Skocz do zawartości

Sztandary pułków piechoty II RP.


formoza58

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 631
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

formoza58... jeżeli byś znalazł/miał coś w temacie Batalionu balonowego w Toruniu (lub czasów wcześniejszych) - daj znać. Wdzięczność moja dozgonna... to i wiele innych z trudem zdobytych. A konkretnie chodzi mi o obiekt koszarowy i w dodatku" : kto zajmował na przestrzeni lat.

http://myvimu.com/exhibit/7128017-archiwalne-zdjecia-004
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga do zdjęcia dodanego w dniu 2016-10-28 12:13:23 podpisanego 80 Pułk Strzelców Nowogródzkich". Proszę zwrócić uwagę na sposób noszenia hełmów wz. 31 czyli yłem na przód" co było charakterystyczne dla artylerii przeciwlotniczej a także dla żołnierzy obsługujących sprzęt optyczny ale jak widać na powyższej fotografii (i kilku innych które widziałem w tym na foto orkiestry) praktykowano to także w piechocie a co istotne to podczas uroczystości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo powszechny to zwyczaj noszenia salamander" odwrotnie.i to nie tylko w artylerii pplotn. i w piechocie, proszę zwrócić uwagę choćby na zdjęcia z krakowskiej uroczystości wręczania sztandarów pułkom artylerii.
To noszenie hełmów odwrotnie dotyczy również adrianów" wz.15. Na wątku zamieściłem np. poczet sztandarowy 5 PPleg. w 1920 roku i tam, jak się dobrze przyjrzeć jeden ze strzelców ma właśnie odwrócony.
I tak zastanawiam się, czy jest to wynik zamierzony, czy nieuwaga lub nieświadomość?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co do 1920 r. to nie regulował tego chyba żaden przepis, natomiast czym usankcjonowane było noszenie hełmów wz. 31 yłem na przód" w oddziałach piechoty i co jeszcze raz podkreślam w trakcie oficjalnych uroczystości ?
Co do artylerii to jednostki tejże broni w czasie P" bodajże do końca 1938 r. czy też do początku 1939 r. nie miały na stanie hełmów a otrzymywały je tylko na czas manewrów zresztą analogicznie do piechoty czy też kawalerii (o czym pisaliśmy przy innej okazji). Więc możliwe iż hełm yłem na przód" w artylerii noszony był niekiedy (na przykład w trakcie wręczania sztandarów dla podkreślenia odrębności rodzaju broni) wzorem artylerii przeciwlotniczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2
Edmundo napisał 2016-10-29 11:31:40 Mała uwaga do zdjęcia dodanego w dniu 2016-10-28 12:13:23 podpisanego "80 Pułk Strzelców Nowogródzkich. Proszę zwrócić uwagę na sposób noszenia hełmów wz. 31 czyli "tyłem na przód co było charakterystyczne dla artylerii przeciwlotniczej a także dla żołnierzy obsługujących sprzęt optyczny ale jak widać na powyższej fotografii (i kilku innych które widziałem w tym na foto orkiestry) praktykowano to także w piechocie a co istotne to podczas uroczystości."
Myślę, ( to jest tylko moje zdanie) że w hełmy wz. 31 jako owinkę" wyposażono poczet sztandarowy ( najbardziej reprezentacyjny element uroczystości), a ktoś decyzyjny" potraktował okap salamandry" za odpowiednik tylnego daszka Adriana" ( hełm nie posiada oznaczenia przodu, ani tyłu). Przecież hełm , tak jak koń jaki jest, każdy widzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie