Skocz do zawartości

Radziecki hełm wz.36


root333

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Co do żony to troszkę pół serio pisałem, mam to szczęście, że ona szanuje moje hobby, ale faktycznie często patrzy na mnie z politowaniem, pukając się przy tym w głowę.
Z fasunkiem do wz36 może być problem bo w ogóle jakoś mało tych hałerów jest na rynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hałer musi pływać w fosolu ? Czy wystarczy malowanie ? W chemicznym dopadłem 0,5l i to ostatnia butla była. Na razie przeprowadzam próby na moich sześciofuntówkach listopadowych kule są rosyjskie i od razu wielkie zdziwienie : pokazało się coś w rodzaju puncy - II P - w prostokącie. Człowiek nawet nie wie co ma... Widział kto kiedy coś takiego na kuli armatniej ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzięki za dotychczasowe porady, wracając do początku mojego wątku, w którym to prosiłem aby ktoś wyjaśnił mi jak konserwować stal na której znajduje się resztka oryginalnej farby, i nie odsyłał mnie do innych wątków, które czytałem wielokrotnie. Niewiele z nich wynika poza sprzecznymi informacjami ( np. na stal z farbą tylko szczaw - szczaw to syf ). Myślałem raczej o przepisie na szarlotkę + gwiazdka - kontroluj proces oproces odrdzewiania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vis wystarczyło napisać - parę garnków zepsujesz to się nauczysz ale nie o to tu chodzi.
W każdym razie dzięki.
Niestety muszę chyba przyznać rację tym którzy twierdzą, że konserwację zabytków należy pozostawić profesjonalistom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może i nie jest, ale dzięki zabiegom tak nieudolnych konserwatorów " jak ja szybko może się nim stać.
Aż strach pomyśleć ile dobrych znajdów rozpadło się w łapach domorosłych konserwatorów...
Może zamiast pisać zrób to, czy tamto,i zobacz co wyjdzie, ostrzegajmy - NIE WIESZ CO Z TYM ZROBIĆ TO NIE CZYŚĆ !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, wpadł mi do głowy, może głupi pomysł, ale warty rozważań...
Mianowicie : może poszukiwacze powinni otwierać coś w rodzaju zapleczy konserwatorskich i odpłatnie pomagać innym w zabezpieczaniu przedmiotów zabytkowych ?
Oczywiście życie wyeliminuje papraja
a najlepsi nie ogonią się od roboty, i przy okazji sporo zarobią
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fosol nanoś pędzlem kilka razy. Oczywiście po usunięciu purchli, bo pod farbą jest rdza. Dobrze jest wszystkie luźne produkty korozji usunąć. Jeśli chodzi o szczaw, to jest mit. Szczaw często powoduje mięknięcie i odbarwianie farby. W Twoim przypadku fosol jest lepszy, bo nie powoduje dalszej korozji metalu, a tworzy warstwę zabezpieczającą oraz nie niszczy farby. Najlepiej starać się jednak dawkować go precyzyjnie, bo nie wiadomo nigdy jak farba zareaguje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem w trakcie prób z fosolem i muszę powiedzieć że lepsze efekty daje całkowite zanurzenie przedmiotu, samo malowanie sprawia że na przedmiocie powstaje czarna gęsta maź, którą bardzo trudno usunąć ( może schodzi ona podczas wygotowywania przedmiotu ? )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o farbę to Vis ma chyba rację, fosol nie narusza farby ( próba z polskim pudełeczkiem po drażach na którym po wykopaniu i umyciu tylko wodą ledwo było widać farbę i to tylko miejscami )
Otóż po całkowitym zanużeniu w fosolu ukazało się piękne kolorowe opakowanie aż w szoku byłem. Co prawda moczyłem góra 10 min, a hałer będzie wymagał dużo dłuższego kontaktu z fosolem więc ryzyko jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie przyszła chemia tzn. tanina,B44 i cosmoloid H80.
Tylko fosolu jeszcze brak, lecz znalazłem źródło, z którego fosol wypływa w cenie 27 zyli za bańkę 5 litrów. Na jutro będę miał dwie banieczki...
Za ruska wezmę się w sobotę bo tygodniu brak czasu.
Postępy w czyszczeniu ( niszczeniu)
udokumentuję na bieżąco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie