Skocz do zawartości

Polskie Pociągi Pancerne okiem korespondentów wojennych.


Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem kiedyś w sieci opis z zarysu historii 14 Pułku Piechoty, dotyczący zdobycia sowieckiego " Komunista" min. przez " Groźnego":

   Sowiecki pociąg pancerny "Komunist" podjeżdzał codziennie pod Ludwigpol, skąd ostrzeliwał polskie pozycje.
     Dnia 16 marca 1920 roku załoga polskiego pociągu pancernego "Groźny", pod osłoną 11-ej kompani14-go pułku piechoty, zorganizowała wypad w celu zdobycia nieprzyjacielskiego pociągu.
     Nad ranem, gdy "Komunist" podjechał pod stację, załoga "Groźnego" zniszczyła za nim mostek a 11-a kompania zasypała nieprzyjaciela ogniem. Pomimo olbrzymich wysiłków załoga " Komunista" nie zdołała naprawić zerwanego mostu, postanowiła więc drogo sprzedać swą wolność i życie: odwagę ich wzmocniło ukazanie się drugiej sowieckiej pancerki idącej "Komunistowi" na pomoc. Rozpoczęła się zażarta walka.
     Dowódca 11-ej kompanii, porucznik Lewcio, widząc, że nie poradzi sobie z "Komunistem" zażądał posiłków z pułku. Otrzymał je w postaci II batalionu 14-go pułku piechoty i 6-ej baterii 4-go pułku altylerii polowej, która zatoczywszy działa na polance w lesi, otworzyła ogień w kierunku zbliżającej się drugiej pancerki sowieckiej, przez co zmusiła ją do odwrotu. Jednocześnie II batalion 14-go pułku piechoty zaatakował "Komunista".
     Po zmuszeniu do wycofania się drugiego sowieckiego pociągu pancernego 6-a bateria celnym strzałem rozbiła "Komunistowi"lokomotywę, co ostatecznie przygnębiło ducha obrońców. Zaczęli się więc wycofywać do lasu, zostawiając pociąg w rękach zwycięzców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim artykule autor książki " Z pamięci Bieszczadnika. Bieszczady w latach 1918- 1939" P. Witold Mołodyński wspomina  swojego stryja, pchor. Władysława Mołodyńskiego, walczącego min. w artylerii na pokładzie " Groźnego" w czasie kilkudniowych zażartych walk  o zdobycie Olewska. Czy ktoś ma wiedzę odnośnie walk pociągu o to miasto? Ja mam tylko wspomnienie szeregowego artylerzysty tego pociągu. Na tyle epizodyczne aby poznać szczegóły, na tyle tragiczne, aby zamieszczać ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do Olewska... Miasto zajęła kawaleria, potem w dokumentach nic się nie działo. Przez wiele dni w raportach było, że na tym odcinku " spokój". Potem na kilka dni się zagotowało, przez trzy dni bolszewicy atakowali zaciekle. Wtedy własnie wydatnie pomógł " Groźny". Tyle, ze jak szukam konkretnych polskich jednostek piechoty biorących wtedy udział w walkach, nie mogę ustalić. Wiadomo, że Hallerczycy, ale jaki pułk? Można by poszukać w jego zarysie historii wojennej. A tu, jak wspomniałeś cisza sza. Wspomniany przeze mnie artylerzysta z " Groźnego" wspomina bolszewicki taraszczański pułk, który dotarł najbliżej pociągu i "...został prawie wybity w pień". Będę musiał jeszcze chyba poszukać po rosyjskich źródłach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokotorowy pociąg pancerny P.P.22 "Groźny" został przydzielony do GO Kopczyńskiego. Wiem, że jakieś "papiery" tej Grupy są w Rembertowie."Zarysy"... - małe broszurki - ich pełne wersje 300-500 stron w Rembertowie.                                                                              Znalazłem w Rembertowie taką notatkę: Olewsk 19.XII.1919 r. "Dowództwo "Groźnego" prosi o przydzielenie 1 lub 2 armatek 37 mm M.16, bo załoga pp jest użyta jako samodzielny oddział piechoty".

Olewsk 002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta notatka z 12 grudnia, to już po harataninie, która miała miejsce na przełomie sierpnia i września...

Wspomniany artylerzysta wspomina o 270 pociskach wystrzelonych z 2 dział w ciągu 20 minut. Po tej " łaźni" bolszewicka piechota nie wytrzymała i po kontrataku naszych wycofała się z Olewska, zaścielając pole bitwy obficie trupami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie