Skocz do zawartości

Flotylla Rzeczna MW 1920- 1939


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 7.11.2020 o 23:14, formoza58 napisał:

Czy chłopaki zasiadali w czasie wolnym z wędkami? Czy zakladali sieci ?. Czy trafialy się takie np. królewskie jesiotry jak na Wisełce? Niekulawy dodatek na marynarski stół ? 

Nie wiem jak sieci, ale siatki tak - moskitiery. Raczyli się chininą.

 

W 1932 nakazano dla oszczędności zdawać przepracowany olej, na parowcach służył do smarowania drugorzędnych mechanizmów, a w warsztatach czołowych ''K 19'' użyty do hartowania wytwarzanych elementów. Znaczy się musiała być na tej krypie kuźnia, a jeśli kuźnia to i komin. Czyżby ?

warsztaty czołowe.jpg

 

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ptasznik napisał:

Nie wiem jak sieci, ale siatki tak - moskitiery. Raczyli się chininą.

Tak, to wiem... A jednak takiego " byka" trafić, toć to wyżerka dla całej załogi. I to nawet monitora ? Tyle, że taki okaz, trafił by zapewne na stół " Księcia Polesia", podczas jednego z rautów.

jesiotr krolews.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2020 o 17:05, ptasznik napisał:

Kuter uzbrojony zwiadu artyleryjskiego i łączności.

Rozpoznać, zameldować i odwrót, a działko do samoobrony przed pościgiem ?

Podobieństwo w wyglądzie jest.

rura_LI (2).jpg

To właśnie to... działko 37 mm, standardowa " artyleria" kutrów uzbrojonych. Na innych, większych jednostkach Flotylli chyba nie było (?)

mar 37mm dzialka.JPG

mar 37mm dzialko3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, formoza58 napisał:

toć to wyżerka dla całej załogi. I to nawet monitora

To potwór jakiś, nie ryba !

 

17 minut temu, formoza58 napisał:

ile na tym zdjęciu powinien mieć 105 mm monitor " gdański" przed przezbrojeniem?

Luf w dziobowej wieży ? Jedną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ptasznik napisał:

Usunięty kątownik i dorobione wycięcie. No chyba, że to ruchome było.

Nie widać tego wycięcia. A tutaj, jak " jeden mąż" są u wszystkich czterech. ...

Te w szuwarach trzeba by znaleźć w lepszej rozdzielczości. To, którego kadr zamieszczasz, trzaskałem od ręki z filmu .

mar podwojne.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, ptasznik napisał:

Usunięty kątownik i dorobione wycięcie. No chyba, że to ruchome było.

 

23 minuty temu, formoza58 napisał:

Nie widać tego wycięcia. A tutaj, jak " jeden mąż" są u wszystkich czterech. ...

Więc odwrotnie, zaślepili wycięcie i dodali kątownik. No chyba,że to ruchome było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, formoza58 napisał:

Te w szuwarach trzeba by znaleźć w lepszej rozdzielczości. To, którego kadr zamieszczasz, trzaskałem od ręki z filmu .

Jest w WLU 34.

Kiedyś tam dopisałem, że dwa ''warszawskie'', Chodkiewicz (jeszcze z wysokimi tamborami i bez palisady) - więc musi być Warszawa i Horodyszcze. Dalej dwa ''krakowskie'', Szeptycki i Dickman. Po przezbrojeniu. 1928.

Trzeba mi było prędzej sprawdzić.?‍♂️

Choć może i 1927 ?

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Panowie,  Chłopy, Koledzy, "śledzę" ten wątek z wielką uwagą i mam wielki szacunek dla Waszej pracy przy ustalaniu szczegółów i szczególików i tak się zastanawiam gdzie ta wszechobecna ówcześnie cenzura tycząca Flotylli Pińskiej vel Flotylli Rzecznej. Porównajmy to do cenzury obowiązującej w MW w latach 50-tych i 60-tych, wiem, wiem nie ten "level" ale jak tak byśmy chcieli się doszukać szczegółów na ten przykład przedwojennych "Ptaszków" przerobionych na dozorowce, albo eks-amerykańskich trałowców YMS, to gdzie szukać tych fotografii ? Zapewne po prywatnych szufladach?. Ale to tak na marginesie.

P.S. Robicie świetną robotę. Pozdrawiam

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ptasznik napisał:

Jedna, a dalej w stronę dziobu drugi trap ?

Właśnie trap, w części zacieniony. Choć w pierwszej chwili pomyślałem, że to kawałek pokładu za wieżą, a reszta ( ten zacieniona część trapu) to po prostu refleksy świetlne. Jak w tym wariancie.

                        -------------------------------------------------------------------------------

Popatrz Edmundo, a tyle się mówiło o cenzurze wojskowej w okresie międzywojnia. I  pomijając zakazy ,mniej było aparatów fotograficznych, a tutaj baach, potężne archiwum ikonograficzne sprzętu. I to w zasadzie dotyczy wszystkich broni w WP II RP. Jak wspomniałeś  o okresie lat 50- 60, to myślę, że trzeba by dodać lata czterdzieste po wojnie i faktycznie porównując okresy ,  prawdziwa " czarna dziura".

Pozdrawiam

mar zagadk.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie