Skocz do zawartości

Polskie Pociągi Pancerne okiem korespondentów wojennych.


Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest P.P.10 "Pionier-szeroki" (eks  petlurowski "Pomsta"), lecz "pancerny składak"- P.P.21"Postrach". Był  on złożony z 2 szerokotorowych jednostek- tzw. "pancerek": "Postrach Nr 1" (eks sowieckiego BP 104 im.Libknechta", zdobytego 12 sierpnia 1919 r. - Równe, który  otrzymał zatwierdzoną nazwę i numer P.P.21 "Postrach". W dniu 6 grudnia 1919 r. został przejęta petlurowska  "pancerka" "Wilna Ukraina", która otrzymała polską nazwę "Postrach Nr 2" (czasami  także jako "Postrach II"). Zgodnie z rozkazem NDWP utworzono  jeden silny skład o nazwie P.P.21 "Postrach", który później zgodnie z rozkazem został przemianowany na  P.P.21" Gen. Listowski".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieściłem to zdjęcie z premedytacją, z opisem zawartym przy nim  na wystawie, ponieważ kiedyś  malowałem akwarelkę PP. 21 " Generał Listowski" i patrząc na wagon artyleryjski i lokomotywę przypomniałem sobie nasze dawne dyskusje w tym temacie. Nie raz , zresztą ? Warto by więc może przekazać organizatorom wystawy, aby na jej początku zmienili opis?

pp pionier szer b.JPG

pp pionier szer c.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, tylko kto posłucha  i  to zmieni? Istnieją TYLKO 2 zdjęcia pociągu  P.P.21 "Gen. Listowski". Jest także możliwe, że rozkaz rozkazem, a życie swoje i może istniał poc.panc. "Gen. Listowski" jako jednostka 2-częsciowa?  Relacja dowódcy poc.panc. "Gen. Listowski", por. Zygmunta Toczyskiego, nie zachowała się w Archiwum w Rembertowie.

050 Postrach II - Kopia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tam byłem i akurat spotkałem dwóch  organizatorów niosących " maszynkę" do atrapy  " Tatry", aby zainstalować przed dzisiejszym otwarciem. Pogadałem z nimi trochę i dowiedziałem się , że min. można donieść od siebie pamiątki i materiały do ekspozycji lub uzupełnić opisy. W tym miesiącu tam na pewno jeszcze będę, to opis PP.21 im " odkrecę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie, miałbym "chrapkę",  ale cena zaporowa. Parę lat temu na forum rosyjskim podałem informację, że "Gen. Dowbor"  to w istocie "Chunchuz "No 1. Napisali, że jest to "fantastyczna" hipoteza i nie jest zgodna z  ustaleniami rosyjskich autorów. To zamieszczone przez Ciebie zdjęcie po raz pierwszy pokazuje wagon "Dowbora" z lewej strony i ta "łatanina" No 1 jest widoczna.

Rozbity No 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie przybyło w trakcie trwania wystawy. Mnie wczoraj coś " tknęło" , pojechałem i ... miła niespodzianka ?  Lepiej późno, niż wcale, Krzysztof, a  ile jeszcze takich " Perełek" nas spotka. Np. to zdjęcie i niedawno  w Allegro nieznana do tej pory odsłona " Dowbora"...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie