Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Weteran-39

Bransoletka sprzed 3500 lat

Recommended Posts

Odnalazł bransoletkę sprzed 3500 lat. Może trafić do więzienia
• Gorzowianin bransoletę odnalazł na terenie powiatu myśliborskiego w kwietniu br.
• Mężczyzna nie zgłosił od razu znaleziska do Wojewódzkiego Konserwatora
• Znalazcy grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech oraz grzywna.
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Gorzowianin bransoletę odnalazł na terenie powiatu myśliborskiego w kwietniu br. Zamiast jednak od razu przekazać ją do Wojewódzkiego Konserwatora, postanowił ją zabrać do domu. Kilka tygodni od znalezienia zdecydował się przekazać zabytek archeologiczny Wojewódzkiemu Konserwatorowi, domagając się pokaźnej sumy znaleźnego. Wtedy zatrzymany został przez funkcjonariuszy z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie i Wydziału Kryminalnego w Gorzowie Wielkopolskim. Mężczyźnie grozi teraz kara pozbawienia wolności do lat trzech oraz kara grzywny.

Ponieważ zabytki archeologiczne są własnością Skarbu Państwa, dlatego też w prawie ich przywłaszczanie traktowane jest jako działanie na szkodę Skarbu Państwa. Wprawdzie za znalezienie zabytku archeologicznego przewiduje się nagrodę, jednak jest to uwarunkowane natychmiastowym zgłoszeniem do odpowiednich służb oraz zabezpieczeniem miejsca znaleziska do momentu przyjazdu archeologów.

Mężczyzna będzie odpowiadał także za naruszenie art. 116 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, który mówi, że: Kto niezwłocznie nie powiadomił wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o przypadkowym odkryciu przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, a także nie zabezpieczył, przy użyciu dostępnych środków, tego przedmiotu i miejsca jego znalezienia, podlega karze grzywny".
W Wirtualnej dzisiaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dwa pytania.
1.
Co oznacza iezwłocznie"?
2.
W całym artykule jest informacja,iż wcześniej pokazywał zabytek paru muzeom i nikt nie zareagował?
Cytuję:
Po wydobyciu jej z ziemi zabrał ją do domu, a po kilku tygodniach zaoferował Wojewódzkiemu Konserwatorowi w zamian za pokaźne znaleźne. Błyskotkę pokazywał również w kilku lubuskich muzeach."

http://radioszczecin.pl/1,338096,odnalazl-bransolete-sprzed-3500-lat-trafi-za-kra

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znalazcy grozi kara pozbawienia wolności, bo śmiał zażądać nagrody. Brawo PRL-BIS, który powołuje się na tradycje II RP, gdzie prawo do nagrody 50/50 przysługiwało znalazcy i właścicielowi terenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Te 3500 lat to są szacunki. Równie dobrze może mieć 2-2,5 tys. lat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niestety Kolego nie może mieć 2,5 tyś- te bransolety jak pisałem na inny forum o tym kształcie i zdobieniach maja przekrój widełek chronologiczny od kultury przedłużyckiej ( krąg mogiłowy, później pól popielnicowych) max do horyzontu Sieniawa a więc od fazy B2 II okresu epoki brązu do III- IV okresu epoki brązu. Pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information