Sedco Express Napisano 27 Luty 2018 Napisano 27 Luty 2018 Ad.formoza58 (26466 / 179)2018-02-26 22:57:47Pilot do indentyfikacji"Być może (b.podobny) jest to kpt.pil. Wiktor Robotycki dca 2.EW(zdj. raczej do zamieszczenia w wątku Sylwetki lotników 1918-1920")
formoza58 Napisano 27 Luty 2018 Autor Napisano 27 Luty 2018 Jeśli przeżył wojnę i kontynuował służbę w okresie międzywojnia, to może chyba tutaj zostać? ------------------------------------Defilada 1 Pułku Lotniczego.
YARD Napisano 28 Luty 2018 Napisano 28 Luty 2018 Samolot sfotografowany na lotnisku w Bydgoszczy jeszcze w barwach niemieckich. Pilot przy samolocie to Bartkowiak. Uciekł na tym samolocie do Powstania. Samolot trafił do II Eskadry Wielkopolskiej. Zdjęcia z kolekcji ks. Robert Kulczyński SDB. Fotki zamieszczam za zgodą: Marek Szymański" z fbI z Niebieska Eskadra"AntoniBartkowiakUr. 25.04.1897 r. w Nochowie w powiecie śremskim. 20.10.1915 r. powołany do armii niemieckiej. Brał udział w walkach na froncie zachodnim. W lutym 1917 r. zgłosił się do lotnictwa i otrzymał przydział do szkoły lotniczej w Poznaniu. Po uzyskaniu dyplomu pilota, został zatrzymany jako pilot-instruktor w szkole obserwatorów w Bydgoszczy. 20.11.1918 r. przydzielony do 412 eskadry lotniczej. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w połowie stycznia 1919 r. przeleciał linię frontu na samolocie Albatros i wylądował pod Gnieznem. Przydzielony jako pilot do dyspozycji Naczelnej Rady Ludowej, wykonywa ł loty bojowe nad Górnym Śląskiem i Prusami Zachodnimi. 06.02.1920 r. został przeniesiony do 15 eskadry myśliwskiej, z którą w kwietniu 1920 r. wyruszył na front ukraiński. Wyróżnił się w walkach pod Lwowem i pod Zamościem. Wykonał około 70 lotów bojowych. Odznaczony orderem Virtuti Militari 5 kl. nr 292 i czterokrotnie Krzyżem Walecznych. 31.05.1921 r. awansowany na podporucznika. Po wojnie skierowany do Wyższej Szkoły Lotników w Poznaniu i w Grudziądzu, a po jej ukończeniu do 3 Pułku Lotniczego. W marcu 1922 r. otrzymał roczny urlop i objął stanowisko szefa pilotów w Lubelskiej fabryce samolotów. Zginął w wypadku na samolocie Ansaldo w Warszawie dn. 01.05.1922 r.. Pośmiertnie odznaczony Polową Odznaką Pilota. Rodzony brat Antoniego Bartkowiaka, sierż. pil. Władysław Bartkowiak, poległ w walce powietrznej pod Borysowem 14.05.1920 r.
formoza58 Napisano 28 Luty 2018 Autor Napisano 28 Luty 2018 Płk. Kossowski na uroczystości otwarcia lotniska w Łodzi, 13 września 1925 roku.
formoza58 Napisano 1 Marzec 2018 Autor Napisano 1 Marzec 2018 Kapitan Lotnictwa na zjeżdzie oficerów rezerwy w Radomsku, w maju 1939 roku.
Sedco Express Napisano 3 Marzec 2018 Napisano 3 Marzec 2018 Ad. formoza58 (26681 / 180) 2018-03-03 00:47:27 Allegro.Oficer z 3 Pułku Lotniczego".kpt.pil. Jerzy Gawroński (Józef ale przez całe życie używał imienia Jerzy)W 1926r. przez krótki okres dca 62.EL 6.PL (nie z 3.PL)
formoza58 Napisano 3 Marzec 2018 Autor Napisano 3 Marzec 2018 Taki był niestety opis na aukcji.Dziękuję ;-)
Sedco Express Napisano 3 Marzec 2018 Napisano 3 Marzec 2018 Domyśliłem się, że ten błędny opis to z aukcji.Kpt. J.Gawroński to dziadek mojego przyjaciela i info o pułku jest wiarygodne.
RAF67 Napisano 3 Marzec 2018 Napisano 3 Marzec 2018 Witamjako stosunkowo nowy forumowicz nie mogę wysłać mail'a (funkcja zablokowana), czy mogę prosić o kontakt w spawie kpt. Gawrońskiego?PozdrawiamRafał
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się