odwdzięczyć, postawi wódkę czy też udzieli kilku dobrych rad na nową rzeczywistość.

Co się okazało w rzeczywistości? Spotkanie z Tauberem było klasyczną UB-ecką zasadzką. Tauber kazał ich najpierw związać drutem kolczastym, a następnie osobiście wszystkich zastrzelił.

Na wieść o tym do konspiracji postanowił wrócić Hieronim Dekutowski (apora"). Zorganizował on grupę kilkudziesięciu polskich żołnierzy i - w ramach odwetu za czyn Taubera - w nocy z 5 na 6 lutego 1945 r. rozbił on posterunek MO/UB w Chodlu. Grupa Dekutowskiego nie znalazła jednak na miejscu Taubera. Według relacji jednego z zaporczyków" Stanisława Wnuka (ps. Opal") Tauber został wkrótce przeniesiony do szczecińskiego UB. Finalnie miał on później wyemigrować do Izraela.

Wrzucam ten kamyczek do ogródka", aby pokazać, że - wbrew temu co twierdzi instytut Yad Vashem - historię antysemityzmu i antypolonizmu mogą się czasem przenikać i przeplatać. Abram Tauber był niewątpliwie ofiarą antysemickiej polityki nazistowskich Niemiec. Gdy jednak tylko nadarzyła się ku temu okazja został funkcjonariuszem zbrodniczego reżimu, dla którego wrogiem numer 1 byli walczący o wolność Polacy.

Źródło: Hieronim Dekutowski apora" (Historycy.org)
Źródło: Wymiar sprawiedliwości antykomunistycznego podziemia zbrojnego w Inspektoracie AK-WiN Lublin 1945-1947 (bibliotekacyfrowa.pl)
Źródło: Hieronim Dekutowski (Wikipedia)

http://niewygodne.info.pl/artykul9/04474-Historia-Abrama-Taubera.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites
poprawiłem tytuł- Żyda wielkiej litery", bo to raczej o pochodzenie a nie o religię chodzi


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 17:33 17-07-2018

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie przesadzajmy z tą wielką literą, wystarczy duża a i tak pewności nie ma. Na wielkość trzeba zasłużyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja, podobnie jak większość Użytkowników Forum już się do twojego trollowania przyzwyczaiłem.
Tyle, że twoja niewiedza nie jest powodem, aby niezgodnie z zasadami mowy ojczystej lub niemerytorycznie pisać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Powiedział ojciec wszystkich trolli, może byś tak czasem na swoje teksty spojrzał trochę mniej subiektywnie. W moim oku źdźbło dostrzegasz a w swoim belki nie zauważyłeś, wasza trollowska mać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiem, że nie wiesz, ale:
- Żyd, jako określenie pochodzenia
- żyd, jako wyznawca określonej religii.

Jednocześnie, w momencie, gdy przyjął taka a nie inną ideologię partyjną, z wyznaniem brał rozbrat- zostaje ylko" Żyd, jako etniczność.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i masz. Twoja ostatnia wypowiedź wyczerpuje w całości znamiona czynu zabronionego określanego mianem trollingu.

Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych, polegające na celowym wszczynaniu kłótni.

O żesz ty. Popraw się, bo ksiądz ci nie da rozgrzeszenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
żyd to żyd.
Czy z małej czy z dużej to wiadomo o co chodzi.
Obywatel Izraela,bądź ich przodek:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
hm...a ja myślałem (głupi), że żyd (przez małe ż) to stan umysłu, ewentualnie swiatopoglad.....kiedyś w podstawówce mówiło się do jedzącego kanapkę na przerwiedaj gryza, nie bądź żyd (przez małe ż)"........ :P:P:P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Była jeszcze gra w Żyda, polegająca na wbijaniu scyzoryka w ziemię, gdy nóż trafił w kamień, mówiło się Żyd i miało się dodatkowy rzut. I wszystko było z małej litery, ech człowiek był niewykształcony i nieświadomy znaczenia dużych liter w języku ojczystym, a co ciekawe w ogóle mi to nie przeszkadzało.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panowie. Zwróćcie uwagę jak jeden nie żyjący już Żyd potrafi was skłócić i postawić po dwóch stronach barykady. Mam moc nawet pośmiertną szkoda tylko, że tą złą ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po co nam żyd do skakania sobie do gardeł.... http://menway.interia.pl/historia/news-gangi-powstania-warszawskiego-gdy-inni-walczyli-oni-kradli,nId,2607667

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kiedyś za rozpowszechnianie niemieckich treści golili na łyso. Pacz pan jak się pozmieniało.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ojtam ojtam zaraz wszędzie ten +"... Nie zaden +" ani -" trylko ignorancja albo ślepota i tyle. Była jest i zawsze będzie i do tego będzie się miała dobrze:) Temat z interii nie nowy i dla tych co sie odrobinę chocarz interesuja historią znany doskonale. A swoja droga nic nadzwyczajnego. Kazde wojsko tak robiło, robi i robić będzie, obojętnie czy się to kumuś podoba czy nie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gangi powstania warszawskiego. Gdy inni walczyli, oni kradli


a dzisiaj dzieci, wnuki tych z gangów ośmiorniczki jedzą, biorą udział w dzikiej reprywatyzacji, roztrwonili majatek po PRL, no i bronia demokracji i konstytucji.......

...nie upadnie jabłko daleko od jabłoni.......

jak widać od PW potrafili sie ustawić.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
no bo jezeli interia wypisuje fantasmagorie, to kto mi zabroni tworzyć takie ????:P:P:P

no...Yeti może....o tym nie pomyslałem....:P:P

Share this post


Link to post
Share on other sites
wirakocza (500 / 6) 2018-07-19 08:46:49

a dzisiaj dzieci, wnuki tych z gangów ośmiorniczki jedzą, biorą udział w dzikiej reprywatyzacji, roztrwonili majatek po PRL, no i bronia demokracji i konstytucji....... "

Z ciekawości- ile kosztuje kg ośmiorniczek, a ile minuta nagranych rozmów z nowego muzeum?

Share this post


Link to post
Share on other sites
wszak napisałem że to fantasmagoria... a pije do tego że notorycznie powtarzane kłamstwo z czasem staje sie obowiązujaca prawdą"

a co do osmiorniczek....nigdy tego w gebie nie miałem...ja prosty człowiek jestem (pełen kompleksów, o zaściankowych pogladach przeszytych nocjonalizmem,fobiami).....czasami tylko kosztuję świntucha z ASF, a bywa że i mirabelki zagryzam szczawiem na przednówku....:P:P

Share this post


Link to post
Share on other sites
rokita6661 (124 / 12) 2018-07-19 08:31:00

Temat z interii nie nowy"

Pewnie, że nie nowy. Tylko jak umiera ci ktoś bliski, to nie piszesz, że była stara i w brudnej sukience. Na Wołyniu, też różne rzeczy się działy, ale bezmiar okrucieństwa i cierpienia jest tak wielki, że nie jest istotne, nie równoważy tego fakt, że ktoś komuś ukradł grabie. Podobna historia jest z PW. Tu nie chodzi o ignorancję czy ślepotę, tu chodzi o przyzwoitość i szacunek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przyzwoitośc i szacunek zostaw tym razem z boku, bo to sprawy oczywiste. Tu chodzi o to, ze nowe tendencje sa takie, ze my to jesteśmy kryształowi i cudowni i wpsniali i normalnie rycerze w srebrzystych zbrojach takich że Ironaman wymięka... i niektórzy się dziwią potem, ze tak nie jest. Że i my - tak jak kazdy- ma za uszami swoje. Jakiś czas temu do pracy przynosiłem koledze który pochodzi z USA i co tu kryc jest synem Narodu Wybranego opracowania dotryczące żagwi i 13 i ogólnie powstania w gettcie. Dla niego była to kompletna nowość. Tak samo dla wielu naszych:)
nowością raptem stał się fakt, ze my to nie tacy kryształowi wcale,albo właśnie wprost przeciwnie - my to same ideały tylko nas oczerniają. O to chodziło w mojej wypowiedzi.

A co do tematu samego wątku, czyli Zyda uratowanego przez AK... Znałem kiedys takiego pana, który był systemowym antysemitą, bo nie mógł wybaczyć Żydom bierności i poddania się losowi i komunistycznego spaczenia. Zawsze o to sie spierał ze swoim przyjacielem, z którym dzielił się jednym kocem w lesie, z którym razem dostali wyrok śmierci w latach 50-ych i z którym wspólnie budował PKiN w ramach socjalistycznej resocjalizacji. Ten facet przed wojna nazywał się Abraham Zelwer (moge to napisac, nie obrazi sie na pewno) a po wojnie Andrzej Zelwerowicz, Kolejny Żyd uratowany przez AK... Tyle ze inny niz Tauber.

O to mi chodzi i zawsze to podkreslam na tym forum, ze gdy rozum spi i budza się demony nikt nie jest kryształowy, w gruncie rzeczy dobrem staje się czasem wybór mniejszego zła - mniejszego ale zwykle jednak zła.


Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information