Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Sobiepan

Grzybiarze znaleźli skarb o niewyobrażalnej wartości". Sprzed trzech tysięcy lat

Recommended Posts

Grzyby już są?

*

Cztery miecze z brązu sprzed ponad 3 tys. lat znaleziono w Nowym Żmigrodzie w Beskidzie Niskim. Natrafili na nie dwaj młodzi mężczyźni podczas zbierania grzybów w lesie.

- O znalezisku niezwłocznie powiadomili pracowników skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła oraz służby konserwatorskie - powiedział w środę archeolog i dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski. Skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum. Podkreślił, że postawa młodych ludzi zasługuje na ogromne uznanie". - Znalezione przez nich zabytki mają duże znaczenie dla nauki, a znalazcy zasługują na nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego - zaznaczył archeolog. Skarb o niewyobrażalnej wartości Zakopane w ziemi miecze leżały jeden na drugim obok leśnej drogi. Rękojeść jednego z nich wystawała nieco ponad powierzchnię wymytej przez wodę ziemi.

- Najdłuższy ma 60 cm, a najmniejszy 40 cm. Trzy z nich należą do grupy mieczy z pełną rękojeścią, a jeden do tzw. mieczy ze sztabą na rękojeści. Datujemy je na lata 1200-1050 przed narodzeniem Chrystusa - zauważył Gancarski.

Według niego miecze prawdopodobnie należały do ludności kultury pilińskiej lub kultury Gava. Mieszkańcy tych kultur na teren pogórzy karpackich przenikali z terenów dzisiejszej Słowacji.

- Brązowy skarb prawdopodobnie przez nich został ukryty. Miał wtedy niewyobrażaną wartość. Osoba lub osoby, które je zakopały w ziemi, musiały sobie zdawać z tego sprawę - powiedział Gancarski. Trafią do muzeum Miejsce, w którym odkryto cztery miecze, zostało już szczegółowo przebadane przez archeologów. Nie natrafiono na inne zabytki. Aktualnie miecze są poddawane konserwacji. Po raz pierwszy publicznie będą pokazane w sierpniu podczas festiwalu archeologicznego w skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy. Potem będzie je można oglądać na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

http://www.tvn24.pl/grzybiarze-znalezli-skarb-o-niewyobrazalnej-wartosci,648696,s.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hahahahahahahaha, podczas zbierania grzybów".
Cud, że bananów nie zbierali w tym lesie.
I do czego prowadzą debilne regulacje prawne? Uczciwi, którzy chcą przekazać to i owo, muszą sięgać wyżyn absurdu.

Pzdr.

IdeL

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/47286/cenne-znalezisko-archeologiczne-podczas-grzybobrania

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gorzej jakby w zimie znaleźli..
Czekać do wiosny trochę długo,ale Gliński rozrzutny,babie z psem za butle z gazem dał to i za koziki brązowe sypnie..*a na pińcet+ potem brak..

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/jaslo/a/poszli-na-grzyby-znalezli-miecze-sprzed-3-tysiecy-lat-wideo,10059396/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Za ten skarb o niewyobrażalnej wartości" dałbym najwyżej 100 zł. I to pewnie przepłaciłbym, bo taki towar słabo schodzi. Gościu, który pisze takie bzdury, to robi to albo dla jaj, albo jest totalnym głąbem. Przypuszczam, że raczej to drugie.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information