Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Ponad 70 lat szachownica w tej postaci pozostawała znakiem polskiego lotnictwa wojskowego. W 1993 r. jednakże wprowadzono nowy wzór znaku, z zamienioną kolejnością pól (odwrócony o 90°), bardziej poprawny ...heraldycznie, ale ignorujący tradycję...

  • 3 months later...
  • 2 months later...
Napisano
Nie jest to żadna chlubna tradycja. Jeśli już to tradycja bałaganiarstwa, czyli niechlubna.

Przedwojenna szachownica to kompletna amatorszczyzna wynikająca z niedostatecznej ówczesnej wiedzy heraldycznej. Tak samo, jak szachownice w PSP malowane „po uważaniu” bez żadnych reguł heraldycznych – raz z białym, a raz z czerwonym polem na miejscu pierwszym, jak komu „wyszło”. A znakiem przynależności państwowej musi jednak rządzić heraldyka, nie zaś mały Kazio.

W II RP nikt na poważnie nie zajął się szachownicą lotniczą. Jedyne czym się zajmowano to nieustannymi zmianami w znakach sił zbrojnych RP. Najpierw zatwierdzono je 1 sierpnia 1919 r. Potem była nowelizacja z 13 grudnia 1927 r.; następnie z 11 marca 1930 r.; potem zmiana z 24 listopada 1937 r.; wreszcie nowelizacja z 1938 r. Potem jeszcze próbowano zmieniać znaki sił zbrojnych II RP w marcu i kwietniu 1939 r., ale nic z tego nie wyszło poza rozgrzebaniem tematu. Więcej w tym było kombinowania niż heraldyki.

Przed II wojną i podczas niej był taki bałagan z szachownicą lotniczą, że nieustannie mylono to, co to jest określenie stron heraldyczne, a co to jest określenie stron podmiotowe, jeśli chodzi o rozmieszczenie czterech pól szachownicy lotniczej.

Nie może być w szachownicy lotniczej czerwonego pola nr 1, bo to jest układ czerwono-biały, podczas gdy polskie barwy narodowe są biało-czerwone.
Napisano
Heraldyka z tym nic wspólnego nie miała tylko kolor pierwszego kwadratu w ślepia kłuł, od 1921 do 1993 roku była malowana w tym układzie . Na fali ogólnonarodowej głupawki i fobii z kolorem czerwonym przekręcono też i szachownicę mając tradycję  w czterech literach.
Napisano
Wyłącznie heraldyka decydowała o obecnym poprawnym wzorze szachownicy lotniczej.

Jest na ten temat wiele publikacji i to pióra cenionego heraldyka z komisji MON, a nie kogoś, kto ma fobię na punkcie barwy czerwonej.
Napisano
1 grudnia 1918 Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wydał rozporządzenie Nr 38, w którym zapowiedział, że: Samoloty Wojsk Polskich będą w przyszłości zaopatrzone w miejscach dotychczas obowiązujących znakiem kwadratowym szerokości 60 cm, dzielącym się na cztery równe pola. Lewe górne i prawe dolne pole będzie barwy karmazynowej, lewe dolne i prawe górne pole barwy białej."
Napisano
@ 1 grudnia 1918 Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wydał rozporządzenie Nr 38..."

I cóż z tego?

Wydał rozporządzenie bez najmniejszej wiedzy o tym, co to jest określenie stron szachownicy heraldyczne, a co to jest określenie stron szachownicy podmiotowe. Amatorszczyzna i tyle. Na dodatek obrażająca państwo polskie.
Napisano
Obrażono" jeszcze raz. W 1921 wprowadzono obwódki w kolorach odmiennych od koloru pól szachownicy (instrukcja Wojsk Lotniczych nr 15 z 1921 roku: Ogólne Warunki Techniczne Płatowców), jednak nie podano stosunku ich szerokości do rozmiaru szachownicy. Stosunek ten ustaliło dopiero rozporządzenie prezydenta RP w sprawie znaków przynależności:
Szachownica lotnicza jest to kwadrat podzielony na cztery równe pola, z których lewe górne i prawe dolne są barwy czerwonej z białą obwódką, lewe dolne i prawe górne barwy białej z obwódką czerwoną. Stosunek obwódek do pola wynosi 1:5.
Napisano
Wszystkie powyższe kwestie swego czasu bardzo szczegółowo wyjaśniał słynny heraldyk Krzysztof J. Guzek.

Czerwone pole nr 1 w szachownicy lotniczej oznaczałoby pochodzenie władców Polski z nieprawego łoża. W tym sensie jest taka szachownica obraźliwa dla całego polskiego narodu.

Na tym polega skrajna niekompetencja wojskowych II RP, że nie odróżniali strony heraldycznej, od strony podmiotowej szachownicy lotniczej. I wykreowali Polaków na bękartów. :-)
Napisano
Ano odlot :-)

Cześć i chwała MON, że w marcu 1990 r. wziął wreszcie za twarz kompromitujący Polskę 72-letni bajzel z szachownicą lotniczą i wreszcie ten znak po raz pierwszy opracowano heraldycznie, systemowo i zgodnie z całością polskiej heraldyki.
Napisano

...fragment mało znanej i chyba dotychczas nie publikowanej Instrukcji malowania płatowców z 1924 r." (kopia oryginału w Arch.Krzysztof Józef Guzek, członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy (afiliacja PAN)

Napisano

@Spirit of Warsaw a co pisze ....Robert Gretzyngier

GRETZA - Robert Gretzyngier

No to wsadźmy kij w mrowisko. Na Targach Książki Historycznej musiałem podjąć trudną dyskusję z klientem, który domagał się prostej odpowiedzi - no to właściwie o co chodzi z tym, że znów ktoś chce obrócić szachownicę o 90 stopni i jaka właściwie szachownica jest tradycyjna i prawidłowa od zarania lotnictwa polskiego? Odpowiedź brzmi - taka jaką sobie klient życzy, bo tradycją jest to, co stosowano w przeszłości. Przepis o wprowadzeniu polskiego znaku rozpoznawczego mówił o biało-czerwonej szachownicy z obwódką, ale nie precyzował jej układu. Zaczynamy od tradycyjnej szachownicy na samolocie Stanisława Steca uznawanego za twórcę biało-czerwonej szachownicy w jej obecnym kształcie. Więc która z szachownic na jego Fokkerze jest jedyną słuszną? Oceńcie sami. To jest najwcześniejsze zdjęcie samolotu Fokker D.VIII/E.V Stefana Steca z kwietnia 1919 r. Zanim namalowano na nim jego godło osobiste z różą wiatrów.

http://www.facebook.com/RobertGretzyngier/photos/a.100884116664395.1359.100845856668221/1543823155703810/?type=3&theater



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 08:23 05-12-2017

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie