Skocz do zawartości

Wieże spadochronowe w okresie międzywojnia.


Rekomendowane odpowiedzi

Pokazana wyżej wieża w warszwskim Parku Praskim otwarta została w 1937 roku. Wlaścicielem jej był Kolejowy Okręg LOPP. Miała 28 m wysokości, skakano z 20 metrów. Pod kierunkiem Juliana Gębołysia wyszkoliło się nie mało skoczków, wśród nich min. przyszli żołnierze 1 SBS " Sosaba".

Podczas okupacji wieża popadła w ruinę. W 1944 roku jej kikut Niemcy odremontowali i funkcjonowała ona jako osłona przeprawy wiślanej, z wielolufowym działkiem pplot. zamontowanym na jej pomoście.

Po wojnie wieża została wyremontowana przez Ligę Lotniczą. Do polowy lat sześćdziesiątych odbywały się szkolenia. Ostatecznie " poszła na żyletki" w 1975 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 283
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mieszkam 0,19 rzutu beretem od Młocin, ale o wieży na Młocinach nie słyszałem. Mój ojciec (człowiek lotnictwa) był w jakiejś mierze związany z byłym lotniskiem na Młocinach, ale o wieży jakoś mi nie wspominał.

Czyżby to była kolejna wieża nie należąca do LOPP? Przez kogo w takim razie byłaby ufundowana? Jeśli to są faktycznie Młociny to kanałek widoczny na zdjęciu może być Potokiem Bielańskim, który w szczątkowej formie istnieje do dziś - częściowo na powierzchni, częściowo wkopany pod ziemię z powodu urbanizacji.

Może tak spróbowalibyśmy dokładnie policzyć, ile w II RP było wszystkich wież spadochronowych, nie tylko tych LOPP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autokorekta.

Na poletku zawodowym współpracowałem kiedyś z niezmiernie u nas cenionym varsavianistą Jarosławem Zielińskim. Urząd Dzielnicy Warszawa Bielany poprosił go o opracowanie historyczne na temat Bielan i opublikował on to samo zdjęcie z wieżą spadochronową i podpisane, że ten kanałek to rzeczka Rudawka. W takim razie to przesuwa wieżę w stosunku do mojej wcześniejszej teorii. Przesuwa ją o ok. 2,3 km na wschód, czyli w stronę centrum Warszawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie tą z Młocin znalazłem w wymienionym przez Ciebie opracowaniu, ale niestety nie znalazłem kiedy ona była stawiana. Doszukiwałem się jej związków z bielańskim CIWF, ale potwierdzenia nie znalazłem...

Pewnie, trzeba je policzyć. Mamy zasadniczą mapkę, do niej doszły dwie wojskowe w Ostrowi i Grudziądzu, oraz LOPP w Zamościu. Teraz doszła trzecia warszawska na Młocinach ( jeśli uzyskamy kiedyś potwierdzenie, że zbudowana została przed wybuchem wojny).

Znalazłem jeszcze jedną warszawska wieżę na zdjęciu powojennym, ale brak potwierdzenia, czy jest przed, czy powojenna...

lot wieaz wwa.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej jest zdjęcie z wieży spadochronowej na Młocinach. Wspomniane w podpisie ulice Jana III i Marii Kazimiery dziś nie istnieją. Ocalała tylko ulica Kiwerska. Ponieważ to są moje rejony, gdzie włóczę się z moją labradorką to twierdzę, że ta wieża musiała stać mniej więcej na Kępie Potockiej, przy Kępie Potockiej, albo w miejscu zbliżonym do dzisiejszego Parku Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego.

 

Tu jest wątek forum poświęcony tej wieży i jako wieczny włóczykij po tej okolicy zgadzam się z tamtejszymi forumowiczami http://forum.gazeta.pl/forum/w,296,12919022,12919022,Wieza_spadochronowa.html

 

No i pytanie, czy ona jest przed-, czy powojenna? Jako człowiek Aeroklubu, „raczej” nie od dziś nie słyszałem,  żeby po wojnie jakoś specjalnie szanowano szkolenie spadochronowe z wież, tylko jednak to bardziej prawdziwe.

 

72661021_wieaMociny.thumb.jpg.f939f76ff2cd92326ef63eb10fc1d71a.jpg

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, formoza58 napisał:

Znalazłem jeszcze jedną warszawska wieżę na zdjęciu powojennym, ale brak potwierdzenia, czy jest przed, czy powojenna...

lot wieaz wwa.JPG

Ta wieża jest raczej powojenna. Dwa lata temu moja firma dokładnie w tym miejscu miała partnera biznesowego. Ta wieża jest w stolicy zwana wieżą przy ul. Wioślarskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Bardzo ciekawy wątek - zwłaszcza, że zebraliście tyle zdjęć wież spadochronowych w jednym miejscu.

Jeśli chodzi o SPP.

W 1937 szkoleniem spadochronowym I stopnia objęto podchorążych Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej i Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Wprowadzono je również w niektórych szkołach podoficerskich. Na terenie „podchorążówek” znajdowały się wspomniane już wcześniej wieże spadochronowe.

Przykładowo, w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie, jeden z takich kursów trwał od 15 października 1937 r. do 20 marca 1938 r. Program Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu przewidywał, w 1938 r., 20 godzin na przedmiot: spadochroniarstwo (po dziesięć godzin na I i II roku nauki).

Kursy spadochronowe zostały wprowadzone w szkołach wojskowych, jako element dodatkowego szkolenia z wychowania fizycznego. Podchorążowie, w ramach czterotygodniowych zgrupowań sportowych, organizowanych w okresie wakacyjnym mieli do wyboru również inne kursy, jak na przykład kajakowe czy szybowcowe, organizowane poza macierzystymi szkołami. Wybrani podchorążowie, po ukończeniu ostatniego, III roku szkoły, mogli również uczestniczyć w kursach spadochronowych
II stopnia organizowanych w Legionowie. Na terenie SPP znajdowało się również szybowisko, rozlokowane niedaleko wieży spadochronowej.

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Na poprzednich kadrach " króciutka" cosik, a tak wyglądała w całej okazałości. Zbudowana staraniem Sekcji Szybowcowej  przy Szkole Podchorążych dla Podoficerów miała być najwyższą, 39 metrów. Ustawiona została niedaleko szkoly, przy obecnej ulicy Czerkaskiej.

bydg0.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie