Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
szczurek_1979

klamra carska

Question

Recommended Posts

• 0
Witam.
@huk 100 ja jednak jestem zwolennikiem tzw.klamer oszukanych. Kiedyś zgłębiałem sposób zamawiania materiału wojennego w armii carskiej, pod koniec XX wieku oporządzenie było zamawiane przez szefostwo pułku, to było ogromne pole do nadużyć, później to skorygowano. Mam u siebie klamrę stalową, która miała udawać mosiężną. temu służyło jej platerowanie miedzią, w głowie mi się nie mieści, że takie badziewie mogło spełniać jakiekolwiek normy wojskowe. Nie wiem skąd informacja, że klamry z zaczepami stalowymi były tylko w dwóch miejscach w Polsce, wychodziły w Beskidzie Niskim, na Jurze i w okolicach Radomska, czyli mieli tego trochę.

• 0
@huk100
Pugoviza to nie jest najlepsze źródło wiedzy choć momencie powstania strona była przełomem i wnosiła bardzo dużo.
Nie bardzo widzę tu sprzeczność: masz klamrę, której nie było opisanej w rozporządzeniach. Ded negował jej istnienie? czy tylko pisał, że nie ma jej opisu w dokumentacji? - bo to spora różnica.

@Rosenrot
Czy ta klamra stalowa mosiądzowana jest z orłem?

• 0
HU13ERT czy ty myślisz że ja siedzę tylko na pugowiznie ? co do tej klamry zakończyłem temat ty jej nie zidentyfikowałeś a teraz sprytnie idziesz w innym kierunku .

• 0
Rosenrot - mam taką klamrę stalową :)

a co do tych dwóch miejsc w Polsce to chodziło o tą dużą większą od standardowych :) bo ta o której jest wątek to masz rację wychodzą nie tak często jak standardowe wymiarowo klamry ale wychodzą , charakterystyczne jest to że wychodzą bez poprzeczek bo stal gniła szybko -pozdro

• 0
huk temat się rozwija, wychodzi już dawno poza identyfikowaną klamrę. Nie ma się co gorączkować.
Piszesz, że jej nie zidentyfikowałem - vide: mój wpis 2016-01-02 00:08:34 akapit drugi.
Zakończyłeś jej temat bo tak stwierdziłeś? I co? Czy to znaczy, że nie można już nic pisać? Niedoczekanie :D
Napisałeś, że Rosjanie nie używają wzorów - poza pugovizą używanie określeń Пехотная пряжка образца 1857 - 1917" jest powszechne więc nie masz racji.
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Powinienem je zadać w oddzielnym wpisie?

• 0
Rosenrot.
Świetny egzemplarz!
Nie bardzo rozumiem wywodu na temat udawania klamry mosiężnej za pomocą stalowej - przecież wykonanie takiej klamry powszechnie stosowaną metodą matrycy i patrycy jest dużo trudniejsze i wątpię, żeby takie klamry były tańsze w wykonaniu. Nie wiem jak to się miało w odbiciu do ceny stopu mosiądzu. Może mimo wszystko taniej było tłoczyć stalowe klamry z ryzykiem zużycia matryc niż inwestować w mosiądz (?)

• 0
jak mogłeś ją zidentyfikować jak to nie ta

Jak dla mnie to klamra wz. 1857 z lat do 1894 "

nie znając jej wymiarów :):):) to klamra produkowana jak już brakowało materiałów strategicznych :)

ja też napisałem że dla mnie to starego typu ale dopiero po podaniu wymiarów i rzuceniu okiem na blachę i zwrócenie uwagi na rozmieszczenie orła na niej (skrzydła znajdują się blisko krawędzi) napisałem to co jest - dlaczego po podaniu wymiarów tego nie zrobiłeś ?

chłopie ogarnij się bo Pulitzera dostaniemy :) napisz coś jeszcze niech twoje zostanie na wierzchu zawsze możesz wezwać swojego kolegę który się błaźni właśnie w tej chwili na towarzyskim zarzucając mi podwójne konta :):):)

• 0
Sądzę, że musiało być taniej, to jest cienizna, ciężko mi sobie wyobrazić możliwość długotrwałego noszenia na tym gaci a co dopiero ładownic i łopatki. Takie samo wrażenie robią te mosiężne ze stalowymi zaczepami. Pamiętam jedną taką, która pękła i była naprawiana przez nieszczęsnego użytkownika stalowym drutem przewleczonym przez obie połówki na kształt litery X. Oglądając te klamry w pełni zrozumiały jest fakt używania przez Rosjan zdobycznych klamer austriackich i niemieckich,pamiętam fotki preobrażeńskich gwardzistów (jak by nie patrzeć elity) z walk listopadowych 1914 roku, co trzeci bez miała miał austriacki M.88.

• 0
Rosenrot zapraszam na FB wpisz- Buckles Klamry Koppelschlösser Přezka пряжки

https://pl-pl.facebook.com/pages/Buckles-Klamry-Koppelschl%C3%B6sser-P%C5%99ezka-%D0%BF%D1%80%D1%8F%D0%B6%D0%BA%D0%B8-buckle/1454997174731779

zrobiłem tam album z wykorzystaniem klamer zdobycznych i nie regulaminowych - możesz też wrzucić tam swoje klamry - na forach coraz mniej się produkuje bo zawsze znajdzie się ktoś kto wywołuje a nie zaprasza do dyskusji -pozdro

• 0
huk100
Dlaczego wycinasz fragmenty zdań z mojej identyfikacji?
Gdzie jest błąd w tym co napisałem w ID? Czy to, że jest mniejsza i z prawdopodobnie stalowymi elementami czyni ją innym wzorem?
Od kiedy zaczęły się braki materiałowe, że zaczęto produkować klamry z elementami stalowymi?
Po raz drugi proszę Cię o odpowiedź odnośnie klamry z konwersacji z dedem.

Dyskusja z Tobą na poziomie, który reprezentujesz to prawdziwa przyjemność.

• 0
to co napisałem o dyskusji z dedem to podałem jako ciekawostkę że są inne typy klamer których nie ma w regulaminach a ty tak się nimi podpierasz :) zrozumiałeś ?? znawco regulaminów ? dalej gdybyś nie wiedział to ci napiszę że trudności materiałowe zaczynają się zawsze w 1 roku wojny :)

mniejsza i z prawdopodobnie stalowymi elementami czyni ją innym wzorem?"

czytaj ze zrozumieniem bo nie będę się produkował odnowa - widać że czytasz po łebkach jak twój kolega :)

• 0
napisałeś przewrotnie -

Dyskusja z Tobą na poziomie, który reprezentujesz to prawdziwa przyjemność."

ale pierwszym szyderczym wpisem zamordowałeś tą przyjemność -

A może coś wielki huk100 tutaj doda. On zawsze jest wywoływany przez wszystkich identyfikujących klamry jako wyrocznia a w tym ciekawym temacie milczy. :D"

-i jeszcze jedno kiedyś pisałem do ciebie parę lat temu odnośnie jednostek pruskich tam dopiero potraktowałeś mnie jak gnoja -zapomniałeś ? i tak próbujesz do dzisiaj -sądzę że nie wiedziałeś nic na temat cienkich klamer z metalowymi poprzeczkami chciałeś sobie na mnie pojeździć to sobie pojeździłeś coś jeszcze ? znowu uderzysz w deda czy coś wyszukasz - kończ waść wstydu oszczędź

• 0
Czyli klamry mosiężne z godłem państwowym i stalowymi zamiennikami były produkowane w czasie pierwszej wojny?

:D

Amen.

• 0
no no :) nie spodziewałem się że ta moja klamerka takie zamieszanie wywoła na forum :) Huku zaraz wstawię dokładniejszą fotkę tyłu, i tam za cholercię nie mogę sie dopatrzeć korozji stali i żelaza, hak jest chyba z tego samego materiału co całość czyli z mosiądzu, grubość samej blachy to jest ok 1,5mm. Natomiast hak jest tak jak by przycięty i nie wiem czy tak miało być czy to jest to wasze oszczędnościowe wykonanie :)

fotki za chwilke

• 0
bo nie musi te małe klamry występowały z hakiem i poprzeczkami mosiężnym , z hakiem i poprzeczkami stalowymi jak z ze stalowymi poprzeczkami a hakami mosiężnym prawie wszystkie kombinacje :) nie widziałem tylko miedzianych poprzeczek ze stalowymi hakami - co nie zmienia że klamra była produkowana o podłej jakości i z wykorzystaniem minimum kolorowego metalu -pozdro

• 0
Witam

od początku śledzę wątek z zainteresowaniem bo posiadam w swoich skromnych zbiorach właśnie taką klamrę, tak jak to huk100 opisał krótsza o około centymetr ~75mm, szerokość podobna do standardowych ~55mm, z tyłu dwie poprzeczki delikatnie zachodzące rdzą przy lutach czyli stalowe, zaczepu niestety brak, w miejscu gdzie był widać jakby śladowe ilości rdzy więc zapewne też był stalowy, ale do rzeczy. Zainteresowała mnie teza o wersji oszczędnościowej, jak huk100 pisał są one z cieńszej blaszki i wiadomo, poprzeczki i haki ze stali, pierwotnie faktycznie zdawało mi się że coś w tym jest, ale zacząłem ją skrupulatnie porównywać z innymi nazwijmy je standardowymi" klamrami. Moja wydała mi się tej samej grubości co inne a może nawet ciut masywniejsza, więc wziąłem je na wagę kuchenną:D może taki dość banalny sposób ale ciekawość mnie zżerała ile można zaoszczędzić mosiądzu na takiej operacji odchudzania" i zamianie peryferiów" na stalowe. O dziwo klamry carskiej piechoty w standardowym" wymiarze (w komplecie tzn poprzeczka plus hak) ważą w granicach 57g do 60g natomiast moja klamra z dwoma poprzeczkami stalowymi ale bez haka waży 56g czyli w zasadzie wartość znikomo różna, no bo ile mogą te 2 poprzeczki ważyć ze 4g ? czyli na takiej zamianie haków i poprzeczek można zyskać z 5 gramów czyli jakieś niecałe 10% całości. Czy to wartość warta takim operacjom? nie wiem... Najbardziej przemawiał do mnie fakt odchudzenia" blachy głównej ale u mnie takie zjawisko nie występuje... więc sam już nie wiem.
Może huku masz jak przeważyć więcej takich klamer jeśli masz możliwość?

• 0
to co pisałem - pisałem z mojego doświadczenia nie jestem w stanie znać wszystkich myków producentów w Rosji czasami trafiają się grube blachy o mniejszych wymiarach ale wtedy widać że były piłowane ze standardowych - w jakim celu nie wiem , co do ważenia to dałem link wyżej - masz go jeszcze raz .
http://myvimu.com/exhibit/16367817-klamra-mala-carskiej-piechoty

ps.w wolnej chwili przeważę jeszcze raz wszystkie małe klamry ale jestem pewny swego -pozdro huk100