Skocz do zawartości

Polskie Pociągi Pancerne 1918- 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Lubię takie małe zagwozdki mundurowe tylko nie za bardzo mi to pasuje, no ale to tak jak napisałeś jest kilka tłumaczeń mniej lub bardziej prawdopodobnych w sumie bez znaczenia dla głównego tematu czyli pociągów pancernych.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednym z tychże tłumaczeń jest to że nie jest to żołnierz pociągów pancernych tylko samochodów pancernych (żołnierze tychże nosili takie samo godło naramienne jak pociągi pancerne) a latach 1925-1930 samochody pancerne podlegały właśnie kawalerii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ostatnie tłumaczenie jest być może sugestią przy opisie licytowanego zdjęcia, a które zapewne czytałeś.Ponadto ułan w opisie podany jest jako 16 P.Uł. Wielkopolskich, nie ma barw tego pułku. Tak, że czy to odkomenderowany do PP czy samochodów pancernych, możemy się na tym etapie tylko domyślać;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisu powyższego zdjęcia nie czytałem a co ważne w ogóle nie widziałem tegoż zdjęcia na Allegro. Co do szwadronów samochodów pancernych to funkcjonował między innymi 3 szwadron ale przy 15 Pułku Ułanów. Ponadto istotnym jest pytanie czy szeregowców kawalerii przenoszono do broni technicznych a w tym przypadku do pociągów pancernych oraz czy pułki kawalerii szkoliły na przykład specjalistów obsługi ckm, pionierów czy też łącznościowców na potrzeby pociągów pancernych, czy wyżej wymienionych szkoliła piechota a może dywizjony pociągów pancernych we własnym zakresie ? Co innego było w przypadku podoficerów zawodowych i oficerów przenoszonych z innych broni i służb do pociągów pancernych.
A inne tłumaczenie tegoż niuansu mundurowego (przy założeniu że to jednak pożeniona" kawaleria i pociągi pancerne) to to iż zdjęcie wykonano króciutko po domniemanym przeniesieniu żołnierza z kawalerii do Poc. Panc. kiedy to doszył godło tychże a nie odpruł poprzednich barw pułkowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekonstrukcja wagonu artyleryjskiego PP. Śmierć", podczas odtworzenia walk o Zamość w 1920 roku. Tyle, że wagon ten otrzymał od Śmiałego" do składu, bodaj w latach trzydziestych.
Swoją drogą ta sympatyczna rekonstrukcja wagonu może znależć przeznaczenie przy odtwarzaniu walk wrześniowych ( jako Śmierć") i zmagań z lat 1918- 1920 ( jako Śmiały" lub Piłsudczyk")...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Nie wiem czy było, ale ja pierwszy raz widzę te piękne zdjęcia z NAC:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narcyz_Witczak-Witaczy%C5%84ski_-_7_Pu%C5%82k_U%C5%82an%C3%B3w_Lubelskich_(107-738-66).jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narcyz_Witczak-Witaczy%C5%84ski_-_7_Pu%C5%82k_U%C5%82an%C3%B3w_Lubelskich_(107-738-67).jpg


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 07:22 25-02-2018
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie