Skocz do zawartości

Jednostki MW w latach 1921- 1945.


Rekomendowane odpowiedzi

formoza58 te dwie foty z kioskiem Sępa" dodane przez Ciebie 2017-11-29 to chyba fotosy z filmu Orzeł" z 1958 r. a aktor z pierwszej wspinający się na kiosk to najprawdopodobniej Roland Głowacki który w tymże filmie grał postać mechanika porucznika Rolanda. Oficer z drugiej foty kojarzy mi się z aktorem Andrzejem Herderem w roli podporucznika Morawskiego. (Nazwiska tychże oficerów oczywiście tylko filmowe").
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno co do Sępa" to fota z 2017-11-28 19:01:48 podpisana Wnętrze kiosku "Sępa, z okresu powojennego..." wykonana została zapewne po 1960 r. (być może także pozostałe z tej serii") o czym świadczy beret na głowie marynarza po prawej. Wcześniej marynarze nosili ciemnogranatowe furażerki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystkie zdjęcia przedstawiające wnętrze kiosku i Rolanda pochodzą z czasów kręcenia filmu Orzeł". Wrzuciłem je ze względu na szczegóły widoczne w środku.Jeśli niektóre odbiegające od orginałów, to zobaczyć i wyobrazić sobie atmosferę tam panującą... Bezcenne!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej kroniki widać, ze uroczystość zmiany nazw i wcielenia do Kriegsmarine odbyły się na Helu, w dalszych kadrach opłynięcie od Jastarni po Hel.Ale, gdzie stacjonowały, nie mam pojęcia, przynajmniej bezpośrednio w 1939 roku.Ta torpedownia na Babich Dołach powstała póżniej, a ta na Oksywiu ( gniazdo Formozy"), również jej nie widać na zdjęciach sprzed i w 1939 roku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruina na Babich Dołach (LW) to budowla niemiecka,oddana do użytku w 1942 roku. Oksywie (KM) było przez nich używane od 1940.
Kierownikiem jakiej torpedowni na Oksywiu był por. mar. Jerzy Pieńkowski, ten który wiedziony dziwną siła zszedł z pokładu ''Nurka'' kilka minut przed nalotem ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie kiedyś taki wypis z różnych autorów.
Minowce ''Mewa'' i ''Rybitwa'' jako uszkodzone wymagały remontu i ten przeprowadzono w Gdańsku. Do służby w roli trałowców weszły w 1940 jako ''Putzig'' i ''Rixhoft''. Oba od czerwca 1941 przebudowywane na poławiacze torped Torpedofangeboot, Ausland ''TFA 7'' i ''TFA 8''. W służbie od 03.12.1941 i 26.09.1941. Wygląda na nadanie alfanumerów w chwili podjęcia decyzji o przebudowie, a nie w momencie wcielenia.
Wśród czwórki ocalałych z wojny wyglądają prawie identycznie. Myślę że tu nie powinno być żadnej pomyłki.
Jednak M.Borowiak w tomie 20 WLU Wrzesień1939" poświęconym ''ptaszkom''pisze że TFA 7 to Rixhoft/Rybitwa, a TFA 8 to Putzig/Mewa, czyli alfanumery przypisane są wg wcielenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wypis,tyle że gdzieś z internetu.
''TFA 7'' jako byłą ''Mewę'' i ''TFA 8'' jako byłą ''Rybitwę'' określił przebywający w styczniu 1946 roku w Travemunde delegat Departamentu Morskiego przy Polskiej Misji Repatriacyjnej, Tadeusz Konarski.
Widział on również ''Oxheft'' który uznał za ''Czajkę'' lub ''Jaskółkę'', oraz ''TFA 11'' ''Westerplatte''.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie