Skocz do zawartości

Polskie Pociągi Pancerne okiem korespondentów wojennych.


Rekomendowane odpowiedzi

No, poukrywane zdjęcia. Trochę słabo czytelne napisy- jadalnia oficerska "Śmiałego". Drugie zdjęcie przedstawia wnętrze wagonu artyleryjskiego-bocznego regularnego pociągu pancernego P. P. 4 "Hallerczyk" ( edycji krakowsko-nowosądeckiej) i ze słowem "improwizowanym" bym polemizował. Ta i kolejne powstały w oparciu o opracowane plany konstrukcyjne.

Jadalnia oficerska. Śmiałego.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie są to zdjęcia, znane w naszym wątku. Może po świętach wpadnę i udokumentuję działy wystawy . Być może uzupełnią, tak usłyszałem, gdy spotkałem dwóch organizatorów, przy " uzbrajaniu" drezyny.

 ----------------------------------------------------------------------------

Z wystawy, większa rozdzielczość od zamieszczonej przez Ciebie. Tutaj na rękawie kurtki jednego z załogi " Śmiałego" naszywka odznaki PP. nie pociągu.

pp smialyy.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udokumentowałem tego zdjęcia, widocznie było mi znane. Ale jak obiecałem, po świętach wpadnę tam i zrobię w tym wątku szczegółowy przewodnik.

   -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jest na wystawie jedno ze znanych zdjęć " Hallerczyka", ale przy dużej rozdzielczości dopiero zauważyłem napis " armata 1". Czy to wagon artyleryjski? I czy obok niego, to również artyleryjski?

pp hal1.JPG

pp hal2.JPG

pp hal3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwała Twórcom wystawy o polskich pociągach pancernych w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, jednak nie wszystkie podpisy pod zdjęciami  są prawidłowe i można by je było zmienić np. podpis pod tym zdjęciem podaje, że "Śmiały " stoi na stacji we Lwowie. Już około 10 lat temu udowodniono, że to jest na dworcu kolejowym w Tarnowie. Możliwe, że to jest moment odpoczynku lub moment "ruszenia" w dalszą drogę do Wilna (czyli to zdjęcie zostało wykonane pod koniec marca 1919 r.).

Śmiały 6 na dworcu w Tarnowie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję, ale powinno być umieszczone także nazwisko autora! Z innej beczki: bydgoski PZ 22 ma prawie identyczny wagon artyleryjski jak na Twoim rysunku. Stąd wniosek, że ten rysunek przedstawia "Danutę" w marcu1920 r. gdy w ramach reperacji wojennych w styczniu 1920 r. od Niemców otrzymaliśmy parowozy oraz wagony bojowe, pochodzące z różnych niemieckich pociągów pancernych okresu pierwszej wojny światowej.

P.Z. 22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny całkowicie nieprawdziwy podpis. "Pierwszy Marszałek" to klasyczny sormowski (zresztą jest jego zdjęcie na wystawie), a tutaj na zdjęciu jest sowiecki BP No 45, zdobyty przez Polaków, jednostka  w trakcie budowy, nie jest to 1920 r. lecz wrzesień 1919 r. i niei pod Warszawą, lecz ma stacji kolejowej Ziabki ( lk. Mołodeczno-Połock).

1573408544-dsc09848.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to zdjęcie również było w naszych wątkach z Twoim rzetelnym opisem. Widać, że organizatorzy nie bardzo czytali ? Trzeba by zobaczyć kontakt w Muzeum Kolejnictwa, ustalić organizatorów i  trochę im pomóc. Ta wystawa będzie przecież trwała przeszło trzy miesiące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie