Skocz do zawartości

Polskie Pociągi Pancerne okiem korespondentów wojennych.


Rekomendowane odpowiedzi

Ja z kolei mam pytanie, dotyczące  PP.8 "Wilk"

Zamieszczam zdjęcie z Torunia, z lutego 1920 roku. Widoczne wagon bojowy z " maszynkami", między nimi otwór. Czy na KM, czy działko? Takich wagonów było w składzie dwa.Od lewej widoczny wagon ( tego rodzaju również dwa w składzie), bez stanowisk ogniowych. Wagony szturmowe?

pp wilk luty 20r.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2019 o 21:39, Krzysztof115 napisał:

Klatka z filmu - pociąg pancerny "Karmeluk" sprzymierzonej armii ukraińskiej, zbudowany w Stanisławowie we wrześniu 1920 r.

Ukraiński 1920.jpg

Cześć
Martwi cię dziennikarz Taras Zen z Iwano-Frankowska. Piszę tę wiadomość za pośrednictwem tłumacza Google, dlatego z góry przepraszam za wszelkie błędy w tekście.
Na forum 4 grudnia 2019 r. Opublikowałeś zrzut ekranu wideo pociągu w Stanisławowie w 1920 r.
Przeszukuję i zbieram filmy z moim rodzinnym miastem Stanisławem. Czy masz ten film? Jeśli tak, czy można to jakoś obejrzeć?
Czy Stanislav pojawia się w tym filmie?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, formoza58 napisał:

Ja z kolei mam pytanie, dotyczące  PP.8 "Wilk"

Zamieszczam zdjęcie z Torunia, z lutego 1920 roku. Widoczne wagon bojowy z " maszynkami", między nimi otwór. Czy na KM, czy działko? Takich wagonów było w składzie dwa.Od lewej widoczny wagon ( tego rodzaju również dwa w składzie), bez stanowisk ogniowych. Wagony szturmowe?

pp wilk luty 20r.JPG

A jeśli chodzi o ten jeden (widoczny od lewej) z dwóch w składzie  " Wilka" ( wcześniej  " Rozwadowczyka"),który sugeruje na szturmowy, służący li tylko do przewożenia plutonu " wypadowego". Tutaj oba , za wagonami bojowymi. Na innych np. podczas akcji na Pomorzu w lutym 1920, wagony te były ustawione następująco: jeden za lokomotywą, drugi w końcu składu.

pp wilk wczesn rozwadoczyk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak: zmieniał się  koncepcje i etaty pociągu pancernego (tabor bojowy)  w czasie wojny 1919-1920. W 1919 r. dochodziły 2 wagony artyleryjskie "boczne",  jeden prowadził ogień art. na "prawą burtę" a drugi na "lewą burtę", wagon sanitarny...W 1920 r. na skutek zmiany taboru zmieniły się etaty- "krótkie" pociągi pancerne.

Art. boczny.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli "krótki" pociąg pancerny "Poznańczyk" i jego "prototypowe", wieżowe wagony art.), które  następnie  zostały ulepszone w nowej formie- jako wieżowe o kącie obrotu 320 stopni ( "Lis-Kula" , "Piłsudczyk", "Hallerczyk"...). To ostatnie zdjęcie pochodzi ze "Smoka" w domyśle - "krakowskiego smoka wawelskiego", ziejącego ogniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do " Wilka"... Tutaj ,  podczas wkraczania do Torunia, w lutym 1920 roku, z ustawieniem wagonów jak wspomniałem wcześniej. Możliwe, ze miał jeszcze lorę, ale tutaj nie widać. Natomiast na jednym ze zdjęć z tego okresu jest jedno przedstawiające oficerów na lorze. Czy oficerowie i owa należą do "Wilka"? Trudno teraz potwierdzić...

pp wilk w toruniu.JPG

pp wilk luty 20r 2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa notatka - ale to był zwykły ukraiński eszelon wojskowy, zestawiony w Samborze.Ta notatka prasowa nie jest precyzyjna " udał się pociągiem polskim" (czyli "Kozakiem" ) podjechać pod stację w Ustrzykach. Haubice 10 cm wykorzystano w sanockim "Kozaku" , który nie posiadał żadnego wagonu artyleryjskiego!  Jest natomiast prawdą, że w WK w Samborze zestawiono później 2 ukraińskie improwizowane pociągi pancerne, które uczestniczyły w zajęciu Chyrowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie